Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Trojici manažerů, kteří byli podle policejního obvinění členy organizované zločinecké skupiny kolem podnikatele Michala Redla, poslal v těchto dnech pražský dopravní podnik na účty celkově 1 784 184 korun.
Jde o odchodné, které městská firma musela vyplatit poté, co manažery propustila kvůli trestnímu stíhání a podezření, že se podíleli na ovlivňování zakázek a na úplatcích.
Kromě toho se schyluje k tomu, že peníze – a to ve výši 1,6 milionu korun – dostane dokonce i bývalý ekonomický ředitel Matej Augustín, jehož policie podle vyšetřovacích dokumentů řadí ke klíčovým členům stíhané „zločinecké“ skupiny.
Seznam Zprávy mají potvrzeno, že v těchto dnech peníze dostal bývalý vedoucí jednotky informačních technologií Luděk Šteffel, někdejší šéf právního odboru Dalibor Kučera a také bývalý vedoucí Odboru technické správy objektů Martina Vejsada.
„Zaplatili odchodné, na které vznikl nárok,“ řekl o vyplacení peněz Šteffelův advokát Miroslav Synek. Stejně tak advokát Martina Vejsady redakci sdělil, že jeho klient peníze tento týden dostal.
Dopravní podnik se zhruba rok vyplacení odchodného bránil. Chtěl je složit do soudní úschovy, ale Městský soud v Praze tuto možnost zamítl.
„Pokud by DPP odstupné nevyplatil, hrozilo by zvýšení těchto částek o náklady řízení přinejmenším ve výši několika set tisíc korun, což by bylo v příkrém rozporu s povinností jednat s péčí řádného hospodáře,“ vysvětlil vyplacení peněz vedoucí Odboru komunikace dopravního podniku Daniel Šabík s odvoláním na právní analýzy, které si městská firma nechala vypracovat.
V případě, kdy by Šteffel, Kučera a Vejsada byli pravomocně odsouzeni, bude dopravní podnik podle Šabíka vymáhat vyplacené odchodné zase zpět.
V usnesení o zahájení trestního stíhání vyšetřovatelé popsali, že se zmíněná trojice manažerů spolupodílela na tom, aby nejméně v pěti případech získaly zakázky dopravního podniky firmy, které skupina Michala Redla preferovala. Za což poté podle obvinění dostala úplatky. Pokyny – jak uvedla policie – dostávali jmenovaní manažeři přímo od Redla.
Policie také zadokumentovala, jak se Šteffel, Vejsada i Kučera s Redlem setkávali osobně v bytě v centru Prahy a ke komunikaci měli k dispozici také kryptované mobily.
Z čeho jsou manažeři obviněni?
Matej Augustín
Byl členem představenstva dopravního podniku a také ekonomickým ředitelem. Policisté tvrdí, že ho skupina kolem Michala Redla a tehdejšího náměstka primátora Petra Hlubučka cíleně dosadila do vedení této městské společnosti, aby tam manipuloval se zakázkami a zajišťoval úplatky. Pak se s ním dělila. Dopravní podnik mu nevyplatil roční odměnu a odchodné ve výši 1 644 796 korun.
Luděk Šteffel
Vedl jednotku informačních technologií dopravního podniku. Jak uvedla policie v obvinění, společně s dalšími aktéry této kauzy měl zasahovat do konkrétních zakázek tak, aby z nich následně získali provize. Již dostal odchodné v podobě šesti měsíčních platů.
Dalibor Kučera
Řídil v dopravním podniku právní odbor. Detektivové uvedli, že se snažil s dalšími obviněnými změnit systém vymáhání dluhů za nezaplacené pokuty. Také on dostal odchodné v podobě šesti měsíčních platů.
Martin Vejsada
Vedl Odbor technické správy objektů dopravního podniku. Policisté zmapovali, že skupině kolem Michala Redla oznamoval, jaké stamilionové zakázky podnik chystá. Také jemu už vyplatil dopravní podnik odchodné v podobě šesti měsíčních platů.
Všichni čtyři obvinění a tvrzení policistů odmítají.
Dopravní podnik navíc podle zjištění Seznam Zpráv počítá už i s tím, že bude muset vyplatit odchodné a roční odměnu také svému bývalého ekonomickému řediteli a členovi představenstva Mateji Augustínovi, jehož policejní dokument popisuje jako jednu z klíčových postav obviněné organizované skupiny a systému, jakým se podle detektivů korumpovaly zakázky.
V Augustínově případě městská firma složila do soudní úschovy 1 644 796 korun. Nyní je – podle dokumentu, který minulý týden předložilo vedení dopravního podniku členům dozorčí rady – bude firma žádat zpět. Což by naznačovalo, že by ani ve sporu s Augustinem nebyl dopravní podnik u soudu úspěšný.
Dopravní podnik stav věci nebo svůj další postup nevyložil. Omezil se na sdělení, že se zatím o vyplacení peněz Augustínovi nerozhodlo. „V případě vyplacení odměny pro bývalého ekonomického ředitele DPP soud zatím o soudní úschově nerozhodl,“ uvedl Šabík.
Ani Augustínova strana k věci komentář redakci neposkytla.„Stále platí, že za klienta nekomentuji jeho kauzu,“ uvedl Augustínův advokát Tomáš Gřivna. Samotný Augustín na dotazy Seznam Zpráv neodpověděl.
Policisté přitom tvrdí, že právě Augustína skupina kolem Michala Redla a tehdejšího náměstka primátora Petra Hlubučka cíleně dosadila do vedení této městské společnosti, aby tam manipuloval se zakázkami a zajišťoval úplatky.
K jednotlivostem ilustrujícím Augustína a jeho roli v obviněné skupině patří historka, kterou také policie v dokumentech o případu zachytila – podle ní je Augustín autorem nápadu s papírovými vizitkami s číslem 508, jež podle policie obvinění rozdali mezi vybrané lidi, od nichž by mohla skupina korupcí získat peníze.
V kauze Dozimetr začala policie loni v červnu nejprve stíhat 13 lidí, včetně Michala Redla nebo tehdejšího náměstka primátora za STAN Petra Hlubučka. Krátce poté jeden z obviněných spáchal sebevraždu.
Další čtyři lidi obvinila policie letos v dubnu. Na seznam přibyl třeba exposlanec ODS Marek Šnajdr nebo bývalý náměstek ředitele VZP Tomáš Knížek. A následně začali policisté stíhat také tři firmy.
Případ STAN a operace Dozimetr
Ve středu 15. června ráno spustili detektivové z NCOZ rozsáhlou akci. Na desítkách míst v Praze i ve Středočeském kraji zatýkali podezřelé, prohledávali jejich kanceláře a důkazy hledali i v soukromí. Akce Dozimetr, jak ji popsali policisté v dokumentech, rozkryla skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především pražského dopravního podniku. Vyšetřování otřáslo i politickou scénou, padl kvůli němu ministr školství a na hraně se ocitlo vládní hnutí Starostové a nezávislí.
- Jak probíhalo zatýkání podezřelých: Razie v Praze | Razie v Říčanech
- Policejní dokumenty: Svět Hlubučkovy party | Jak se dělily peníze
- Kdo je obviněný: Seznam obviněných
- Profily aktérů: Michal Redl | Pavel Kos | Petr Hlubuček | Zakaría Nemrah | Jiří Fremr
- Nová zjištění: Hlubuček odklonil majetek | O Redlově nesvéprávnosti | Problém TOP 09
- Ptám se já: Vít Rakušan
- Vlevo dole: Je Gazdík padouch, nebo naiva?
- Podcast 5:59: Pražská a brněnská stoka | Konec nevinnosti STAN | Klíčové svědectví kauzy