Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrali při vyšetřování případu rozsáhlé korupce v motolské nemocnici i v Československé obci legionářské, jejímž předsedou je jeden z hlavních obviněných, Pavel Budinský.
Policisté chtěli, aby jim spolek otevřel čtyři schránky v trezorové místnosti v Komerční bance, kde měla být uložena rozsáhlá sbírka zlatých mincí. Legionáři ji dostali před lety od dárce. Někteří z nich jí říkají „zlatý poklad“.
Problém však byl, že ani legionáři nevěděli, kdo má od schránek klíče. „Klíče se nepodařilo dohledat,“ řekl ve čtvrtek Seznam Zprávám místopředseda legionářského spolku Tomáš Pilvousek.
V pátek odpoledne pak Pilvousek Seznam Zprávám sdělil, že se jim už do trezoru podařilo za pomoci banky dostat. „Za přítomnosti policie jsme otevřeli schránky. Sbírka zlatých mincí tam je a ani nic nepřebývá,“ informoval Pilvousek.
Předsedu legionářů Pavla Budinského, který byl náměstkem ředitele pražské nemocnice v Motole, policie v pondělí obvinila kvůli podezření z podvodů s evropskými penězi, braní úplatků a praní špinavých peněz.
Dle dokumentů k domovním prohlídkám kriminalisté měli právě kvůli Budinského obvinění na seznamu i jeho soukromou bezpečnostní schránku, která je rovněž v Komerční bance. A dle informací Seznam Zpráv ji vyšetřovatelé už v pondělí prohledávali. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej nechtěl důvody komentovat. „Nebudu sdělovat nic nad rámec tiskové zprávy,“ uvedl na přímou otázku, přičemž v tiskové zprávě není o mincích žádná zmínka.
Ztracené klíče od zlatého pokladu
Československá obec legionářská dostala mince od veteránky Vlasty Jakubkové darem ve dvou částech, a to v letech 2011 a 2012. Byla to sbírka po jejím zesnulém muži, jenž byl vášnivým numismatikem.
V době darování ocenil znalec hodnotu mincí na 300 tisíc korun. Předání daru vyřizoval za spolek někdejší místopředseda Jindřich Sitta, v té době blízký spolupracovník předsedy legionářů Budinského.
„My jsme tomu říkali zlatý poklad. Byly tam kazety se stříbrnými a se zlatými mincemi. Bylo toho strašně moc, takže jsme na to pronajali v bance čtyři schránky, kam se to uložilo,“ vzpomínal pro Seznam Zprávy bývalý člen vedení legionářů Sitta.
Právě Jindřich Sitta měl jako jediný mít od schránek klíče. Do trezorové místnosti ale měli s bankou podepsaný přístup on i předseda Budinský. Sitta teď uvedl, že klíče už nemá.
„Ano, klíče jsem měl já. Přístup do sejfu jsme měli s panem doktorem Budinským. Když jsem před šesti lety z obce legionářské odcházel, klíče jsem odevzdal na sekretariátu, včetně všeho ostatního,“ prohlásil Sitta.
Jenže v sekretariátu obce legionářské klíče nikdo nenašel. „Není k tomu ani žádné písemné potvrzení, že by je odevzdal,“ komentoval ve čtvrtek situaci řídicí a ekonomický tajemník spolku Milan Mojžíš.
Ten tvrdí, že naposledy se poklad kontroloval v roce 2014. Tehdy tam byl spolu s Jindřichem Sittou dělat inventuru. „Provedli jsme kontrolu, že to tam je uložené, a od té doby tam nikdo nebyl,“ řekl Mojžíš. Jak stojí výše, nakonec se ale v pátek do trezoru dostali.
Vedení legionářské obce už Pavlu Budinskému odebralo pravomoce předsedy. Z funkce jej ale odvolat kvůli stanovám zatím nemohlo. To budou řešit orgány spolku v následujícím týdnu.
Aktualizace 17:20: Článek jsme aktualizovali po pátečním vyjádření místopředsedy legionářského spolku Tomáše Pilvouska.