Hlavní obsah

Dozoroval kauzu reportérky a „poškodil prokuraturu“. Nadřízený ho však chválí

Foto: Profimedia.cz

Bývalý náměstek žilinského prokurátora Martin Kováč ještě podle svého nadřízeného „neřekl své poslední funkcionářské slovo“.

Žilinský prokurátor Tomáš Balogh v e-mailu určeném všem podřízeným v kraji, pochválil svého exnáměstka, který dozoroval kauzu reportérky Seznam Zpráv. Případ byl přitom plný konspirací, které prokuratura přejala od sekty.

Článek

Krajský prokurátor ze Žiliny Tomáš Balogh se zastal svého bývalého náměstka Martina Kováče, který nuceně odstoupil z funkce kvůli případu reportérky Seznam Zpráv Kristiny Cirokové.

Tu náměstek Kováč jako dozorový prokurátor a jeho podřízená Lucia Pavlaninová začali stíhat kvůli článkům o proruském hnutí AllatRa. Avšak ukázalo se mimo jiné, že Pavlaninová přitom toto hnutí v minulosti aktivně propagovala.

Případ nakonec nadřízená slovenská generální prokuratura zastavila, avšak žilinský krajský prokurátor Balogh nyní přesto všem svým podřízeným napsal, že Kováč se jako vedoucí choval vždy „profesionálně“ a „korektně“, a že jeho přínos pro žilinskou prokuraturu „považuje za nesporný“.

„Důvody výše vzpomenutého postupu byly čistě objektivní (právnický termín –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zn. neúmyslné), bez prokázaného zavinění porušení povinnosti ať už jako vedoucího nebo dozorujícího prokurátora,“ napsal krajský prokurátor Balogh na adresu svého bývalého náměstka.

A to navzdory tomu, že slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka navrhl Kováče za případ odvolat s tím, že Kováč v případu kolem hnutí AllatRa „poškodil reputaci slovenské prokuratury“.

Mínil tím mimo jiné skutečnost, že Kováč nese odpovědnost za případ, v němž prokuratura na základě konspirační teorie vznesla podezření vůči novinářce Kristině Cirokové –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ například z toho, že prý svými články kóduje lidem mysl, aby se z nich stali noví teroristé.

Přitom v případě AllatRa jde mimo jiné o hnutí, na jehož lídry vydala Ukrajina zatykače kvůli šíření proruské propagandy.

Ne všichni prokurátoři z žilinského kraje však se svým nadřízeným Baloghem souhlasí. „Je to pro nás otřesné a byli jsme šokovaní tím, jakým způsobem to krajský prokurátor obhajoval,“ uvedl jeden z nich pro Seznam Zprávy, z obav před možným postihem však chce zůstat v anonymitě.

Větu z dopisu nadřízeného Balogha, že „JUDr. Mgr. Kováč v rezortu prokuratury neřekl svoje poslední funkcionářské slovo“, pak tento prokurátor vnímá jako předzvěst toho, jak se poměry na Slovensku vyvinou.

„Vnímám to tak, že režim, ke kterému na Slovensku směřujeme, bude dávat lidem, jako je Martin Kováč, velkou moc,“ uvedl.

Redakce požádala o vyjádření k e-mailu i jeho šéfa Tomáše Balogha, avšak ten na zaslané otázky neodpověděl.

Foto: Seznam Zprávy

E-mailová zpráva, ve které se žilinský prokurátor Tomáš Balogh zastává svého odstupujícího náměstka.

Je to zločinecká organizace, míní Ukrajina

Návrh na odvolání Martina Kováče z funkce náměstka posuzovala na konci října Rada prokurátorů Slovenské republiky.

Seznam Zprávy získaly zápis z tohoto jednání. Rada návrh generálního prokurátora, aby Kováč už nebyl náměstkem, podpořila. „Rada se ztotožnila s tím, že k poškození reputace prokuratury Slovenské republiky došlo v souvislosti s neopodstatněným trestním stíháním,“ píše se v dokumentu.

Kováč záhy na to sám rezignoval.

Oč v celém případu šlo? Martin Kováč zahájil začátkem letošního září trestní stíhání tří lidí, včetně novinářky Seznam Zpráv Kristiny Cirokové. Podezíral je ze zločinu podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod.

U reportérky Cirokové to bylo kvůli jejím reportážím a podcastům o sektách. Později, když redakce získala trestní spis, se ale ukázalo, že žilinská prokuratura měla v případu ještě větší ambice. V Evropském vyšetřovacím příkazu, kterým žádala o výslech novinářky, psala o její možné vině za násilí na školách. Toto podezření v dokumentu vysvětlovala stejnou konspirační teorií, jakou šíří náboženské hnutí AllatRa.

To vzniklo původně na Ukrajině, kde jej tamní policie označuje za „sektu“ nebo „zločineckou organizaci“ a její hlavní představitele podezírá z toho, že šíří ruskou propagandu. Za vlastizradu a další trestné činy jim hrozí 15leté vězení až doživotí. Vůdce sekty Igor Danilov a jeho blízcí se přitom, jak loni odhalila reportérka Kristina Ciroková, skrývají na Slovensku.

Pod případem podepsán i krajský prokurátor

Žilinská prokurátorka, která Kováčovi s případem pomáhala a přijela do Prahy vyslechnout novinářku Cirokovou, v minulosti AllatRa potažmo její projekt Tvořivou společnost prokazatelně propagovala. I ona už rezignovala na vedoucí funkci, kterou zastávala. Krajský prokurátor oznámil, že navrhne její disciplinární řízení.

Přestože, jak vyplývá z trestního spisu, Pavlaninová vyslýchala svědky a činila další úkony vždy na pokyn Kováče, on sám si pochybení příliš nepřipouští. Svou obhajobu před Radou prokurátorů postavil na tom, že krajský prokurátor Balogh neshledal jeho přímou odpovědnost.

„V mém postupu v předmětné trestní věci nebyla shledána žádná pochybení, která by svědčila o zaviněném neplnění povinností dozorujícího státního zástupce či vedoucího státního zástupce,“ uvádí Kováč ve svém prohlášení. Připouští jen to, že nese nepřímou zodpovědnost za „prokazatelné“ pochybení prokurátorky Pavlaninové, která byla v jeho „přímé řídicí působnosti“.

Pod Evropským vyšetřovacím příkazem, kterým prokuratura žádala Českou republiku o výslech novinářky, a který byl plný konspiračních teorií o tom, jak je nebezpečná, protože její články nesou znaky „informačního terorismu“, je ale podepsaný i samotný krajský prokurátor Balogh.

Na otázku, zda i on neuvažuje o rezignaci, stejně jako na další dotazy neodpověděl.

Doporučované