Článek
Čtete ukázku z newsletteru Kauzy Seznam Zpráv, ve kterém každý týden reportéři z našeho investigativního týmu shrnují podrobnosti a zákulisí nových kauz z vysoké politiky i byznysu. Pokud vás newsletter zaujme, přihlaste se k odběru!
Před měsícem a půl ve velké investigativní sérii vylíčili, jak investiční skupina IPC očividně balancuje na hranici podvodu. Z peněz od tisíců českých investorů financovala například ruskou propagandu. A její manažeři vklady od klientů po statisících vybírali z bankomatů a další peníze utráceli za luxusní zboží v nejdražších obchodech v Pařížské ulici v Praze – aniž by dokázali vysvětlit, proč to dělají.
Skupina také investovala desítky milionů do ztrátového propagandistického byznysu Petra Hájka, bývalého mluvčího Václava Klause, a do kliniky alternativní medicíny jeho dcery. Oba provozují server Protiproud, který se podle tajných služeb podílí na šíření ruského hybridního vlivu v Česku.
Ve středu brzy ráno, jak je u detektivů zvykem, začal v sídle IPC velký zásah kriminalistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Zatím to podle policejního podezření vypadá na klasický podvod: vybírání peněz od lidí pod příslibem nereálně vysokých výnosů. A také legalizaci výnosů, tedy lidskou řečí: Vyprání peněz investorů dočista tak, aby nepůsobily jako ukradené, ale poctivě vydělané.
Tenhle případ dokládá, co už předloni říkal v rozhovoru pro Seznam Zprávy Jiří Hylmar, tehdy nový ředitel Finančního analytického úřadu, jenž sleduje právě podezřelé finanční transakce a pátrá po špinavých penězích. Tehdy předpověděl, že s rostoucí inflací bude investičních podvodů přibývat – lidé budou hledat stále „výhodnější“ zhodnocení úspor, a dají tak šanci podvodníkům.
„My vidíme, kam peníze tečou – jak na účet investiční společnosti přibude půl milionu od klienta, ale jak se ty peníze dál nehýbají. Nikam se ve skutečnosti neinvestují, žádný slibovaný nákup cenných papírů. A také vidíme, že si jednatelé investiční společnosti z těchto peněz koupili vilu za 15 milionů a každý jedno Maserati. A zbytek poslali mimo Českou republiku. V takovém případě peníze zablokujeme, podáme trestní oznámení. Avšak i policie má kolikrát problém klienty přesvědčit, že byli okradeni. Protože investiční společnosti hned rozjedou kampaň: Omlouváme se, chtěli jsme vaše peníze zhodnotit, ale kvůli zásahu policie nemůžeme,“ vysvětloval Hylmar.
Lukáš s Adélou na této kauze dál pracují. Možná se tedy brzy dozvíme další podrobnosti, kam peníze investorů odtékaly.
Co jsme také zjistili
Kde je unesená dívka? V pořadu Terén Kristina Ciroková zmapovala příběh německé sekty, které úřady odebraly 40 dětí kvůli bití a týrání. Sekta Dvanáct kmenů se ale v tichosti přesunula do Čech, kde má sídla v Mšeckých Žehrovicích na Rakovnicku a ve Skalné na Chebsku.
Právě ve Skalné, jak Kristina doložila výpověďmi svědků, lidé běžně vídají Shalomah Henningfeldovou, dvanáctiletou dceru manželů Carstena a Britty Henningfeldových. Jde o členy sekty, kteří žili v německé komunitě. Dceru Shalomah jim úřady odebraly, rodiče s ní ale zmizeli neznámo kde. Německá policie po nich pátrá jako po únoscích.
Hodinky pro pana Jie. Dílek po dílku skládáme dál obraz toho, co se dělo na pražském Hradě v éře vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře. Adéla Jelínková a Lukáš Valášek se dostali k informacím, jak Hrad obdarovával své oblíbence z Číny a Ruska. Třeba Jie Ťien-minga, poradce prezidenta Miloše Zemana a někdejšího šéfa miliardové čínské finanční skupiny CEFC. Jestli nosí hodinky od Zemana v hodnotě 40 tisíc korun, nevíme – v roce 2018 záhadně zmizel.
Kam s nimi? Do exekuce. Manželé Turkovi z Přeštic na Plzeňsku strávili skoro čtyři roky v exekuci – obstavený měli majetek v hodnotě desítek milionů. Pole, pozemky, dům, průmyslový areál po předcích… Ne, to není příběh o lidech, kteří si nabrali úvěry a nezvládali splácet. Turkovi zazdili třemi cihlami díru, která do jejich pily přinášela vodním náhonem nepořádek od sousedů.
Nastala neuvěřitelná anabáze, při níž úřady po Turkových požadovaly, ať zazděný otvor – jako nepovolenou stavbu – okamžitě zase zprůchodní. Až to skončilo právě exekucí. Ale pozor: Exekucí na základě dokumentů o průběhu sporu, které se záhadně ztratily – a které svědčily pro Turkovy. Rodina vyhrála, soud nakonec exekuci zrušil.
Bývalý přeštický starosta Karel Naxera, za jehož vlády město dalo případ exekutorovi, to okomentoval s tím, že Turkovi si prý za problém mohou tak trochu sami… Ale je to prý jen jeho pocit.
Falešný spasitel památek. Spolek Omnium více než deset let tvrdí, že zachraňuje chátrající památky. Jeho zakladatel Jakub Děd pořádal výstavy nebo jako expert přednášel o tom, jak na opravy památek získat peníze. Na jeho akcích byl viděn třeba ministr Marian Jurečka, podporoval je kardinál Dominik Duka. Děd na své projekty dostal několik milionů. Jak je to ve skutečnosti, zjistil Lukáš Valášek: Děd nechával památky dál pustnout a dotační peníze odčerpával přes fiktivní faktury. Stíhá ho kriminálka.
Pokud vás týdenní report toho nejdůležitějšího z naší investigativní dílny zaujal, určitě se přihlaste k odběru a newsletter také doporučte svým známým. Příští pátek se na vás opět těšíme u dalšího vydání!