Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Případ podezřelých poradenských smluv z éry středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) má dalšího obžalovaného.
Státní zástupce podle zjištění Seznam Zpráv posílá před soud Romana Šuberta, bývalého šéfa hejtmančiny kanceláře a pozdějšího zástupce ředitele celého krajského úřadu.
Vyšlo to najevo při soudním jednání s Hanou Mastrini, která už kvůli poradenským smlouvám za rok 2018 a za škodu 1,5 milionu před soudem stojí.
Soud si Romana Šuberta v pátek pozval v případě Hany Mastrini jako svědka. Jeho výslech ale trval jen pár vteřin. „Odmítám vypovídat,“ prohlásil.
Dodal, že má obavu, aby si výpovědí neuškodil ve vlastní kauze. Ta se bude projednávat zvlášť.
Zatímco Hana Mastrini podle obžaloby způsobila škodu 1,5 milionu, u Šuberta, který už na kraji nepracuje, ji policie vyčíslila na téměř 470 tisíc.
Nejznámější smlouvou s jeho podpisem je ta, kterou dostala externí „analytička hudebních festivalů“ a kterou Šubert uzavřel s vlastní švagrovou Kristýnou Medvedíkovou. Ta pak brala 45 tisíc měsíčně za poloviční úvazek.
Dohoda o provedení práce zněla na „vyhodnocování akcí krajského úřadu, podporu při organizaci společenských akcí a eventů, přípravu a realizaci komunikačních strategií, analýzu dopadů PR akcí, monitoring činností ostatních krajů“.
Podle výkazů práce, jež Seznam Zprávy zveřejnily před dvěma lety, Medvedíková například v červnu 2018 věnovala několik hodin právě analýzám hudebních festivalů ve Středočeském kraji. V prosinci zase trávila čas sepisováním vánočních zvyků.
Šubert je také jedním z VIP úředníků, kteří na kraji měli – jak konstatoval později i audit z Ministerstva financí – nezákonně vysoké odměny. Díky prémiím mu měsíčně chodilo na účet kolem 150 tisíc.
Hana Mastrini s Romanem Šubertem nejsou obžalováni za to, že najatí poradci práci neodevzdávali nebo že by jejich odměna byla přemrštěná. I když někteří měli přes 70 tisíc měsíčně (opět za poloviční úvazek), aniž kraj za Pokorné Jermanové dokázal věrohodně doložit, co konkrétního pro úřad udělali.
Obžaloba tvrdí, že Mastrini se Šubertem vypláceli externistům víc než odpracovali: kriminalisté porovnali výkazy práce, které poradci každý měsíc povinně vyplňovali, s hodinovou sazbou, již měli ve smlouvě. Vyšlo, že poradcům kraj dohromady uhradil skoro o dva miliony víc, než měl.
Bývalá úřednice Hana Mastrini, mimochodem dlouholetá kamarádka hejtmanky Pokorné Jermanové, se u soudu brání tím, že ze své pozice šéfky kanceláře nemohla kontrolovat, kolik toho externisté odpracovali. Ačkoli to byla ona, kdo podepisoval příkazy, na jejichž základě kraj posílal externistům výplatu.
Podle Mastrini mělo odpracované hodiny prověřovat personální oddělení.
Středočeský kraj za hejtmanky, dnes poslankyně, Pokorné Jermanové důsledně tajil, kdo štědře odměňovaní poradci jsou.
Seznam Zprávám se ale postupně povedlo v roce 2020 jména odtajnit. Často to byli lidé napojení na hnutí ANO, případně koaliční sociální demokracii.
Dodnes se neví, co pro kraj vytvořili a jestli si plat zasloužili. Originální dokumenty, které sepisovali, si odnesli při zásahu v roce 2020 policisté. A kopie kraj k dispozici neměl stejně jako žádné další důkazy o tom, co poradci odevzdali.
Hejtmanka Pokorná Jermanová od začátku opakovala, že kauza jde mimo ni: vysvětlovala, že na chod úřadu jako politička nemá vliv – přestože poradce platil odbor spadající přímo pod ni.
„Nebudeme se zabývat drobnostmi,“ odpověděl svého času hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács (ANO) na dotaz, jestli kraj tedy důsledně prošetří, komu kraj poslal celkových pět milionů za poradenství a jak kvalitní práci za to obdržel.