Hlavní obsah

Místo polí velká zóna s halami. Navzdory slibům, bez kterých by půdu nezískali

Foto: Společnost Derventare

Největší hala na okraji Stráže pod Ralskem má mít rozlohu deseti hektarů.

Kvůli půdě na okraji Stráže pod Ralskem policie prověřovala, zda úředníci nepřipravili při směně pozemků stát o 370 milionů. O zločin podle kriminalistů nešlo.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Před čtyřmi lety se stát zbavil 17 hektarů polí na okraji Stráže pod Ralskem. Získal je soukromník se zdůvodněním, že tam chce hospodařit.

Ale záhy převedl pozemky na spřátelenou firmu a ta na půdě začala chystat výstavbu rozhlehlých skladovacích hal. Tedy něco zcela jiného, než k čemu měly původně pozemky sloužit.

Jde o projekt podnikatelů kolem Petra Syrovátka mladšího, syna zakladatele a spoluvlastníka liberecké stavební společnosti Syner.

Jak má u Stráže pod Ralskem, čtyřtisícového městečka na Liberecku, vyrůst padesátihektarová průmyslová zóna, popsaly Seznam Zprávy před měsícem: Podle kritiků projektu, kteří se obrátili i na policii, stát přišel o pozemky, jež mohou mít zanedlouho hodnotu až 370 milionů.

Nyní Seznam Zprávy vypátraly další okolnosti téhle transakce. Ukazují, že na začátku celé investice stojí nesplněný slib, díky němuž pole přešla ze státu do soukromých rukou.

Sklady místo hospodaření

O směnu pozemků požádal v roce 2020 Jiří Urban, spolumajitel společnosti Syner. Státu nabídl louky a pastviny u hranic s Polskem a za ně chtěl půdu ve Stráži pod Ralskem.

Státní pozemkový úřad má pro směny jasná pravidla. Požaduje například, aby stát směnou získal víc půdy, než kolik jí vydává. Což se v tomto případě stalo.

Urban - oficiálně registrovaný zemědělec - tehdy úřadu napsal, že mu ve Stráži jde o hospodaření. „Účelem směny byla zemědělská výroba provozovaná navrhovatelem nebo osobami jemu blízkými,“ potvrdil Petr Syrovátko mladší.

V roce 2021 však převedl Urban pozemky do vlastnictví firmy Derventare a ta na radnici požádala o změnu územního plánu. A začala chystat mnohasetmilionovou investici do vzniku průmyslové zóny, který se řeší dodnes.

Takže slibovaný záměr, že se na polích bude hospodařit, se změnil na úplně jiné komerční využití.

Foto: Vojtěch Blažek

Průmyslová zóna firmy Derventare by mohla ve Stráži pod Ralskem vyrůst v roce 2031.

Směna pozemků ve Stráži se odehrála ještě za bývalého vedení Státního pozemkového úřadu, který od letošního roku vede Svatava Maradová. Nová šéfka před časem všechny směny zastavila a hledá pro ně nová pravidla, aby se případ Stráže neopakoval. „Teď chceme definovat kontrolní nástroje, které by takovým situacím předcházely,“ řekla Maradová.

Podle Syrovátka mladšího bylo Urbanovo rozhodnutí nepokračovat v hospodaření jeho osobní věcí. „Pokud si toto rozhodnutí vyložíte účelově, není to nic, co bych mohl ovlivnit. Proces směny proběhl podle platných pravidel, z nichž profitoval jak stát, tak Státní pozemkový fond,“ uvedl Syrovátko.

V září, když se Seznam Zprávy o kauzu zajímaly, ale Syrovátko mladší popisoval, že už od roku 2019 existoval plán, jak pozemky u hranic - vlastněné jeho rodiči a jejich společníkem z podnikání Urbanem - směnit se státem a vybudovat na nich skladovací haly nebo haly s lehkým průmyslem.

„Ano, scelit pozemky a začít žádat (o změnu územního plánu),“ potvrdil Syrovátko mladší.

Policie: Na možná se nehraje

Kvůli výsledku směny - tedy kvůli podezření, že stát mohl vzhledem k aktuálním cenám stavebních parcel přijít až o 370 milionů - se na jaře obrátil na policii Rudolf Sikora, který společně s několika dalšími občany proti vybudování průmyslové zóny vystupuje.

Jeho trestní oznámení napadá to, co už zaznělo: Že úředníci nevzali v potaz, že stačí změna územního plánu a parcely vlastníka Derventare v budoucí průmyslové zóně se změní na stavební.

„Když se podíváme, jak se celá směna uskutečnila, můžeme jednoznačně říct, že byla pro stát nevýhodná. A naopak velmi výhodná pro investora, který se dostal k pozemkům za zlomek jejich hodnoty,“ kritizoval Sikora.

Vedení Státního pozemkového úřadu namítalo, že se vše odehrálo podle pravidel a znaleckého posudku stanovujícího ceny směňovaných pozemků. A že úředníci nemohou ceny určovat podle toho, že směňovaná pole se v budoucnu teoreticky stanou stavebními parcelami. Byť radnice ve Stráži pod Ralskem se změnou souhlasí a s největší pravděpodobností ji schválí.

A teď, jak zjistily Seznam Zprávy, dali úředníkům za pravdu i kriminalisté, kteří směnu prověřovali.

„Není přípustné přihlížet k možnému předpokladu, že možná někdy v budoucnu by mohlo (ale nemuselo) dojít ke změně zemědělských pozemků na pozemky stavební,“ napsali policisté, kteří případ prověřovali jako možné porušení povinností při správě cizího majetku.

Vedení Stráže loni podepsalo s firmou Derventare memorandum, že bude vznik průmyslové zóny podporovat. Město za to dostane od firmy dohromady 24 milionů. A podle Syrovátka mladšího bude zóna pro region vzpruhou: Práci zde má najít až 1800 lidí.

Jak přesně ve Stráži od roku 2031 zónu využít, Syrovátko zatím neví. Uvažuje mimo jiné o archivech, depozitářích nebo o bateriovém úložišti.

Doporučované