Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po více než třech letech udělal státní zástupce Martin Malůš tečku za vyšetřováním kauzy bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře. Obžaloval ho z dotačního podvodu a z poškozování finančních zájmů Evropské unie.
Důvodem je podezření, že před třinácti lety přijala Mynářova firma Clever Management téměř šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu Malovaný v Osvětimanech, přitom však v žádosti o ni zamlčela podle policie zcela klíčovou informaci: Že stejný objekt už předtím veřejnou podporu - byť z národního rozpočtu a byť pro jiný subjekt - dostal.
Což by šanci na získání evropské podpory přinejmenším výrazně oslabilo.
Kopii žádosti o dotaci, pod níž je Mynářův podpis, získaly Seznam Zprávy z Ministerstva pro místní rozvoj podle informačního zákona. I když se v ní zmiňuje, že objekt budoucího penzionu rozestavěl a dovedl do fáze hrubé stavby osvětimanský spolek Chřibák, a i když součástí žádosti je také plánovaný rozpočet, financování přestavby, harmonogram nebo popis projektu, informace o zmíněné dotaci z Ministerstva školství pro Chřibák v žádosti chybí.
Důkaz, že Mynář a jeho firma tuto národní dotaci ve výši 13 milionů korun z roku 2007 neuvedli, je z žádosti patrné například v kapitole 10. Zde zůstala pod názvem kolonky „Další podpory ve vztahu k projektu“ místo zmínky o Chřibáku jen prázdná bílá stránka.
Bílé místo v kapitole 10 je nyní jedním z důvodů, proč policie Mynáře vyšetřuje. To, že informace o jiných dotacích spojených s projektem se v žádostech uvádějí, potvrzuje dotační expert Leo Steiner.
„Standardně se informace o navazujících projektech vztažených k předmětu, místu a účelu dotace uvádějí nejenom v žádosti o poskytnutí podpory – jde o kapitoly první, třetí, šestou a desátou –, ale i v povinných či nepovinných přílohách,“ vysvětlil Seznam Zprávám, kam konkrétně měla firma Clever Management informaci uvést.
Jak to bylo se spolkem Chřibák
Spolek Chřibák dostal dotaci ve výši 13 milionů korun od Ministerstva školství v roce 2007 a Vratislav Mynář byl v té době hospodářem spolku. Ten plánoval, že z původního zemědělského objektu udělá ubytovnu pro sportovce. Jenže dotáhl projekt jen do hrubé stavby, kterou si pak pronajala Mynářova firma Clever Management s tím, že z ní udělá penzion. A požádala o další dotaci, tentokrát z fondů z Evropské unie.
Třeba v první kapitole žádosti však Clever Management na otázku, zda „bylo požádáno nebo byly poskytnuty další podpory ve vztahu k projektu z jiných veřejných zdrojů“, zapsala odpověď: „Ne.“
V kapitole třetí, do níž se mělo napsat, jaké jsou vazby na jiné projekty, pak společnost pouze uvedla, že penzion bude navazovat na aktivitu zdejšího lyžařského areálu, který mimochodem také provozuje Mynářova firma, a další okolní sportoviště.
A o tom, jak se Mynářův Clever Management postavil ke kapitole 10, už byla řeč.
Vratislav Mynář, který měl u tohoto projektu podle žádosti o dotaci funkci „koordinátora investiční fáze“, od počátku tvrdí, že v žádosti o dotaci nepochybil.
„Žadatelem o tu dotaci byl nový subjekt: Clever Management. A ten formulář říká, jestli ta společnost (Clever) žádala o nějakou jinou dotaci z veřejných peněz. Clever Management však nikdy o žádnou dotaci nežádal. A kdybychom do dotazníku uvedli příjemcem dotace spolek Chřibák, tak bychom lhali, neboť tento subjekt o tuto dotaci nežádal,“ řekl Mynář Seznam Zprávám v rozhovoru v červenci 2020.
Nyní na žádost o vyjádření nereagoval.
Dotační úřad a soud však na jeho postup projevily jiný názor.
Podle nich měla firma informaci o předešlé dotaci uvést, protože byla čerpána na stejný objekt. Konstatovaly tak, že Mynářova firma uvedla v žádosti nepravdivé nebo neúplné informace.
„ROP Střední Morava v žádných písemných dokumentech neměl uvedenu informaci o poskytnuté dotaci z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy občanskému sdružení Chřibák v souvislosti s dotací pro Clever Management,“ napsala dříve tehdejší vedoucí odboru kontroly a plateb ROP Střední Morava Dana Koplíková.
Soud, který se zabýval případem vrácení dotace, dokonce použil ve formulaci spojení „nečestné jednání žadatele“.
„Podle názoru zdejšího soudu existuje nepochybně silný veřejný zájem na tom, aby byly vráceny prostředky v nemalé výši, které výlučně v důsledku nečestného jednání žadatele o dotaci neměly být vůbec poskytnuty,“ uvedla ostravská krajská soudkyně Barbora Berková loni v únoru v rozsudku.
Případ dotace pro firmu Vratislava Mynáře
- V roce 2007 dostal spolek Chřibák dotaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na projekt ubytovny pro sportovce.
- V červnu 2011 získala společnost Clever Management, která patří Vratislavu Mynářovi, z Evropské unie veřejnou podporu 5 994 109 korun na dostavbu penzionu Malovaný v Osvětimanech.
- Během roku 2019 se však ukázalo, že už předtím byla stavba tohoto objektu jednou dotačně podpořena, takže podle ROP Střední Morava odporuje přidělení další dotace regulím.
Firma Clever Management nakonec státu peníze ve výši poskytnuté dotace vrátila. Loni v dubnu je společnost poslala na účet Ministerstva pro místní rozvoj.
To, že byly peníze vráceny, by mohlo Mynářovi pomoci u soudu. Mohlo by se jednat o jednu z polehčujících okolností. Navíc vrácení těchto peněz bude mít ještě jeden dopad. A to ten, že o firmu Clever Management se přestanou zajímat orgány Evropské unie.