Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dvě významné chemičky holdingu Agrofert a také další firmy, které podle radnice v Lovosicích nejvíce zatěžují životní prostřední ve městě, zaplatí na dani z nemovitosti o miliony méně, než město počítalo.
Stane se tak poté, co Krajský soud v Ústí nad Labem vyhověl žalobě Babišovy společnosti Lovochemie proti tomu, jak radnice o zvýšení daně rozhodla. A opatření, které odhlasovalo lovosické zastupitelstvo, označil soud za neplatné.
Město počítalo s tím, že pro zmíněnou část místních firem se oproti předloňskému roku změní koeficient pro výpočet daně z nemovitosti. Z původní hodnoty dva se měl zvýšit na čtyři a Lovosice měly díky tomu letos získat do rozpočtu celkem zhruba 50 milionů korun. Jenže teď není jasné, že tuto částku město skutečně dostane.
Soud rozhodnutí zdůvodnil tím, že lovosičtí zastupitelé při zvyšování koeficientu pro výpočet daně chybovali. Popsal, že změnu mohli loni schválit pouze ve vyhlášce, nikoli zmíněným opatřením - tak to lze totiž podle soudu učinit teprve až od 1. ledna 2025.
„V takovém případě je dle soudu nutné opatření obecné povahy vydané v rozporu se zákonnou úpravou považovat za nicotné,“ uvedl mimo jiné soudce Václav Trajer v rozsudku, který Seznam Zprávy získaly.
„Ukázalo se, že město Lovosice účelově překročilo své pravomoci,“ komentoval pak pro Seznam Zprávy rozhodnutí soudu mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.
Starosta Lovosic Vojtěch Krejčí (Pro Lovosice) komentář z Agrofertu odmítá. Opatření podle něho nemířilo proti konkrétní firmě, ale proti společnostem, které nejvíce zatěžují životní prostředí ve městě.
„Cílem nebylo postihnout konkrétní provozovatele a vlastníky, ale všechny subjekty, které zatěžují životní prostředí města svojí činností,“ uvedl lovosický starosta. Doplnil, že při schválení zmíněného opatření postupovali přesně podle pokynů, které dostali od Finanční správy.
Hnutí ANO, jehož předsedou je majitel Argofertu Andrej Babiš, je v Lovosicích v tomto volebním období v opozici. V jedenadvacetičlenném zastupitelstvu, které opatření o zvýšení koeficientu schválilo, disponuje osmi zástupci. Při hlasování bylo celkově dvanáct zastupitelů pro, pět proti, jeden se zdržel a jeden nehlasoval. Jak který zastupitel hlasoval, však není v usnesení, které město zveřejnilo na webu, uvedeno.
Aktuální rozhodnutí soudu má podle starosty Krejčího značný dopad. Řekl, že městu hrozí, že přijde o nejméně padesát milionů. Z této částky by přitom podle propočtu Lovosic měly firmy - Lovochemie a Preol, které sídlí hned vedle sebe - zaplatit letos asi deset milionů.
Rozhodnutí krajského soudu se snaží vedení města ještě zvrátit.
„Město Lovosice již podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu,“ dodal Krejčí. Tento soud však zatím o stížnosti nerozhodl.