Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Národní centrála proti organizovanému zločinu po zhruba třech a půl letech uzavřela prověřování případu střetu zájmů expremiéra a poslance ANO Andreje Babiše.
Elitní policejní útvar prověřoval podezření, jestli mohl být kvůli čerpání dotací či veřejných zakázek ze strany koncernu Agrofert spáchán trestný čin. Prověřovalo se období, kdy byl Andrej Babiš premiérem a zároveň měl podle auditů Evropské komise nadále účinné způsoby, jak řízení jedné z největších podnikatelských skupin v Česku ovlivňovat.
Detektivové z Odboru výnosů a praní peněz NCOZ však kauzu uzavřeli s tím, že ji odložili. „Neboť ve věci nejde o podezření z trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak,“ uvádí se v dokumentu o odložení případu, který mají Seznam Zprávy k dispozici.
Větší podrobnosti nejsou známy, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej se k tomu nechtěl vyjadřovat. Napsal pouze, aby se redakce s dotazy obrátila na Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Ten se kauzou také zabývá.
Babiš i Agrofert střet zájmů po celou dobu odmítali.
Úřad evropského veřejného žalobce přitom prověřoval ty projekty holdingu Agrofert, které získaly evropské dotace. Mluvčí EPPO Paula Telo Alves pro Seznam Zprávy uvedla, že tento úřad už také část kauz kolem Babiše zamítl, avšak prověřování evropští žalobci ještě úplně neskončili.
Jak Seznam Zprávám potvrdily zdroje z EPPO, Úřad evropského veřejného žalobce se v této souvislosti zabývá nejméně dvěma případy.
„EPPO pokračuje ve vyšetřování, včetně ‚případu Penam‘,“ napsala mluvčí Telo Alves. Doplnila, že až bude i toto prověřování ukončeno, budou o tom evropští žalobci média informovat.
Zmíněná kauza „Penam“ se týká stamilionové dotace na výrobní linku pro Pekárnu Zelená louka.
Evropské komisi mimo jiné vadilo, že peníze na tento projekt šly z programu na inovace, a přitom linka podle ní nebyla inovativní. I české Ministerstvo průmyslu a obchodu loni v březnu oznámilo, že dotaci firmě odejme.
V případech týkajících se Babišova střetu zájmů pak Evropská komise upozornila také na projekty na výměnu sušárny zrnin firmy Cerea, na snížení energetické náročnosti společnosti Fatra nebo na inovaci výroby lovosické Lovochemie. Šly na ně řádově jednotky až desítky milionů korun. Zda se jimi evropští žalobci zabývají, ale není z odpovědi pro Seznam Zprávy jasné.
Národní centrála proti organizovanému zločinu se případy zabývala od roku 2019, poté co kvůli podezření z porušení zákona o střetu zájmů podala trestní oznámení Pirátská strana.
V dokumentu její zástupci tvrdili, že mohl být kvůli dotacím a tendrům pro Agrofert spáchán dotační podvod, mohly být poškozeny finanční zájmy Evropské unie či mohla být zneužita pravomoc úřední osoby.
V červenci 2020 kriminalisté zahájili úkony trestního řízení a případ začali oficiálně prověřovat, tedy začali shromažďovat důkazy a svědecké výpovědi, které by věc objasnily.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu se zajímali o veřejné zakázky za miliardy korun. Pro představu: mezi roky 2017 až 2020 získaly firmy z holdingu Agrofert jen od společností Čepro a Lesy ČR dohromady zakázky za více než 14 miliard korun.
Nyní, kdy byl případ policií odložen, chtějí zástupci Pirátské strany podat podnět k dalšímu prověřování.
„Střet zájmů Andreje Babiše byl již doložen dostatkem odborných analýz, stanovisky expertů či například auditem Evropské komise. Z tohoto důvodu doručím Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze podnět k prověření postupu policejního orgánu,“ uvedl analytik Pirátské strany Janusz Konieczny, které podával i zmíněné trestní oznámení.