Hlavní obsah

Další vyšetřování střelby na fakultě uzavřeno. Výsledek není pro veřejnost

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Pieta před Karolinem.

Sněmovní vyšetřovací komise, která měla za úkol prověřit okolnosti loňské střelby na Filozofické fakultě UK, skončila svou práci. Celou dobu jednala za zavřenými dveřmi a závěry, ke kterým došla, neřekla ani na závěr své mise.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Desetičlenná komise poslanců Sněmovny uzavřela po půl roce vlastní vyšetřování okolností, které doprovázely případ střelby na Filozofické fakultě UK loni v prosinci. Zejména pak postup policie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ před činem až do konce zásahu složek integrovaného záchranného systému.

Komise jednala celou dobu neveřejně a mlčení pokračuje nadále. Přestože komise schválila pětačtyřicetistránkovou závěrečnou zprávu, veřejnost se její obsah dozví, až teprve závěry komise začne projednávat plénum Poslanecké sněmovny. A letos to už nebude.

„Nová schůze začíná 21. ledna, ale nejsem schopen říct, jak to organizačně naplánují,“ uvedl předseda komise Pavel Kašník (ODS).

Novináři se o výsledcích a zjištěních poslanců dozvěděli jen to, že komise pracovala „velmi produktivně“ a atmosféra byla „naprosto přátelská“, tedy že nešlo o politiku. Od září do poloviny listopadu vyslechla kolem třiceti svědků, především z řad záchranářů a policistů. Trvalo to zhruba 50 hodin. Závěrečná zpráva však nebyla schválena jednomyslně.

Důvod, proč komise jednala po celou dobu v neveřejném režimu, vysvětluje její předseda tím, že chtěl zachovat naprostou objektivitu vyšetřování.

„Když to přeložím do lidské řeči, určitě jsem nemohl připustit to, aby si svědek, který bude vyslýchán, příští týden přečetl v novinách, co řekl svědek předtím,“ uvedl Pavel Kašník s tím, že chtěli ochránit i pozůstalé. „Protože jakýkoliv výstup z komise by byl konfrontován s nimi a vystavili bychom je půl roku honbě novinářů,“ domnívá se poslanec.

Bilance případu:

  • Čtyřiadvacetiletý student historie David K. loni 21. prosince v budově filozofické fakulty v Praze zastřelil 14 studentů a pedagogů, dalších 25 zranil.
  • Předtím zavraždil v rodinném domě v Hostouni svého otce.
  • Na svědomí má (šest dní před tím) i smrt muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese.
  • Potvrdilo to vyšetřování policie, které na konci listopadu definitivně uzavřelo Vrchní státní zastupitelství v Praze, když odmítlo stížnost jednoho z příbuzných obětí.

Nové pochybnosti, žádné odpovědi

Otazníky, které se nad postupem policie během osudného dne objevily, tak stále zůstávají. A dokonce se objevují nové. Přesto o případu mlčí vedle komise i policie. Získat odpovědi na nové pochybnosti o jejím zásahu není možné.

Seznam Zprávy například tento týden zveřejnily další nové detaily z rozsáhlé akce, kdy policie marně pátrala po vrahovi. Z dopisu od společnosti O2, který je součástí vyšetřovacího spisu a který redakce získala, se například nově ukázalo, že když David K. zabil v Hostouni svého otce a vydal se střílet na fakultu, počínali si policisté při lokalizaci jeho mobilního telefonu chybně.

Policie se totiž od chvíle, kdy si David K. zapnul telefon, což bylo zhruba hodinu před zahájením útoku, zeptala operátora na lokalizaci jeho přístroje jen jednou. A to je podle O2 v husté zástavbě centra metropole nedostatečné.

Dohodli se, že budou mlčet

Podle předsedy poslanecké vyšetřovací komise se právě tomuto momentu věnovala při jednáních velká pozornost.

„Jenom můžu říct, že ten článek je trošku vytržený z kontextu. Ty věci jsou mnohem složitější,“ uvedl k tomu sice poslanec Kašník, ale odmítl vysvětlit v čem.

Počínání během lokalizace telefonu a to, kdo za to případně nese odpovědnost, nechce vysvětlovat ani pražské policie, ani Policejní prezidium. S tím, že dodržují požadavek právě poslanecké vyšetřovací komise k „mediální zdrženlivosti“.

„Já jsem nechtěl dostávat moje lidi na komisi pod mediální tlak,“ zdůvodnil svoji žádost směřovanou policejnímu prezidentovi poslanec Kašník. Byla to prý snaha zabránit mediálním spekulacím.

Ředitel pražské policie mlčí

Za komunikační strategii, kterou po tragédii zvolila, však policii kritizují i někteří pozůstalí po obětech střelby.

Především za to, že ředitel pražské policie Petr Matějček na tiskových konferencích loni v prosinci a letos v lednu uváděl, že policie po Davidu K. pátrala s verzí, že chce spáchat sebevraždu. Avšak v červnu, když vyšetřovatelé případ uzavřeli, se z vyšetřovacího spisu ukázalo, že vážně pracovala s možností, že je to nebezpečný vrah, který zabil svého otce.

Dále pražský policejní ředitel čelí kritice i za slova z červnového jednání bezpečnostního výboru Sněmovny, kde prohlásil, že se policisté nemohli podívat v budově fakulty na kamerové záběry, protože systém je zastaralý. Následně však jeho tvrzení fakulta vyvrátila a policie pak na dotaz Seznam Zpráv přiznala, že hlídka o záběry v ten den vůbec nepožádala.

Ani ředitel Matějček tyto nesrovnalosti nevysvětluje. Opakovanou žádost Seznam Zpráv o rozhovor a vysvětlení na konci listopadu už poněkolikáté odmítl.

Doporučované