Hlavní obsah

„Dvoutýdenní“ ministryně je na praxi v kanceláři odsouzeného advokáta

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

Taťána Malá vydržela ve funkci ministryně 13 dní. Dnes je ale vlivnou poslankyní hnutí ANO.

Jako ministryně skončila Taťána Malá po plagiátorské aféře. Nyní se ale snaží stát advokátkou. Má kvůli tomu dvě práce. Krom poslancování deklaruje, že je na plný úvazek koncipientkou. V brněnské kanceláři odsouzeného advokáta.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na post ministryně spravedlnosti rezignovala Taťána Malá v roce 2018 už po 13 dnech. Magistrou práva se totiž stala na soukromé bratislavské univerzitě díky diplomové práci, kterou podle expertů částečně opsala.

A kritérium pro výkon advokacie na Slovensku splnila díky tvrzení, že tři roky dělala na plný úvazek koncipientku v kanceláři, která byla vzdálená čtyři hodiny jízdy od jejího domu a podnikání.

Nyní, jak zjistily Seznam Zprávy, usiluje vlivná poslankyně hnutí ANO o možnost stát se advokátkou v Česku. Stavovské komoře nahlásila, že na plný úvazek pracuje v brněnské advokátní kanceláři Burián & Penka - aby zde jako koncipientka nasbírala předepsané tři roky zkušeností. Ač její jméno na webu kanceláře v seznamu spolupracovníků chybí.

Advokátní kancelář provozuje Martin Burián, který byl podle zjištění reportérů v roce 2017 pravomocně odsouzen za trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku. Přímo školitelem Malé je pak jeho kolega Miroslav Penka. U toho soudy i finanční úřad v usneseních psaly, že jako insolvenční správce porušoval svoje povinnosti při zacházení s majetky zkrachovalých firem, které měl nezávisle spravovat.

Jak stíhám dvě práce? Makám

Koncipientka Táňa Malá reportérům řekla, že o střetech svých zaměstnavatelů se zákonem nic neví.

„Vůbec o těchto věcech nemám nejmenší tušení. Dělám, co dostanu za úkol, a tohle jde mimo mě,“ uvedla exministryně spravedlnosti s tím, že se se svým školitelem zná dlouhodobě.

Advokátní komora vyžaduje, aby koncipienti svou praxi plnili na plný pracovní úvazek - tedy 40 hodin týdně. Jen taková praxe je podmínkou toho, aby se Malá mohla po třech letech zapsat k advokátním zkouškám.

Zároveň Malá ve Sněmovně působí i jako členka ústavně-právního výboru, členka mandátového a imunitního výboru, jako šéfka podvýborů pro problematiku domácího a sexuálního násilí, členka podvýboru pro exekuce a insolvence a předsedkyně komise pro kontrolu civilní rozvědky. Loni měla na hlasováních ve Sněmovně dle analýzy Seznam Zpráv účast 88 procent.

Malá ale tvrdí, že to se svým poslaneckým mandátem zvládá kombinovat. „Mám často home office a tak dále. Makám,“ řekla Malá. „Normálně píšu žaloby, vyjádření, co je potřeba. Na základě pokynů školitele,“ doplnila poslankyně.

A přizvukuje jí i školitel. „Paní Taťána Malá pracuje na našich advokátních případech převážně v oblasti občanského a rodinného práva. Uložené úkoly zvládá bez jakýchkoliv potíží, daří se nám společně sladit její povinnosti s jejími pracovními povinnostmi v Poslanecké sněmovně,“ uvedl Penka.

Odsouzení? Nevím o tom

Do vysvětlování, za jakých okolností byl jeho obchodní partner Burián odsouzen, se ale Penkovi nechtělo. Reportéry původně sám telefonicky kontaktoval poté, co mluvili s Malou, a sliboval osobní schůzku. S tím, že s kolegou Buriánem na ní dotazy zodpoví. Ze setkání ale advokát posléze vycouval a vyžádal si dotazy písemně.

V reakci na ně pak však Miroslav Penka dodal jen své vyjádření, že o odsouzení svého dlouholetého obchodního partnera rovněž nic neví.

„Podle všeho nemáte asi správné informace,“ odepsal dokonce advokát s tím, že má Burián čistý trestní rejstřík (trest se z něj obvykle po uplynutí určité doby maže) a také lustrační osvědčení (lustrační osvědčení ale dokládá, že Burián nespolupracoval s komunistickým režimem).

Seznam Zprávy se pokoušely konfrontovat Martina Buriána. Ten nakonec před měsícem odepsal, že byl na vyšetření v nemocnici a při vystupování z auta se mu navíc zablokovala záda. „Pokusím se zítra dopravit do kanceláře a stručně reagovat na vaše dotazy,“ zakončil e-mail. Avšak pak už se neozval.

Odsouzení Buriána, který kauzu neúspěšně dotáhl až k Ústavnímu soudu, ovšem reportérům přiznala Česká advokátní komora. „Česká advokátní komora o vámi zmíněném odsouzení JUDr. Martina Buriána ví,“ uvedl tajemník komory Petr Čáp.

Foto: Seznam Zprávy

Dovolací Nejvyšší soud odmítl námitky Buriána. Potvrdil, že se jako likvidátor zpronevěřil zákonnému poslání a způsobil milionovou škodu.

Martin Burián je přesto dodnes členem Kárné komise České advokátní komory, členem její sekce pro insolvenční právo a zástupcem jihomoravského regionálního představitele komory.

Proč stavovská organizace Martina Buriána ze seznamu advokátu nevyškrtla, není jasné. Nevyškrtnout advokáta jí zákon umožňuje, pokud se usnese, že odsouzení neohrozilo důvěru v řádný výkon advokacie. Vedení komory o tom jednalo v roce 2019.

„V souladu se zákonem o advokacii neobsahuje písemné vyhotovení rozhodnutí představenstva ČAK odůvodnění,“ napsal ovšem Seznam Zprávám tajemník komory Čáp.

Vazba na vytunelovanou kampeličku

Jak plyne ze série rozsudků, které mají Seznam Zprávy k dispozici, Martin Burián dostal podmínku za to, že jako likvidátor firmy Zlínské tiskárny v roce 2010 odsouhlasil třímilionovou půjčku schránkové firmě se sídlem na Floridě, která tehdy tiskárny ovládala. A to přesto, že stejná firma už předtím tiskárnám nesplatila předchozí 8,5milionovou půjčku.

„Není pochyb o tom, že úmyslně porušil svou povinnost péče řádného hospodáře, čímž společnosti Zlínské tiskárny způsobil škodu,“ uvedl v rozsudku Okresní soud ve Zlíně s tím, že si Burián jako advokát musel být vědom možných trestněprávních následků svého jednání.

Foto: Seznam Zprávy

Pasáž z rozsudku Okresního soudu ve Zlíně nad Buriánem.

Soudy konstatovaly, že jako likvidátor Martin Burián vůbec neměl pravomoc úvěr poskytnout. A když schránková firma neplatila, Burián po ní dluh ani nevymáhal. Firma ho měla splatit až o šest let později - ve chvíli, kdy likvidátor už stál před soudem a mohl tak argumentovat, že díky tomu žádná škoda nevznikla.

Soudy ale v rozsudcích mluví o „údajném“ splacení, protože peníze měly být složeny v hotovosti do advokátní úschovy v době, kdy hospodaření firmy kontroloval opět Burián. A soud nedostal doklady, které by zaplacení spolehlivě prokazovaly.

Z listin, které Seznam Zprávy získaly, je patrné, že miliony, které přes Zlínské tiskárny odtekly dále do USA, původně pocházely z půjčky od vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva. Vedení této kampeličky později skončilo u soudu právě kvůli tomu, že organizovalo půjčky nastrčeným firmám, u nichž bylo dopředu jasné, že peníze nikdy nevrátí, a ovládali je lidé spjatí s družstvem. Akcionářem tiskáren byl jeden z členů představenstva Metropolitního spořitelního družstva.

Sám Burián se u soudu hájil, že věřil, že firma půjčku splatí, a nejednal v úmyslu nikoho poškodit.

Střet zájmů? Rozhodně ne

Martin Burián a Miroslav Penka paralelně s advokátní kanceláří provozují i insolvenční firmu, která z pověření soudů spravuje majetky zkrachovalých společností a za úkol má co nejlepší splacení jejich dluhů.

Soudy, ale třeba i finanční úřad přitom poukazovaly, že právě firma Burián a Penka při správě majetku dělá závažné přešlapy zákona. Například při insolvenci firmy Bobal Czech zmizel z areálu pod správou insolvenční firmy hodnotný majetek, za který byl zodpovědný Penka.

Foto: Seznam Zprávy

Taťána Malá a Radomír Daňhel se účastnili jednání a konferencí, na kterých se řeší insolvence.

„Nelze akceptovat, aby funkci insolvenčního správce nadále vykonávala osoba, která porušuje své povinnosti a jsou u ní natolik závažné pochybnosti o její odbornosti a poctivosti,“ protestoval u soudu úředník finančáku Jiří Gottwald. Finančnímu úřadu Bopal dluží více než 100 milionů korun. Jeho požadavku sice soud, který na insolvenci dohlíží, nepravomocně přisvědčil. Nadřízený Vrchní soud v Olomouci to ale před týdnem zarazil, takže majetek zkrachovalé firmy muži spravují dále.

Zaměstnavatelé Malé přitom jakékoliv nepravosti v insolvenčních řízeních, která vedou, odmítají. „V posledních letech jsme jako insolvenční správci řešili téměř 700 případů a můžeme vás ujistit, že řada dlužníků využívá všech právních, ale i dalších možností proto, aby insolvenci odvrátili nebo alespoň její proces insolvenčnímu správci ztížili,“ uvedl Penka.

Taťána Malá jako poslankyně byla mimo jiné zpravodajkou nedávné novely insolvenčního zákona, který určuje insolvenčním správcům mantinely a sedí i ve sněmovním výboru pro insolvence.

Malá, která se jako ministryně ocitla v podezření ze střetu zájmů kvůli svému tehdejšímu vlastnímu insolvenčnímu byznysu, ale trvá na tom, že ani nyní ve střetu zájmů není.

Malá a insolvenční byznys

  • Taťána Malá, ještě než se v roce 2018 stala na třináct dní ministryní spravedlnosti, rovněž čelila podezření ze střetu zájmů.
  • S bývalým manželem a insolvenčním správcem Ondřejem Malým tehdy spoluvlastnila novojičínskou firmu, která se právě insolvencemi zabývala. Ministerstvo spravedlnosti přitom na činnost insolvenčních správců dohlíží a pravidla insolvencí formuje.
  • Danou společnost Malá krátce po zjištění serveru Novinky opustila.

„Já fakt tuto část vůbec neřeším. To je jejich insolvenční praxe. Já fakt dělám jen advokátní věci. Vůbec mě s tím nespojujte,“ dodala Malá s tím, že se chce stát advokátkou.

„Na této agendě s námi nespolupracuje. Mimo jiné i proto, že máme odlišné názory na insolvenční legislativu. Paní Malá je pro naši advokátní kancelář přínosem, protože se dlouhodobě věnuje agendě domácího a sexuálního násilí a péči o oběti, které považujeme z pohledu práva za perspektivní oblast,“ dodal Penka.

Poslankyni ANO do advokacie pomáhají muži, kteří jsou zároveň šéfy buňky ODS v Moravanech a také obchodní partneři nynějšího náměstka ministra spravedlnosti Radomíra Daňhela (ODS). Ten ze společné insolvenční firmy Burián & Penka, insolvence odešel až poté, co ho Pavel Blažek (ODS) na ministerstvo povolal. Od té doby na ministerstvu řešil mimo jiné rovněž agendu insolvencí.

„Nezapíšeme“. A pak zapsali

  • Soukromé bratislavské Panevropské univerzitě, z níž má Malá právnické vzdělání, v minulosti slovenské úřady pozastavily akreditaci kvůli pochybnostem o kvalitě studia.
  • Ještě v roce 2018, když se řešilo tamní studium v souvislosti s nástupem Malé na post ministryně spravedlnosti, advokátní komora tvrdila, že bez českého právního vzdělání absolventy zahraničních škol do seznamu advokátních koncipientů nezapíše. A to navzdory tomu, že české Ministerstvo školství Malé slovenský titul Mgr. povolilo užívat i v Česku.
  • „Pokud jde o žadatele o zápis do seznamu advokátních koncipientů, kteří vystudují jakoukoliv zahraniční vysokou školu práva – ať je to v Oxfordu, nebo v Bratislavě – díváme se na ně shodně: bez doplnění vzdělání v oboru českého práva je nezapíšeme,“ tlumočila tehdy stanovisko komory její mluvčí Iva Chaloupková.
  • „Jednou budou jako advokáti poskytovat českým klientům právní služby v českém právním řádu. Tudíž po všech absolventech zahraničních vysokých škol, kteří žádají o zápis do seznamu českých advokátních koncipientů, chceme, aby si doplnili vzdělání v základních oborech českého práva,“ dodala Chaloupková s tím, že obvyklé je mimořádné studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.
  • Malá ale Seznam Zprávám potvrdila, že nic takového neabsolvovala. „Normálně mě zapsali. Směřujte spíše dotaz na advokátní komoru,“ řekla reportérům Malá.
  • Nyní už totiž advokátní komora mluví jinak. „Taťána Malá byla do seznamu advokátních koncipientů zapsána k 21. prosinci 2022, když splnila podmínky pro zápis absolventky zahraniční vysoké školy,“ napsal Seznam Zprávám tajemník Advokátní komory Petr Čáp s tím, že komora pravidla změnila v souladu s rozhodnutími soudů.
  • Malá dle tajemníka předložila osvědčení, jímž rektorka české veřejné vysoké školy uznala její vzdělání v oboru „Právo“ a potvrdila jeho rovnocennost s vysokoškolským vzděláním získaným v České republice. Poslankyně má také potvrzení o výkonu právní praxe po ukončení studia.

Přehled článků z investigace o insolvenčním byznysu najdete zde:

Doporučované