Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nové zprávy o kriminální minulosti jihočeského provozovatele nelegálních billboardů Antona Fischera mnohé lidi v jeho „domovském“ regionu šokovaly. Avšak jeden z nejvlivnějších mužů kraje Pavel Dlouhý informacím o Fischerově podílu na únosech a vraždách zatím větší váhu nepřikládá a původní příznivý názor na něj dosud nepřehodnotil.
„Co nevím sám, k tomu se stavím hodně opatrně. Tady se (Anton Fischer) vždy choval proměně seriózně a žádnou kontroverzi jsme spolu nikdy neměli,“ nechce se dlouholetý místostarosta a předseda místní ODS v Hluboké nad Vltavou Dlouhý vůči Fischerovi dopouštět kategorických soudů.
„Vždycky se vůči mně choval slušně. Párkrát za mnou byl, ale spočtu to tak na prstech jedné ruky. Ani jsem donedávna nevěděl, že podniká v billboardech,“ prohlásil také vlivný politik a podnikatel s přezdívkou Kníže z Hluboké.
Seznam Zprávy a Český rozhlas přinesly v první lednové dekádě informace, které dokládají, že zmíněný Anton Fischer, který byl v Česku už dvakrát odsouzen a nyní je opět trestně stíhán, měl na rodném Slovensku jinou identitu.
Podle řady indicií se původně jmenoval Anton Cvešper, působil v mafiánském gangu takáčovců, po zadržení policií v roce 2005 získal status chráněného svědka a přestěhoval se neznámo kam. „O té jeho minulosti tady nevěděl nikdo, ani já,“ říká už citovaný Pavel Dlouhý.
Když Anton Fischer loni v září poskytl Seznam Zprávám rozhovor, kde o své slovenské éře mlžil, uvedl mezi svými kontakty do politiky na prvním místě právě Pavla Dlouhého. Dokonce se hned zkraje na výpisu hovorů pochlubil, že s ním předchozí večer mluvil.
Hovořil ale i o některých dalších politicích.
Hejtman: Ani já jsem to nepochopil
Anton Fischer léta osazuje bez povolení a nájemních smluv kolem silnic reklamní tabule. Jsou právě kontakty ve vysokých kruzích důvodem, proč podnikateli slovenského původu tento styl podnikání celou dobu prochází?
Podobné otázky si prý klade i jihočeský hejtman a Dlouhého spolustraník Martin Kuba, s nímž Seznam Zprávy hovořily těsně před tím, než informace o Fischerově původní slovenské identitě publikovaly.
„Připadalo mi zvláštní, jak tady ten člověk (Anton Fischer) je schopen se dlouhodobě pohybovat v té šedé zóně bez toho, aby to nikomu připadalo divné. To se přiznám, že jsem ani já nepochopil,“ uvedl Kuba a připojil své zkušenosti, kdy kraj černé reklamní tabule od svých silnic sice odstraní, ale za dva dny Fischerovi lidé do stejných lokalit rozvážejí nové.
První muž Jihočeského kraje poznamenal, že by čekal větší aktivitu od orgánů činných v trestním řízení či finančního úřadu. Říká, že on jako politik žádné větší páky proti lidem, kteří programově porušují zákony, nemá. „Já toho člověka viděl fyzicky jen asi jednou - může to být tak deset let - na nějaké akci, a to jsem s ním ani osobně nemluvil,“ uvádí o svých kontaktech s Fischerem jihočeský hejtman.
Fischer: Mám čtyři kulky v břiše a jsem pobodaný
Trestně stíhaný byznysmen slovenského původu Anton Fischer zatím výslovně nepotvrdil, že by měl změněnou identitu a že se na Slovensku v minulosti pod jménem Anton Cvešper zapojil do únosů a vražd. Nicméně to už ani neopírá. Čeká prý, až to bude možné, aby celý svůj příběh odvyprávěl.
„Rád bych vysvětlil hodně věcí…Popovídám si o tom, ale momentálně se řeší určité okolnosti ohledně mé osoby a čekám na to, jak se to dořeší, abych mohl o tom pohovořit. Řeší se to na mezinárodní úrovni a potřebuji ještě nějaký čas - nevím, jak dlouho - abych o tom mohl otevřeně hovořit,“ uvedl Fischer v audionahrávce, kterou v minulých dnech poslal redakci Seznam Zpráv. Dle neoficiálních informací se v místě bydliště na jihu Čech poslední dva týdny nezdržuje a patrně je v zahraničí (alespoň dle indicií ze sociálních sítí, kam vložil snímky z italských Alp).
Výhrůžky u benzinky
Jiní politici z jihu Čech poznali Antona Fischera a jeho praktiky z bezprostřední blízkosti.
Třeba někdejší českobudějovický zastupitel za místní hnutí Čisté Budějovice Jan Mádl, bratr známého režiséra Jiřího Mádla. Zavzpomínal, jak jej v květnu 2018, kdy se hnutí před komunálními volbami rodilo, Anton Fischer oslovil s nabídkou pomoci.
„Nabídl nám reklamní plochy. A rovnou uvedl, že to myslí sponzorsky,“ vybavil si Mádl. Nakonec ale prý Fischerovi odepsal, že se v tomto hnutí, které kandidovalo ve spojení s celostátním hnutím STAN, rozhodli jeho nabídku nevyužít.
Posléze, když už byl Mádl zvolen do zastupitelstva, se ve městě pustil do boje s „vizuálním smogem“, což se ale Fischerovi zjevně nelíbilo.
Dvakrát se spolu potkali, přičemž na druhé schůzce, která proběhla na místní benzince a Mádl si ji kvůli obavám tajně nahrál, zazněla od Fischera ve slovenštině ostrá slova.
„Pokiaľ budeš takto pokračovať, tak ja v tom prípade poviem, že si od mňa celé roky požadoval a dostával podporu - finančnú, mediálnu. A tu si dostával… A po tom, čo som ti uzavrel kohútik, sa mi tu vyhrážaš… A ja ti hovorím, že akonáhle spustím ja kampaň, tak nie ja, ale stačí mi ŠtB, ktoré sa do teba pustia a ďalšie, kde sa už na to tešia…Tak ťa politicky zdiskreditujem, že nebudeš na žiadnej kandidátke, pretože ťa tam nebudú chcieť…Dokážem, že si využíval a dostával odo mňa peniaze a mediálny priestor,“ uvedl Fischer na nahrávce (viz níže v boxu), kterou má kromě Seznam Zpráv k dispozici i policie.
Jan Mádl opakuje, že od Fischera jejich hnutí Čisté Budějovice, které mezitím zaniklo, žádnou podporu nemělo. Nezastírá ale, že ještě v dřívějším období, kdy organizoval fotbalovou exhibici, jim Fischer dal do tomboly jako sponzorský dar auto. „Pokud si to správně pamatuji, tak to bylo v letech 2014 a 2015,“ uvedl Mádl, nyní člen hnutí STAN.
Nahrávka: Nesahej mi do něčeho, co fungovalo
Na schůzce, která proběhla 20. září 2021 na českobudějovické čerpací stanici u obchodního domu Tesco, hovoří Anton Fischer a tehdejší zastupitel za hnutí Čisté Budějovice Jan Mádl. Původní nahrávka měla kolem 30 minut, Seznam Zprávy z ní vybraly podstatné pasáže. Jednotlivé střihy jsou odděleny tónem. Na začátku Mádl mluví o e-mailu, který Fischerovi poslal, oba muži také rekapitulují vzájemné vztahy, Fischer Mádlovi připomíná, že podporoval některé jeho charitativní a další projekty. V druhé polovině nahrávky podnikatel přechází do konfrontačního tónu a vyzývá Mádla, ať se přestane stavět proti jeho billboardům. Přitom naznačuje, že nikdo jiný s nimi v Českých Budějovicích problém nemá, i další politici prý z toho těží. „Nesahej mi do něčeho, co fungovalo,“ říká Anton Fischer.
„Prý sledoval tu prasárnu a chce pomoci“
Použití metody - nabídnout politikům dar výměnou za podporu či loajalitu – naznačil redakci loni v září sám Fischer.
Řekl, že Pavel Dlouhý a ODS po něm „nikdy nic nechtěli“, ale jsou prý jiní, kteří „chtěli a dostali“. A poté výslovně sdělil, že mělo jít o Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) založené politikem narozeným na Slovensku Jurajem Thomou. Ten byl od roku 2006 českobudějovickým primátorem za ODS, v roce 2010 byl vlastními kolegy odvolán a hned vzápětí založil HOPB.
Juraj Thoma dnes připouští, že právě v roce 2010, kdy hnutí vznikalo, skutečně dar od Antona Fischera v podobě bezplatného umístění na billboardech dostali.
„V roce 2010 nám Anton Fischer poskytl nefinanční dar formou reklamních ploch. Byla na to uzavřena běžná smlouva, v jakém objemu, už nevím,“ popsal pro Seznam Zprávy neurčitě Thoma. „Pamatuji si na to jenom proto, že on sám mě tehdy vyhledal s tím, že sleduje tu prasárnu, kterou mi Dlouhý a Kuba provedli - kdy mě ODS sestřelila z primátorování - a že mi jako Slovák chce pomoct v kampani. V roce 2010 nikdo netušil, co je (Anton Fischer) zač,“ uvedl k okolnostem patnáct let starého sponzoringu českobudějovický exprimátor.
Bylo to teprve pět let poté, co někdejší člen bratislavského mafiánského gangu Anton Cvešper jako chráněný svědek opustil Slovensko a s novou identitou zapustil na jihu Čech kořeny.
Pod jménem Anton Fischer tam byl v prvních letech znám spíše jako majitel autosalonu na příjezdu od Písku a významný dealer vozů Hyundai. „Já jej poznal také především jako prodejce vozů Hyundai,“ podotkl už v úvodu citovaný Pavel Dlouhý s tím, že od něj kupovali i „nějaké auto“.
„Chcem, aby všetko fungovalo ako doteraz“
I nedávné usnesení o zahájení trestního stíhání, s nímž se Seznam Zprávy měly možnost seznámit, naznačuje, jak tvrdě Anton Fischer s místními politiky dokázal komunikovat. Mimo jiné se v policejním dokumentu popisuje, kterak se loni 7. září v noci Fischer pokoušel přes aplikaci WhatsApp kontaktovat náměstka českobudějovické primátorky Michala Šebka (ODS).
Politikovi, který nedlouho předtím na likvidaci desítek nelegálních reklam najal firmu založenou motorkářským klubem Hells Angels, Fischer v sérii policií zaprotokolovaných vzkazů vyhrožoval a v iniciálách naznačoval jména vlivných lidí, kteří údajně stojí na Fischerově straně.
„Dnešný večer v City si ešte uži, ale kam pôjdeš zajtra, si dohodneme až spolu. Na FB si na mňa rob ramená, ale dokedy budeš sedieť, kde sedíš, záleží iba odo mňa. To ti povedal M i P. Viac osobne,“ přišla zpráva ve slovenštině v 02:42.
Iniciály M a P by mohly znamenat, že se Fischer zaštiťoval právě Martinem Kubou a Pavlem Dlouhým z ODS. Kuba to odmítl, zopakoval, že s Fischerem nikdy osobně nemluvil, nicméně nevylučuje, že se na něj mohl někde odvolávat. Podobně mluví i Dlouhý. „Tipoval bych spíše, že tím myslel někoho od policie nebo ze zpravodajských služeb,“ řekl.
V 03:39 přišla náměstku Šebkovi jiná zpráva, v níž se pisatel zaměřuje už i na jeho rodinu. „Jednoducho. Chcem, aby všetko fungovalo ako doteraz. Ja ťa pustím sledovať, ako tréner trénuje tvoju dcéru a iba ja ti umožním sa baviť tam, kde sa teraz zabávaš. A nielen tam. Ja sa budem starať o to, že sa v noci cítiš bezpečne. A ty sa postaráš cez deň zase o mňa,“ přišlo také na mobil českobudějovického náměstka, který to před policií označil za snahu o zastrašování.
Ani náměstek Šebek donedávna patrně netušil, jakou má Fischer (Cvešper) za sebou kriminální minulost. „Slyšel jsem o něm leccos, ale nevím, co je stoprocentní pravda,“ reagoval na konci loňského roku na tento dotaz redakce. Dodal, že se Fischerovou minulostí „raději ani nechce zabývat“.
Mimochodem, když se Šebkem Seznam Zprávy loni v září mluvily - o den dříve, než mu dorazily citované zprávy, na přímý dotaz reportéra odmítl, že by mu Fischer někdy vyhrožoval.
„U řízků to také nezjišťuju“
Služeb Antona Fischera při volebních kampaních opakovaně využili za blíže neupřesněných finančních podmínek i jihočeští sociální demokraté. Lze třeba najít fotografie, kdy na jedné z Fischerových konstrukcí je bývalá hejtmanka Ivana Stráská.
Vazba na ČSSD (nyní SOCDEM) se dobře ukázala před loňskými krajskými volbami, kdy Fischerovy nelegální billboardy využil jihočeský lídr sociálních demokratů Tomáš Polanský, a to paradoxně v tandemu s krajským radním pro dopravu Antonínem Krákem.
Ten totiž měl ve své funkci na očistu silnic od černé reklamy dbát, ale vykládal si to jinak.„Když jdu do restaurace a dám si tam řízek, také si nezjišťuju, jestli je maso z oficiální, nebo nelegální porážky,“ namítl, že neměl důvod zjišťovat, zda právě tyto tabule mají příslušná povolení.
Odkázal tehdy na volebního manažera sociálních demokratů Davida Šťastného. „Od všech firem jsme měli ujištění, že billboardy jsou legální,“ tvrdil Šťastný.
Dnes komunální politik Šťastný, významný sponzor SOCDEM a podnikatel z Hluboké nad Vltavou (kolega Pavla Dlouhého z hlubocké městské rady), odmítá, že by se jako volební manažer na objednávkách Fischerových billboardů aktivně podílel. „Řešila to tehdy naše asistentka,“ řekl v minulých dnech.
Na výše publikované audionahrávce z roku 2021 k případu zastupitele Mádla jsou přitom i dvě pasáže (v čase 2:24 a poté 3:32), kde Fischer výslovně mluví o ČSSD a Davidu Šťastném jako těch, kdo využívá jeho billboardy a těží z jeho podpory. Zároveň ve stejných místech hovoří neurčitě i o „Hluboké“ a „Martinu Kubovi“, jinde Fischer naznačuje, že podporuje i další politické subjekty.
Avšak současný jihočeský hejtman Kuba se během rozhovoru pro Seznam Zprávy nechal slyšet, že provozovatelům nelegální reklamy jako je Fischer nahrávají ti politici, kteří jejich služby v kampaních využívají, což prý on není.
„Já toto striktně dodržuji a hlídám si to. Dávám našim manažerům striktní pokyn, že naše billboardy nesmí být na jakékoliv takovéto nelegální ploše. Byly ale politické subjekty, kterým to bylo jedno. A to já nechápu,“ prohlásil hejtman Kuba.
Strany slibují: Ve volbách už žádná černá tabule
Seznam Zprávy zajímalo, jak se v tomto ohledu připravují přední české strany a hnutí na letošní sněmovní volby, a to v celorepublikovém měřítku.
Šéfové partají se dušují, že podnikatelům Fischerova střihu se budou důsledně vyhýbat.
„My chceme od mediální agentury, která pro nás plochy nakupuje, garanci, že žádná z nich nebude nelegální. Chci, aby to bylo přímo zakotvené v naší smlouvě s agenturou,“ uvedl například předseda hnutí STAN a nynější ministr vnitra Vít Rakušan.
V podobném duchu se pro Seznam Zprávy vyjádřili místopředsedové hnutí ANO a ODS, Karel Havlíček a Martin Kupka, taktéž šéf SPD Tomio Okamura a Pirátů Zdeněk Hřib.
Karel Havlíček ke své odpovědi nejistě dodal, že obdobně přísně měli pravidla pro billboardy nastavené i v předchozích volbách. „Myslím, že to bylo,“ uvedl.
Nicméně Seznam Zprávy v roce 2021 během tehdejší sněmovní kampaně poukázaly, že minimálně jeden nelegální billboard u dálnice D4 využívalo i hnutí ANO. A paradoxně to bylo u Mníšku pod Brdy, jen pár set metrů od bydliště Karla Havlíčka, tehdejšího vicepremiéra a ministra dopravy, jenž kolem černé cedule několik týdnů jezdil z práce. Tvrdil, že si jí vůbec nevšiml, byť široko daleko nebyla jiná a byla na ní jeho fotka s předsedou Babišem.
Dnes Havlíček říká, že chyba tehdy mohla nastat na straně dodavatele, na jehož jméno si už nedokázal vzpomenout.
„Nevím, podle mě to byl někdo z těch menších dodavatelů,“ uvedl druhý muž hnutí ANO. Zmíněná nelegální tabule od dálnice překotně zmizela až loni, kdy Seznam Zprávy upozornily, že na ní pro změnu visí reklama firmy, kterou řídí poslanec za ANO Tomáš Helebrant.