Hlavní obsah

Kauza Motol: Miliony se mu nevešly do aktovky, dal si je do bundy, tvrdí policie

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Miroslav Jansta, sportovní funkcionář a advokát, je v aktuální zdravotnické kauze stíhaný mimo jiné pro praní peněz.

Přes Kostariku? Nebo africký Benin? V kauze údajné korupce v nemocnici v Motole detektivové podrobně popsali, jak advokát a sportovní funkcionář Miroslav Jansta pomáhal hlavním obviněným.

Článek

V korupčním skandálu v nemocnice v Motole řešili stíhaní manažeři podle policie delikátní problém: Jak si koupit drahý pozemek za úplatky tak, aby se nikdo neptal na původ peněz? A jak vyprat další desítky milionů?

Ředitel Miloslav Ludvík a náměstek Pavel Budinský nejprve přemýšleli, že peníze legalizují přes středoamerickou Kostariku. Nakonec se rozhodli pro západoafrický Benin.

Tím, kdo vše zařídí, se pak měl stát jejich kamarád Miroslav Jansta, sportovní činovník, advokát a sociální demokrat.

„Zdůraznili si, že vše musí být takzvaně neprůstřelné, když by pak přišli policajti nebo jakákoli kontrola, tak aby měli vše podložené,“ tlumočí detektivové obsah jednoho z tajně nahraných rozhovorů mezi ředitelem Ludvíkem a náměstkem Budinským v usnesení o zahájení trestního stíhání, které Seznam Zprávy měly možnost pročíst.

Ludvík s Budinským jsou od pondělí stíhaní pro úplatky v řádech desítek milionů – s trestní sazbou až dvanácti let vězení. Advokát Jansta má na krku obvinění mimo jiné právě za praní špinavých peněz.

Parcela, o níž se nesmělo mluvit

Náměstek Budinský si podle detektivů vyhlédl předloni v srpnu pozemek v sousedství jeho domu na Berounsku. Parcelu o rozloze 1600 metrů nabízela realitka za 13,5 milionu. Peníze na ni měl, ovšem ne ty oficiální, tvrdí policie.

Budinský se tedy měl dohodnout s advokátem Janstou, že pozemek právník koupí na sebe (což se podle katastru nemovitostí opravdu stalo). Vyšetřovatelé ale mají za to, že koupi financoval Budinský: Peníze měl donést Janstovi v hotovosti. A advokát je měl vložit na svůj účet a kupní cenu z něj uhradit.

Detektivové zachytili na loni na jaře hovor, v němž Budinský přiznává, že parcela je Janstova jen naoko. A přemýšlí, jak se stát úředním vlastníkem i v katastru nemovitostí. Zvažuje směnu, která by se odehrála jen na papíře: Budinský byl dal Janstovi své pozemky v Kostarice (ve skutečnosti by dál zůstaly Budinskému) a Jansta by mu oplátkou (to už opravdu) převedl parcelu na Berounsku.

Odposlechy z Budinského auta z té doby také zaznamenaly, jak Budinský vysvětluje dceři, že pozemek je jeho. „Manželka dodává, že to je ale ještě tajné a aby o tom nikde nemluvila,“ uvádějí policisté v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Zachytila je tajná kamera

S nápadem, jak problém vyřešit, přišel podle policistů loni v srpnu ředitel Ludvík.

Ludvík i Budinský vlastnili už více než deset let akcie společnosti SBI Holding S.A. se sídlem v africkém Beninu, zakládali ji se severočeským podnikatelem A. K., který ale už dříve svůj podíl prodal.

Akciovka podle zjištění detektivů nikdy nevyvíjela činnost, hodnota akcií byla minimální a společnost vlastnila v africké zemi jen pozemek. Více o ní policisté dosud nezjistili.

Tehdy se dostává do hry opět advokát a sportovní funkcionář Jansta, který podle policie souhlasí, že s legalizací pomůže - za dvoumilionovou odměnu. Jednání se odehrálo v polovině loňského listopadu v náměstkově kanceláři přímo ve Fakultní nemocnici v Motole.

„Před společným jednáním všichni odnesli své mobilní telefony do vedlejší místnosti a zapínají rádio. Vše z důvodu konspirace a obrany proti případnému odposlechu a zaznamenání obsahu jejich jednání,“ píše se v usnesení. Kriminalisté ale měli v Budinského kanceláři nainstalované skryté mikrofony a kamery, takže průběh natočili.

Kauza Motol

Na Seznam Zprávách kauzu Motolské nemocnice podrobně mapujeme:

O co v kauze jde?

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu po zásahu v motolské nemocnici obvinili celkem 16 lidí. Případ se týká jejího ředitele Miloslava Ludvíka, jeho náměstka Pavla Budinského nebo šéfa České unie sportu Miroslava Jansty.

Trestní stíhání probíhá pro řadu trestných činů: poškození finančních zájmů Evropské unie, dotační podvod, přijetí úplatku, podplacení, nepřímé úplatkářství a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Podle policejní verze tak vznikla dohoda, že Jansta koupí bezcenné akcie od Ludvíka a Budinského za 60 milionů (každý by tak vypral 30 milionů), které mu před tím dají v hotovosti. Přičemž Budinský měl s Janstou domluveno, že koupí akcií zároveň vyřeší problém s pozemkem na Berounsku. Tedy klasickým zápočtem: Advokát Jansta za část akcií „zaplatí“ právě tímto pozemkem a ten se tak stane oficiálně majetkem náměstka Budinského.

O den později už policejní kamera umístěná v náměstkově kanceláři natočila předání první části peněz. Šlo o pět milionů, které Budinský vyndal ze svého batohu a předal je Janstovi. „Ten si je uložil do své aktovky, protože se mu tam všechny bankovky ale nevešly, část si dal do kapes u bundy. Povzdechli si ještě nad tím, kde je ta stará dobrá doba, že vše je čím dál složitější,“ uvádějí detektivové v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Před týdnem pak trojice odletěla do Beninu, aby převod akcií dokončila přímo u místního notáře. V pondělí ji detektivové zatkli a obvinili. V případu stíhají celkem 17 lidí. Pro advokáta Janstu je to druhé stíhání během posledních let: Teprve v létě ho soud definitivně zbavil obžaloby v kauze sportovních dotací, v níž je ústřední osobou bývalý šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Ludvík, kterého ministr zdravotnictví v pondělí odvolal z funkce, je stále zadržený policií. Stejně jako náměstek Budinský. Jejich advokáti se k případu zatím nevyjadřují. Janstův advokát Josef Monsport řekl, že se nebude vyjadřovat, dokud soud nerozhodne, koho ze stíhaných případně vezme do vazby. Soud by měl zasednout ještě v úterý.

Doporučované