Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Několikaměsíční napjaté vztahy mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou přerůstají ve stále otevřenější spor.
Ukázalo to i dnešní jednání sněmovního výboru pro obranu, které bylo z větší části věnováno nedávnému incidentu v africké Keni, při kterém byl za účasti instruktorů ze speciálních sil české armády postřelen keňský voják.
Při rozebírání případu, o kterém jako první informovaly Seznam Zprávy, demonstrovali Černochová s Řehkou zcela odlišný pohled, k jak závažnému selhání při přenosu informací došlo.
„Já jsem nikdy netvrdil, že se nestalo pochybení přímo na místě v Keni. Nevím ale o tom, že by byl porušen nějaký předpis, co se týče hlášení té události,“ prohlásil generál.
Černochové však vadí, že byla o poměrně závažné události, která se stala v úterý 22. října, informována až s několikadenním zpožděním.
„Dostávám do SMS každou blbost a nedostanu takovou věc,“ poznamenala před poslanci ministryně. Takto prý těžko může řádně kontrolovat armádu. „Já nechci řídit armádu. Já chci provádět civilní kontrolu armády včetně speciálních sil,“ uvedla také. Vadilo jí prý i to, že informaci o zraněném vojákovi musela až ona v inkriminované dny předat Vojenské policii.
Průstřel břicha a podezření z trestného činu
Jak během jednání také zaznělo, při výcviku utrpěl keňský voják průstřel břicha a musel být převezen do nemocnice. Keňská strana nejdříve své šetření uzavřela s tím, že šlo o nešťastnou událost. Situace se ale změnila ve chvíli, kdy postřelený voják dodatečně uvedl, že na jeho zranění měl mít podíl i český instruktor.
Řehka na parlamentní půdě vehementně hájil postup generála Miroslava Hofírka, ředitele speciálních sil, který podle něj udělal okamžitě vše proto, aby se případ řádně vyšetřil (na místě byla zřízena zvláštní komise) a informace byly předány na patřičná místa. „Ředitel speciálních sil mě ten den informoval, že by český voják mohl být zapojen do incidentu,“ uvedl Řehka.
Jisté selhání náčelník generálního štábu připustil v tom směru, že „stálá směna“ nepředala od Hofírka včas informací ministryni. Ta se to tak dozvěděla až přímo od Řehky v pátek 25. října. Na sobotu poté svolala na ministerstvu zvláštní jednání a další týden vyslala (nakonec běžnou leteckou linkou) do Keni vojenské policisty.
Přizvaný zástupce Vojenské policie na jednání uvedl, že se nyní v rámci vyšetřování už vede řízení proti konkrétní osobě, přičemž ta je podezřelá ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti.
Původně případ dozorovalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6, od něj si jej převzali státní zástupci z místně příslušného Uherského Hradiště. Černochová nabídla Keňanům pro zraněného vojáka léčbu v Česku a chce prý pozvat do Česka na návštěvu i keňskou ministryni, aby případ nenarušil 12 let trvající vzájemnou spolupráci při výcviku.
Co dělají armádní „speciálové“
- Speciální síly Armády ČR jsou samostatným druhem sil. Spadají přímo pod náčelníka Generálního štábu Armády České republiky.
- Vykonávají politicky citlivé úkoly nebo úkoly spojené s velkou mírou rizika. Plní úkoly na pomezí vojenských, zpravodajských a vojensko-policejních aktivit.
- Tvoří je 601. skupina speciálních sil generála Moravce (sídlí v Prostějově), Ředitelství speciálních sil Ministerstva obrany (sídlí v Praze) a Centrum podpory speciálních sil plukovníka Josefa Černoty (sídlí v Olomouci).
- Současným ředitelem speciálních sil je od ledna loňského roku brigádní generál Miroslav Hofírek.
- V minulosti (2014 až 2017) byl ředitelem speciálních sil nynější náčelník generálního štábu Karel Řehka (předtím velel 601. skupině).
- U „speciálů“ v minulosti velel i současný český prezident Petr Pavel.
Výjezd byl v souladu se zákony
Spor o Keňu se doposud vedl ve dvou rovinách. Černochová původně vyjádřila i pochybnosti, zda čeští vojáci z prostějovské 601. skupiny speciálních sil byli v Keni v souladu s Ústavou. Ministryně si nechala k věci zpracovat právní posudek, jenž ale prý potvrdil, že k žádnému porušení zákona nedošlo.
V Keni mají speciální síly jedno ze svých tzv. zahraničních pracovišť, vojáci tam mohou jezdit (krátkodobě a v malých skupinách) na cvičení, případně individuálně formou služební cesty.
Černochová nicméně prosazuje, aby propříště šlo o misi standardně schválenou oběma komorami Parlamentu. Jako byla nedávno schválena česká mise v Mauretánii.
Řehka ale před poslanci poznamenal, že ti samí právníci, kteří dříve doporučovali pro Keňu „model zahraniční pracoviště“, dnes doporučují misi schválenou Parlamentem.
Opozice s Černochovou, koalice s Řehkou
Incident v Keni není jediný bod v aktuálním sporu Černochové s Řehkou. I další se týká speciálních sil, kterým šéfuje již zmíněný generál Hofírek.
Jak jako první upozornil Deník N, jde také třeba o vydávání diplomatických pasů. Černochové vadilo, že Hofírek o ně žádá (pro své vojáky speciálních si) Ministerstvo zahraničních věcí, aniž by k tomu měl zmocnění od Ministerstva obrany. Řehka jistou chybu nepopřel, ale tato praxe prý fungovala už za Hofírkových předchůdců.
Celé jednání ve výboru se neslo ve velmi atypické atmosféře. Zatímco na stranu Černochové se přidávali zástupci opozičních poslanců, koaliční se překvapivě zastávali Řehky. Dokonce poslanec za ANO Pavel Růžička vyčetl kolegům za vládní strany, že se „své ministryně ani nezastanou“. Podle poslance Pavel Žáčka z ODS je ale celý incident zveličován. „Věnujeme tomu zbytečně moc času,“ uvedl Žáček.
Názorně se ukázalo, že i v samotné ODS řada lidí stojí spíše na straně vedení armády.
Kritizovaný generál dostal medaili od premiéra
Ostatně názorně to ilustruje jiný aktuální případ. Kritizovaný generál Miroslav Hofírek - kterého Čenochová uvažovala sesadit, ale i kvůli přímluvě prezidenta Petra Pavla to zatím neudělala - obdržel jen před pár dny od premiéra Petra Fialy (předsedy ODS) medaili Karla Kramáře. Podle informací Seznam Zpráv ze zdrojů blízkých vládě i velení armády se tak stalo na státní svátek 17. listopadu.
Oceněno bylo tehdy celkem 19 osobností, z toho 17 ve veřejné části a dva v neveřejné, jak sama vláda informovala. Kromě Hofírka byl podle zmíněných zdrojů redakce oceněn v neveřejné části ještě zástupce ředitele Vojenského zpravodajství, brigádní generál Přemysl Horáček.