Článek
Protimafiánská centrála před necelými třemi týdny zadržela při razii v Brně celkem deset lidí, sedm jich následně skončilo ve vazbě.
Kauza se týká privatizace městských domů, činnosti městské firmy a dotačních podvodů. Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prohledávali mimo jiné kanceláře dosavadního náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL). Adept na ministra životního prostředí není mezi obviněnými, přesto policie prověřuje, zda mohl nějak ovlivnit privatizace některých městských domů směrem k organizované skupině.
Jedním z obviněných je zmíněný majitel taxislužby Michal Horký, který má být pojítkem obou větví kauzy a dvou organizovaných skupin. Deník Právo nyní napsal, že se muž krátce po razii přiznal a požádal o status spolupracujícího obviněného, za což by mohl výměnou získat nižší trest.
„Obviněný Horký v rámci svého výslechu přiznal existenci organizované zločinecké skupiny, přiznal konzultace s dalšími obviněnými. Dále přiznal, že obviněný Novotný jako další jednatel společnosti Pískovna Černovice byl uplacen částkou 4,5 milionu korun,“ cituje deník Právo z policejního dokumentu.
Podle listu se policii přiznali i oba jednatelé Pískovny Jiří Novotný (ČSSD) a Jiří Hasoň (KDU-ČSL), někdejší místostarosta městské části Brno-Černovice, i další obviněný spojený s jednou ze stavebních firem, které v kauze figurují.
Co předcházelo policejnímu zásahu
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili úkony trestního řízení v únoru 2019. Podle prvotních informací prověřovali zločineckou organizovanou skupinu, která podle jejich poznatků v Brně vznikla kolem roku 2008. Členové skupiny jsou podezřelí z napojení na místní komunální politiky a z manipulací při přidělování obecních bytů nebo při privatizaci celých bytových domů. Za získání konkrétní nemovitosti podle policie inkasovali statisíce až miliony korun jako úplatky. Návrh na vydání příkazu k domovním prohlídkám vydala žalobkyně v září.