Hlavní obsah

Pražský vrchní soud vysvětlil, proč vydal do USA Inda drženého na Pankráci

Foto: Seznam Zprávy

V žádosti o vydání Nikhila Gupty uvádějí americké úřady i jeho fotografii z roku 2016, kdy přiletěl do New Yorku.

Pražský vrchní soud rozeslal své rozhodnutí, v němž odůvodnil, proč vydal indického občana do USA. Muž je tam podezřelý z plánování vraždy. Soudce odmítl argument obhajoby, že jde o politický případ.

Článek

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) bude rozhodovat o vydání indického občana Nikhila Gupty z Česka do Spojených států. Ten byl v USA obviněn z plánovaní vraždy a pražský vrchní soud minulý týden s jeho vydáním souhlasil. Nyní soud dokončil písemné znění rozsudku, který Seznam Zprávy mají k dispozici.

Gupta je podezřelý z přípravy vraždy právníka Gurpatwanta Singh Pannuna, který žije v New Yorku. Pannun prosazuje vznik státu náboženského společenství Sikhů a indické ministerstvo vnitra ho od července 2020 vede na seznamu teroristů, protože se opakovaně přihlásil k různým teroristickým incidentům v Indii a letos v dubnu ve videu hrozil i indickému premiérovi.

„Dle mínění indické vlády ohrožuje bezpečnost Indické republiky a je pro ni srovnatelnou hrozbou jako pro USA Usama bin Ladin,“ argumentoval Guptův advokát Petr Slepička u pražského vrchního soudu.

Gupta tvrdil, že jeho případ má politické či vojenské pozadí. V obvinění američtí vyšetřovatelé uvedli, že byl najat indickým vládním agentem. A proto se podle Slepičky mělo jednat o „úkol“ s velkou pravděpodobností financovaný indickou vládou.

Jenže vrchní soud toto tvrzení odmítl. Podle soudce Vladimíra Krále nelze na tuto kauzu pohlížet jako na politický případ. „Odměnou za organizování vraždy mělo být zastavení jeho trestního řízení v Indii,“ uvedl například Král v usnesení, proč podle něj nešlo o politickou kauzu.

Zároveň v dokumentu odmítl verzi, že Indie plánování vraždy financovala. „Je absurdní uvažovat o tom, že by stát, který se prezentuje jako demokratický a řídící se právním řádem a mezinárodními smlouvami, k řešení svých problémů a v době míru volil takové prostředky, jako je vražda občana jiného státu na jeho území,“ doplnil soudce Král.

Konečné slovo, zda bude Gupta vydán do USA, má nyní ministr Blažek. Za jak dlouho rozhodne, však není podle mluvčího Ministerstva spravedlnosti Vladimíra Řepky jasné. „Časový rámec rozhodování ministra nelze nyní předjímat,“ napsal Řepka.

Doplnil, že když však bude mít Blažek pochybnosti, může se obrátit na Nejvyšší soud. „Pokud bude mít ministr spravedlnosti pochybnosti o správnosti rozhodnutí soudů v dané věci, může do tří měsíců ode dne, kdy byla věc ministerstvu předložena, podat k Nejvyššímu soudu návrh na přezkoumání jejich rozhodnutí,“ doplnil Řepka.

Advokát Slepička uvedl, že však podají ještě stížnost k Ústavnímu soudu. „Budeme podávat ústavní stížnost a zároveň budeme žádat ministra spravedlnosti, aby mého klienta do USA nevydával,“ řekl Slepička.

Kdo je Nikhil Gupta

Nikhil Gupta žije v indickém Novém Díllí. Podniká podle svého advokáta v obchodu se stavebním materiálem. Podle amerických vyšetřovatelů však spolupracuje také s indickou vládní agenturou. Spojené státy do viní z plánovaní vraždy právníka Gurpatwanta Singh Pannuna, který žije v New Yorku a kterého Indie označuje za teroristu. Loni v červnu byl Gupta zadržen v Praze. Gupta vinu odmítá a tvrdí, že není tím, po kom policie pátrá.

Nikhilu Guptovi hrozí za čin, z něhož je obviněn, až dvacet let vězení. Byl zadržen na pražském letišti loni na konci června. Od té doby je v pražské pankrácké věznici. Americké úřady tvrdí, že vražda Pannuna byla plánována na loňský červen. A že podezřelý Nikhil Gupta, jak se píše v dokumentu amerického Úřadu pro mezinárodní záležitosti, za to nájemnému vykonavateli vraždy sliboval 100 tisíc dolarů.

Gupta navíc tvrdí, že si ho americká policie s někým spletla. „Nyní, po rozhovoru se svým obhájcem, jsem zjistil, že nejsem stejnou osobou, po které USA pátrají,“ napsal Gupta do dopisu, který poslal Městskému státní zastupitelství v Praze.

I toto jeho tvrzení vrchní soud odmítl. Stejně tak nepřijal kauci za jeho propuštění ve výši 400 tisíc dolarů (asi devět milionů korun), kterou nabídla jeho dcera.

Doporučované