Hlavní obsah

Hlavní aktér Dozimetru prodává vilu. Rodina se zbavením práv neuspěla

Foto: Seznam Zprávy

Hlavní aktér kauzy Dozimetr, podnikatel Michal Redl, v doprovodu policistů v době, kdy soud řešil, zda po obvinění skončí ve vazbě.

Soudkyně dokončila práci na rozsudku, v němž popsala, proč neomezila svéprávnost hlavní postavy kauzy Dozimetr, podnikatele Michala Redla. Prvně se tak veřejnost dozvídá, co zaznělo u soudu za zavřenými dveřmi a co tam Redl řekl.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Hlavní obviněný velké kauzy Dozimetr, v níž vyšetřovatelé prověřují rozsáhlou korupci a ovlivňování veřejných zakázek pražského dopravního podniku, před soudem řekl, že se dostal do finančních komplikací.

Michal Redl kvůli tomu začal prodávat majetek za desítky milionů. Vybral svým dětem úspory ze spořicích účtů a zrušil své životní pojistky.

„Finanční prostředky jsem potřeboval k uhrazení nashromážděných závazků,“ řekl Redl u zlínského okresního soudu, který na konci ledna řešil návrh, aby mu byla omezena svéprávnost. K soudu ho podali Redlův bratr a Redlova partnerka.

Pokud by soudkyně Kateřina Navrátilová návrhu vyhověla a Michal Redl měl opět jako už v minulosti omezenou svéprávnost, zkomplikovalo by to soudní proces, který v kauze Dozimetr chystá a v němž už byla podána obžaloba k Obvodnímu soudu pro Prahu 9.

Vila na prodej

Verdikt soudkyně Navrátilové byl zamítavý. Z písemného znění rozsudku, který nedávno dopsala a který Seznam Zprávy nyní získaly, jsou patrné důvody, proč chce blízká rodina Redla zbavit svéprávnosti.

Před soudem ve Zlíně mluvil hlavní obžalovaný kauzy Dozimetr mimo jiné o tom, že pracuje ve dvou nebo třech firmách a má měsíční příjem asi 190 tisíc korun. A také řekl, že prodává majetek.

Jak už Seznam Zprávy popsaly, za 65 milionů korun se nabízela k prodeji luxusní vila, jejíž vlastníkem je firma Kidron patřící svěřenskému fondu, který Redl ovládá. „Nemá smysl ten dům držet, je to nákladově náročné,“ uvedl u soudu Michal Redl jako důvod prodeje s tím, že v ní zůstal de facto sám.

Vilu více než tři čtvrtě roku nabízela k prodeji zlínská realitní agentura Zvonek. Nyní je z nabídky stažena. „Našel se vážný zájemce, ale zatím ještě dům prodán nebyl,“ vysvětlila realitní makléřka Denisa Zvonková, která má prodej na starosti.

V katastru nemovitostí, jak Seznam Zprávy ověřily, zůstává vlastníkem stále firma Kidron, respektive Michal Redl.

Plánuje, že něco koupí

Kromě vily je podle Redlových blízkých na prodej také byt ve Španělsku. „Prodává byt ve Španělsku a plánuje, že koupí něco jiného,“ cituje písemný rozsudek Redlovu partnerku.

Navrhovatelé omezení svéprávnosti však u soudu také řekli, že v současné době je v „běhu prodej majetku za minimálně desítky milionů“.

Podrobnosti o případném prodeji majetku však v rozsudku nepadly a zeptat se Redlových blízkých na podrobnosti je těžké – s médii nekomunikují.

Podvody a Redlova svéprávnost

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Michal Redl.

Když se podnikatel Michal Redl, stíhaný aktuálně za úplatky v kauze Dozimetr, vyhnul před patnácti lety vyšetřování za rozsáhlé podvody, pomohl mu čtyřstránkový dokument, jenž vznikl na Vrchním státním zastupitelství v Praze.

„V současné době u něj (Redla) byla zjištěna a diagnostikována periodická depresivní porucha, v jejímž důsledku není obviněný schopen plnohodnotné účasti na trestním řízení a není ani schopen plně chápat význam případného trestu,“ napsala státní zástupkyně Petra Pavlánová do usnesení z 2. července 2007, jímž Redlovo stíhání za podvody kvůli jeho zdravotnímu stavu přerušila.

Také soud se uskutečnil za zavřenými dveřmi, během jednání se mimo jiné řešil i Redlův zdravotní stav a četly se posudky znalců. Soudkyně umožnila Michalu Redlovi přijít do soudní síně vedlejším vchodem, aby se vyhnul kontaktu s novináři.

Podle obžaloby podané v kauze Dozimetr Redlovi hrozí nejen nepodmíněný trest, ale také to, že bude muset zaplatit peněžitý trest. Státní zástupce Adam Borgula v obžalobě navrhuje deset let za mřížemi a zaplacení pěti milionů korun.

Rozhazuje peníze, tvrdí blízcí

Návrh na omezení svéprávnosti Michala Redla podal jeho bratr Petr podle svých slov proto, že sourozenec plánuje neuvážené kroky. „Omezení (svéprávnosti) bude ochranou nejen jeho samotného, ale i jeho dětí, pokud by všechny peníze někde rozházel,“ prohlásil podle verdiktu Petr Redl u soudu.

Redlova partnerka pak hovořila u soudu o mánii. „Při mánii nakupuje byty v Abú Dhabí, v Dubaji, ve Španělsku a podobně,“ uvedla na adresu Michala Redla.

Z písemného verdiktu také plyne, že když Petr Redl hovořil u soudu o tom, jak jeho bratr vybral svým dětem úspory ze spořicích účtů, šlo zhruba o pět milionů korun. Zda toto vybírání bylo u soudu i doloženo, není z dokumentů jasné.

„Nebudu se vyjadřovat k tomu, co se řešilo u soudu,“ řekl advokát Pavel Lízal, který právě Petra Redla a partnerku Michala Redla u soudu zastupoval.

Není limitován

Když soudkyně Navrátilová návrh na omezení Redlovy svéprávnosti zamítla, zdůvodnila to tím, že Redl sice může trpět duševní poruchou, ta je však dlouhodobě v klidové fázi.

„Je zcela samostatný, je schopen běžných sebeobslužných činností a bezpečného fungování v běžném životě,“ napsala soudkyně do verdiktu s tím, že „není nijak limitován“.

Znalci, kteří zkoumali Redlův zdravotní stav přitom konstatovali, že jeho nadměrné utrácení peněz nemusí způsobovat mánie, ale může to souviset s jeho povahou. Podle soudkyně Navrátilové pochází z movité rodiny, a tak jedna nezdařilá investice pro něho ještě nemá fatální dopady.

„Soud dospěl k závěru, že není v zájmu posuzovaného (Michala Redla), aby byl nyní ve svéprávnosti omezen, neboť mu nehrozí riziko závažné újmy,“ doplnila soudkyně.

Blízcí se odvolali

Případ ale ještě není u konce, protože proti rozsudku bylo podáno odvolání. Jak uvedl mluvčí zlínského okresního soudu Petr Prokopius, podali ho oba navrhovatelé. Tedy Redlův bratr a jeho partnerka. Zda bude Michalu Redlovi omezena svéprávnost, tak posoudí ještě brněnský krajský soud.

Proč navrhovatelé odvolání podali, není jasné. „Nemám svolení od klientů se k čemukoliv vyjadřovat,“ uvedl už citovaný advokát Lízal.

Sám Redl říká, že o omezení svéprávnosti nestojí. „Návrh svého bratra a partnerky považuji za nedůvodný,“ uvedl Redl.

Právě v kauze Dozimetr čelí obžalobě, že si s komplici dosadili do vedení pražského dopravního podniku spřátelené manažery. S jejich pomocí – jak dále tvrdí policisté – mohli ovlivňovat různá výběrová řízení a pak za to získali úplatky.

Operace Dozimetr

Foto: Seznam Zprávy, ČTK

Hlavní aktéři případu Dozimetr.

Ve středu 15. června 2022 ráno spustili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu rozsáhlou akci. Na desítkách míst v Praze i ve Středočeském kraji zatýkali podezřelé, prohledávali jejich kanceláře a důkazy hledali i v soukromí. Akce Dozimetr, jak ji popsali policisté v dokumentech, rozkryla skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především pražského dopravního podniku. Vyšetřování otřáslo i politickou scénou, padl kvůli němu ministr školství, šéf civilní rozvědky a na hraně se ocitlo vládní hnutí Starostové a nezávislí.

Doporučované