Hlavní obsah

Herec Vetchý podal trestní oznámení. Chce nechat vyslechnout i Černochovou

Foto: Profimedia.cz

Spolek Skupina D, který vede Ondřej Vetchý, dokázal vysbírat od lidí peníze už na více než 20 tisíc dronů pro ukrajinské obránce.

Ondřej Vetchý, který řídí spolek dodávající drony Ukrajině, podal trestní oznámení za pomluvu. Po policii chce, aby našla neznámého pachatele, který o iniciativě šíří lži. Navrhuje výslech ministryně obrany i šéfa tajné služby.

Článek

Spolek soukromníků nazvaný Skupina D už od Čechů vybral více než 200 milionů korun na drony Nemesis pro Ukrajinu, avšak přesto čelí kritice od ministryně obrany Jany Černochové (ODS).

Herec Ondřej Vetchý, který působí jako předseda spolku, nyní poslal policii trestní oznámení na neznámého pachatele. Po detektivech chce, aby zjistili, kdo o jeho iniciativě Nemesis rozšiřuje lži. A mezi „nesmírně důležité svědky, kteří podáním svědecké výpovědi mohou významně přispět k odhalení trestné činnosti a neznámého pachatele“, Vetchý ve svém podání zařadil právě i ministryni obrany.

„Náš spolek přísně dodržuje zákony a jako předseda vím, že já i moji spolučlenové tyto aktivity provozujeme s čistým svědomím a ryzím srdcem, s plným vědomím, že tím chráníme především Českou republiku. Přesto se často dozvídám od novinářů a politiků, že se o nás šíří pomluvy, že jsme si koupili luxusní auta, přeprodáváme čínské drony kvůli vysoké marži a krademe (tedy i já jako oznamovatel) sbírkové peníze,“ napsal v trestním oznámení, které Seznam Zprávy získaly, Vetchý.

Částka, již spolek vybral, odpovídá více než 21 tisícům dronů Nemesis. Činí tak pod záštitou náčelníka generálního štábu Karla Řehky, s nímž má - stejně jako s dalším zakladatelem spolku Otakarem Foltýnem, někdejším šéfem Vojenské policie, ministryně Černochová dlouhodobé spory.

Drony Nemesis tak už prověřovalo Vojenské zpravodajství, inspekce Ministerstva obrany i Vojenská policie.

„Jako veřejně známá osoba si zakládám na své pověsti a občanské cti. Spolu s dalšími členy spolku ve volném čase bezplatně podporujeme občanskou angažovanost občanů České republiky i v podpoře napadené Ukrajiny. V našich aktivitách nemáme žádný obchodní ani majetkový zájem, nečiníme tak pro politické PR, nejsme ani konkurencí zbrojovkám,“ uvedl Ondřej Vetchý v trestním oznámení.

„Vědomé šíření lží“

Podle trestního oznámení neznámý pachatel šíří lži o dronech Nemesis vědomě.

„Z osobní diskuze a z veřejně dostupných zdrojů vím, že ve smyslu narativu o údajné problematičnosti činnosti Skupiny D, a tedy i mé, opakovaně hovořila ministryně obrany ČR Jana Černochová, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Pavel Růžička, ředitel Vojenského zpravodajství Petr Bartovský,“ vyjmenoval Vetchý, který po policii chce, aby si politiky i šéfa tajné služby předvolala a zjistila, kdo jim informace poskytuje.

Foto: dronynemesis.cz

Web projektu Drony Nemesis.

Seznam Zprávy oslovily Černochovou s prosbou o vyjádření. Ministryně na dotazy neodpověděla.

Například na konci loňského listopadu v rozhovoru pro Deník N však řekla, že soukromým subjektům, které dělají sbírky a pomáhají Ukrajině, fandí. „Ale nemůže se na tom podílet armáda bez dodržování pravidel. Máme předpisy na užívání některých objektů. Není to můj výmysl,“ tvrdila ministryně.

V kritice projektu Nemesis se shoduje s opozičním poslancem za ANO Růžičkou. Na Růžičkův popud předala zkoumání dronů Nemesis inspekci Ministerstva obrany.

„Jediné, co jsem udělal, bylo, že jsem podal několik písemných interpelací a dostal jsem na ně odpovědi. Policie ať si je prostuduje. Více k tomu nemám co říkat,“ řekl reportérům Růžička. „Jestli si pan Vetchý myslí, že tím, že člověk jedná podle zákona a ptá se na věci, které by byl rád, aby mu někdo kloudně vysvětlil, ať si trestní oznámení podává,“ dodal.

Oznámení od Foltýna

I Vojenské zpravodajství, které je podřízené Černochové, dronovou iniciativu zkoumalo a deník Echo24 pak přišel s tvrzením, že ji před poslanci komise dohlížející na tajnou službu označila za bezpečnostní riziko. Skupina D spustila i sbírku na 100 tun plastické trhaviny pro ukrajinské vojáky.

Vojenské zpravodajství trestní oznámení komentovat nechce. „Nikdo se na nás v této věci neobrátil. Budeme-li příslušnými orgány vyzváni k součinnosti, poskytneme ji. Jinak za nás v tuto chvíli bez dalšího komentáře,“ reagoval za šéfa tajné služby mluvčí Jan Pejšek.

Rozkol mezi špičkami armády a Ministerstva obrany je ale ještě větší. V souvislosti s činností Vojenského zpravodajství už v prosinci podal trestní oznámení další spoluzakladatel Skupiny D Otakar Foltýn. Ten byl do roku 2023 šéfem Vojenské policie a dnes působí jako koordinátor strategické komunikace Úřadu vlády a zároveň jako zástupce šéfa vojenské kanceláře prezidenta Petra Pavla.

I toto trestní oznámení mají reportéři k dispozici. Dříve o jeho obsahu obecně informoval Deník N. Směřuje opět na neznámého pachatele, ovšem tentokrát přímo konkretizuje, že zneužití pravomoci veřejného činitele se údajně dopustil některý z příslušníků Vojenského zpravodajství.

Foltýn cílí na úřad kontrarozvědky, kterou v tu dobu vedl současný ředitel tajné služby Petr Bartovský. Podle Foltýna zpravodajci vylhali, že se jako šéf Vojenské policie pokusil vytvořit spikleneckou buňku. Že zpravodajci skutečně takový závěr předložili, informoval loni týdeník Respekt.

„Pracovníci v části Vojenského zpravodajství řízené brigádním generálem Petrem Bartovským vedli v období přelomu roku 2022 a 2023 operativní kroky proti mé osobě, i když si při svém postavení a odbornosti museli být vědomi, že pro takové jednání zcela chybí zákonný podklad a ve skutečnosti jednají nezákonně,“ napsal do trestního oznámení Foltýn.

Chtěli mě poškodit

Ten se dlouhodobě hájí, že pouze chtěl zvýšit malé schopnosti Vojenské policie odhalovat závažnou korupci a přímo Bartovského navíc o záměru předem informoval.

Jeho případ už vyšetřila inspekce Vojenské policie, která vyloučila, že by se Foltýn, který mezitím na funkci šéfa Vojenské policie rezignoval, dopustil něčeho nezákonného a konstrukci o spiklenecké buňce označila za absurdní. Foltýn má navíc dodnes bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Na Foltýna v záležitosti opakovaně útočil opět poslanec Růžička.

Foltýn nyní tvrdí, že svým postupem Vojenské zpravodajství torpédovalo jeho pokus zlepšit schopnosti Vojenské policie. „Museli tak činit vědomě a s úmyslem nejen poškodit mou osobu, v řízení a potřebných úkonech tvrdili nepravdy a cíleně uváděli zodpovědné orgány v omyl, přičemž si nemohli být nevědomi faktu, že následkem jejich činnosti bude pokračující neakceschopnost Vojenské policie na poli vyhledávání závažné hospodářské trestné činnosti v resortu Ministerstva obrany,“ dodal Foltýn.

Ani k jeho trestnímu oznámení se Vojenské zpravodajství vyjadřovat nechce.

Související témata:

Doporučované