Článek
Městský byt v Hrnčířské ulici v Brně přilákal loni v listopadu zájem 74 žadatelů. Dispozice 3+1 a 72 metrů čtverečních obytné plochy vyhovuje mladým rodinám, a tak nebylo divu, že bytová komise městské části Brno-střed zaznamenala takový zájem.
Patnáct žadatelů poslalo na radnici k žádosti i motivační dopisy – popsali, že jsou v těžké životní situaci a nájem v obecním bytě potřebují víc než jiní.
Napsal ho i žadatel, jemuž městská část na doporučení bytové komise byt přidělila. Imobilní dcera a péče o další dítě onkologicky nemocné tety byly argumenty, které se dají těžko odmítnout. Devět ze třinácti členů tak přidalo k žádosti se silným příběhem takzvané subjektivní půlbody, jenom přítomní zástupci opozice nehlasovali pro, aby právě žádost rodičů těžce nemocného dítěte předskočila desítky jiných.
Dobrý konec to však nemá – policie po necelém roce zformulovala důvodné podezření, že žadatelé si nemoc dítěte i tetu s rakovinou vymysleli a že za přidělením bytu nebyly sociální důvody, ale úplatek ve výši 300 tisíc korun.
„V žádostech E. K. byly uvedeny nepravdivé informace o úrazu páteře jeho dcery, která měla být částečně imobilní, dále nepravdivé informace o dočasném starání se o tříletou neteř, o kterou se z důvodu nemoci nemůže starat její onkologicky nemocná matka, nepravdivé informace o těhotenství jeho družky a jejich údajném bydlišti v bytě rodičů E. K.,“ píše se v policejním dokumentu.
A kvůli tomu i z přidělení bytu nakonec sešlo.
Platili mu „tácek“
Výše uvedený případ je jedním z několika, které zdokumentovali policisté v nově se rodícím skandálu na radnici Brna-střed.
Detektivové zde vyšetřují organizovanou skupinu, v jejímž čele podle nich stál zastupitel městské části za ODS a předseda bytové komise Otakar Bradáč, jemuž pomáhalo podle policie nejméně sedm dalších lidí, kteří jsou už v případu obviněni.
Postup, jímž přidělovali městské byty, vypadá z policií získaných indicií jednoduše a Seznam Zprávy ho už popsaly.
Skandál na radnici Brna-střed:
V konkrétním případě bytu 3+1 v Hrnčířské ulici zabrala akce podle policejních informací téměř rok práce několika lidí.
V první řadě majitele realitní kanceláře PJ Reality a dalšího z obviněných Zdeňka Červinky. Se zájemcem komunikoval a domlouval podmínky. „Zdeněk Červinka obdobně jako v jiných případech informoval JUDr. Otakara Bradáče o tom, že má dalšího zájemce, který má za úplatek zájem o obecní byt k pronájmu,“ píše o začátku bytové operace v Hrnčířské ulici policie.
Realitní makléř pak svým dvěma asistentkám dával instrukce, jakou historii je nutné žadateli vytvořit – že musel o byt několikrát žádat neúspěšně a že jeho životní situace je vzhledem k ranám osudu těžká.
Žádost o zařazení do evidence žadatelů o byt byla podána v lednu 2021, v červenci si zájemce mohl jít prohlédnout byt v Hrnčířské ulici, což zařídil podle policie další z obviněných členů skupiny. Jak je za to technik Správy nemovitostí Brna-střed a donedávna člen hnutí ANO Radim Suchánek zaplacen, zachytila policie v tajně nahrávaných hovorech mezi Zdeňkem Červinkou a Otakarem Bradáčem.
„Že mu dává tácek, na což JUDr. Otakar Bradáč reagoval sdělením, že mu tolik nedává, protože je tácek moc, a Zdeněk Červinka na to odpověděl, že mu vždy dává tácek,“ píše se v usnesení s vysvětlením, že „táckem“ se míní tisícikoruna.
Od autorky Terénu:
Historie, jak uspět
Další práci pak na přidělení bytu v Hrnčířské ulici odvedly podle policie Červinkovy asistentky.
Do motivačního dopisu sepsaly srdceryvný příběh partnerů, jejichž dcera je po úrazu páteře částečně imobilní. Družka žadatele je těhotná, starají se o tříletou dceru její onkologicky nemocné sestry, přičemž žijí ve společné domácnosti s rodiči žadatele, se kterými ovšem mívají spory.
Bytová komise pak radě městské části doporučila žadateli byt přidělit a ta o tom později skutečně tak rozhodla. Nový nájemník mezitím vybral podle policie z bankomatu peníze a předal úplatek.
„Zdeněk Červinka převzal od E. K. úplatek ve výši 300 000 Kč za obstarání obecního bytu č. 3 v Brně na ul. Hrnčířská 41, přičemž si částku 100 000 Kč ponechal a částku 200 000 Kč nejpozději do 15. 2. 2022 předal JUDr. Otakaru Bradáčovi,“ uvádějí detektivové.
Pravda z internetu
Člence bytové komise Kristýně Fuchsové žádost přišla podezřelá. Ze sociálních sítí nebylo těžké ověřit, že například údaje o partnerce žadatele nesedí.
„Zjistila jsem, že ta žena nemůže být ve čtvrtém měsíci těhotenství, protože sdílela odhalené břicho, jak cvičí, a zprávu o tom, že byla s břichem na estetickém zákroku. Také sdílela fotky dítěte, jak skáče na trampolíně,“ vysvětluje Kristýna Fuchsová, která proto dala podnět kontrolnímu výboru, aby se věcí zabýval.
V den zasedání pak příspěvky žadatelovy partnerky ze sítí zmizely. Podle detektivů, kteří po celou dobu věc monitorovali, to bylo na doporučení Červinky. „Žádal E. K. (žadatele, pozn. red.), aby si jeho družka vymazala z toho internetu fotky a tu Fuchsovou zablokovala,“ píše policie.
Zdeněk Červinka pak podle policie navrhl poslat bytové komisi ještě doplňující informace. Mimo jiné i lékařskou zprávu o zdravotním stavu žadatelovy dcery (podle policie zfalšovanou). „Zdeněk Červinka instruoval E. K., co má být v lékařské zprávě uvedeno jako tvrzení doktorky, například havárie na kole nebo naražená páteř,“ zaznamenali z odposlechů policisté.
Pochybnosti o zájemci se však už rozptýlit nepodařilo. Rada městské části vzala přidělení bytu 3+1 v Hrnčířské ulici zpět. Otakar Bradáč s makléřem Červinkou tak museli podle policie 300tisícový úplatek vrátit.
Úplatek z bankomatu
Obvinění Otakar Bradáč a Zdeněk Červinka jsou z osmičlenné skupiny jako jediní vyšetřováni ve vazbě. Zdeněk Červinka se k trestné činnosti podle svého právního zástupce doznal a usiluje o status spolupracujícího obviněného. Vytváření lživých dokumentů k žádosti přiznaly podle policejního dokumentu i jeho asistentky.
Ani žadatel s vylhanou historií detektivům netajil, že za přidělení bytu dal úplatek. „Sdělil, že dne 12. 11. 2021 vybral z bankomatu peníze a předal Zdeňku Červinkovi částku 300 000 Kč, protože mu Červinka řekl, že ho to bude něco stát,“ uvádí se v policejním dokumentu s tím, že muž zároveň potvrdil i vrácení úplatku.
Podle dokumentů však figuroval ještě v jednom případu.
Se Zdeňkem Červinkou totiž domlouval i přidělení bytu pro sestru své družky. Jde o tu, o níž ve „své“ žádosti tvrdil, že má rakovinu a není schopna se starat o své dítě. Ve druhé žádosti však tato žena uvedla, že o své dítě pečuje, a to sama. Obecní bydlení chtěla získat proto, že „bydlí v domě s nepřizpůsobivými občany a vychovává dceru, na kterou mají vliv nepřizpůsobiví občané v domě“.
Navzdory tomu žena byt od městské části získala, podle policie za úplatek 250 tisíc korun. Rada městské části Brno-střed pronájem schválila letos v květnu a v obecním bytě má dnes žena už trvalé bydliště.
Úplatky nepřiznává. Na otázku, proč si ona a její budoucí švagr vybírali ze svých účtů statisícové částky, policii odpověděla, „že peníze vybírali kvůli obavám souvisejícím s konfliktem Rusko–Ukrajina“.