Článek
Policista Vladimír Machala vynášel neveřejné informace z vyšetřování svému příteli a zároveň aktérovi kauzy. Tím zásadně ohrozil šanci, že se policisté doberou pravdy o machinacích s byty v Brně.
V pondělí o tom nepravomocně rozhodl soudce brněnského městského soudu. „Je vinen. Jednal v rozporu se zákonem,“ řekl soudce Jaroslav Chochola o obžalovaném policistovi Machalovi, který před lety mimo jiné působil ve speciálním vyšetřovacím týmu Mlýn Stanislava Grosse.
„Přímo do prostředí údajné zločinecké skupiny na Brně-střed pouštěl neveřejné a tajné informace. Došlo k úniku informací osobám, které jsou podezřelé z rozsáhlé korupce,“ popsal soudce Machalovo nynější působení jako šéfa brněnské hospodářské kriminálky.
Za zneužití pravomoci úřední osoby od něj dostal Machala peněžitý trest sto tisíc korun. Proti trestu se odvolal. Žalobkyně mu navrhovala podmínku.
Vladimír Machala jako šéf brněnské hospodářské kriminálky začal v roce 2018 stíhat někdejšího starostu Rojetína Pavla Hubálka za podvody s městskými byty. Podle obvinění zájemcům Hubálek sliboval bydlení Brna, které jim nemohl zajistit.
Hubálek se bránil. Tvrdí, že byl součástí systému složeného z úředníků, politiků ODS a podnikatelů, který za úplatky nemovitosti lidem skutečně zajišťoval. Politici, k nimž podle něho patří i ministr spravedlnosti Pavel Blažek nebo primátorka Brna Markéta Vaňková, podle Hubálka za kšefty s byty roky dostávali milionové úplatky. Občanští demokraté Hubálkovy výpovědi dlouhodobě odmítají a říkají, že jde o lži, jimiž se stíhaný snaží vyvinit.
Hubálkovy výpovědi, které původně učinil právě pro Machalovo vyšetřování, v minulém měsíci vyústily ve dvě rozsáhlé razie v městské části Brno-střed. Dělala je Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), která po Machalovi vyšetřování případu převzala. Její detektivové následně obvinili několik osob - v první řadě Otakara Bradáče, bývalého předsedu bytové komise Brna-střed za občanské demokraty.
K domovní prohlídce přizval podezřelého
Původně to ale byl Vladimír Machala, který jako šéf brněnské hospodářské kriminálky měl Hubálkovu verzi prověřit. Později ho však za některé kroky při vyšetřování začala vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ho pak začalo stíhat. Případ převzala NCOZ.
Hlavním motivem případu, v němž v pondělí padl rozsudek, je přátelský vztah Vladimíra Machaly k někdejšímu vedoucímu Správy nemovitostí radnice Brno-střed Petru Kosmákovi. Toho Machala dle pořízených odposlechů a zachycené komunikace dlouhodobě informoval o tom, jak obviněný Pavel Hubálek ve vyšetřované kauze bytů vypovídá - a že mluví i proti němu samotnému.
„Bral si tě do huby špinavé,“ napsal například Machala Kosmákovi poté, co Hubálek někdejšího vedoucího technika označil jako za člena údajné skupiny, která kšeftovala s brněnským městským majetkem.
Sám Kosmák je dnes nepravomocně odsouzený k tříleté podmínce v korupční kauze Stoka kolem rovněž odsouzeného někdejšího místostarosty Brna-střed za ANO Jiřího Švachuly. Ke korupci s veřejnými zakázkami se Kosmák doznal, stejně tak jako k manipulacím s byty za éry ODS.
Od Grosse do Brna
- Před 16 lety Machala vedl tajný tým protikorupční policie s krycím názvem Mlýn, zřízený tehdejším ministrem vnitra Stanislavem Grossem (ČSSD) k vyšetřování důležitých kauz. Informace z nich se však údajně dostávaly přímo ke Grossovi.
- Novináři odhalili, že činnost týmu nekontroloval policejní prezident ani státní zástupci. Machala tvrdil, že jeho práce vedla k úspěšnému řešení trestné činnosti. Ukázalo se však, že žádná kauza k soudu nedospěla.
- U Machaly se sbíhaly informace o lidech spojených s případem ředitele televize Nova Vladimíra Železného, o hospodaření Českých drah, ekonomických kauzách PPF či banky IPB.
- V roce 2005 Machala protikorupční policii opustil a přesunul se z Prahy do Brna. Říkal, že z rodinných důvodů.
- Nakládání s byty městské části Brno-střed následně vyšetřoval jako vedoucí 1. oddělení brněnské hospodářské kriminálky.
Informátor Notor
Petra Kosmáka Machala zavedl do policejního systému jako oficiálního informátora pod označením Notor - a přizval ho jako takzvanou nezúčastěnou osobu k domovní prohlídce právě Hubálkova bytu. Tam si Kosmák například fotil dokumenty, které policisté v Hubálkově bytě shromáždili, a následně je podle obžaloby rozesílal dalším osobám, které detektivové prověřují v souvislosti s aktuální bytovou kauzou.
Machala rovněž Kosmákovi řekl podle policie den dopředu o tom, že se chystá razie na radnici Brno-střed.
„Na prohlídku nelze nahlížet jako na řádně provedenou, protože Kosmák varoval ostatní podezřelé osoby,“ okomentovala u soudu Machalovy metody dozorující státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Lastovecká, když pronášela závěrečnou řeč před vynesením rozsudku.
Podle žalobkyně Machala vynášel neveřejné informace z vyšetřování, čímž zapříčinil značné problémy v rozkrývání kauzy, ve které nadále policie podle několika důvěryhodných zdrojů Seznam Zpráv prověřuje špičky brněnské ODS.
Obžaloba před soud sice poslala pouze Machalu a jeho podřízenou a zároveň partnerku Jitku Broďákovou, která dle vyšetřovatelů spolu s Machalou neoprávněně čerpala finanční prostředky z policejního fondu na vymyšlené schůzky. Soudní proces nicméně odhalil detaily, jak Machalův útvar přistupoval k jedné z aktuálně nejcitlivějších kauz v Česku.
Machalovi podřízení, kteří měli oficiálně vyšetřování Hubálkova případu vést, například nedokázali při minulých soudních stáních vysvětlit, co to znamená nezúčastněná osoba při domovní prohlídce - proto jim nepřišlo divné, že se prohlídky účastnil i člověk, který byl v případu sám podezřelý.
Soudce: Mafiánské chování policistů
S danou osobou - tedy Kosmákem alias informátorem Notorem - všichni pravidelně chodili na pivo. Soudce Jaroslav Chochola toto chování detektivů při dřívějším jednání označil za „nestandardní non plus ultra“ a „mafiánské“.
Nadstandardní vztahy mezi Kosmákem a Machalou, jehož například Kosmákovy děti označovaly za „strejdu“, podle Lastovecké jasně ukazuje na to, že se Kosmák nikdy informátorem stát neměl.
„Kosmák jako informátor je v přímém rozporu k předpisům o vedení informátora, takto neměl být nikdy zaveden,“ uvedla žalobkyně u soudu.
Machalovo „flagrantní selhávání“ a „amatérismus“, jak Lastovecká důstojníkovu činnost označila, podle ní odnesl i sám Hubálek. „Výslechy Hubálka nebyly zakládány do spisu, proto Hubálek strávil ve vazbě delší dobu, než musel,“ řekla žalobkyně.
Redakce má také k dispozici Hubálkovy dopisy, které vlastnoručně psal tehdejšímu dozorujícímu státnímu zástupci kauzy Petru Bejšovcovi. V listech z vazby si Hubálek žalobci stěžoval, že mu Machala nedává dostatečný prostor k tomu, aby systematickou a komplikovanou korupci na radnici Brno-střed dostatečně popsal. Zdůrazňuje navíc, že soud, který o jeho vazbě opakovaně rozhodoval, neměl informace o tom, že s policií spolupracuje.
Předáno NCOZ
Případ si v březnu 2019 po razii v kauze Stoka, v níž uvázl i Machalův přítel Kosmák, převzali detektivové z NCOZ. Právě Kosmákovo obvinění dle pořízených odposlechů šokovalo Machalu, který o tom, že by byl jeho přítel v hledáčku policistů, neměl ani tušení.
„Ten Kosmák xkrát dělal prostě ty všecky tady ty s těma různejma stavebníma firmama a todle, že jo, a no teď ty vole, to mám teda prů*er já eště poměrně dost, protože on mně tam dělal na tom bytě, ten hajzl, že jo,“ informoval Machala spoluobžalovanou Broďákovou.
„Takových hajzlů tady dělajú tisíce,“ snažila se jej obratem uklidnit kolegyně. Kosmák Machalovi totiž podle vyšetřovatelů mimo jiné zařizoval opravu toalety. A platit za to měl z obecního.
Broďákovou soud nepotrestal. Podle soudce by ji policie mohla řešit v kázeňském řízení.
„Seženou dva svědky, vole, a zejtra můžu sedět na kopci taky,“ strachoval se Machala, aby neskončil taktéž ve vazební věznici v Brně-Bohunicích. V té době už přitom policisté skutečně k vynášení tajných informací sbírali důkazy.
Machala si celou dobu stojí za tím, že je „kriminalizován“ kvůli tomu, že rozkryl korupci špiček ODS. „Nikdy jsem nečekal, že v závěru kariéry proti mně bude veden politický proces,“ prohlásil ve své závěrečné řeči obžalovaný policista, který je nadále ve služebním poměru, jen byl převelen jinam.
Podle žalobkyně Lastovecké svými metodami nenávratně narušil celé pozdější vyšetřování a prověřování. „Informace, které předával obžalovaný Kosmákovi, poškodily případ v celé jeho šíři,“ shrnula Lastovecká.
Ta zároveň dozoruje právě i bytovou kauzu, kterou spustily Hubálkovy výpovědi. „Kdyby Machala postupoval dle zákona a nevynášel informace Kosmákovi a ten je následně nešířil dále do prostředí, tak by už od roku 2018 mohla být nasazena účinná operativa na lidi, o kterých Hubálek vypovídal. Celá aktuální bytová kauza tak mohla vypadat jinak nejen časově, ale i obsahově,“ řekla pro Seznam Zprávy Lastovecká.