Hlavní obsah

Černochová má jít kvůli střelbě v Keni k výslechu. Chce to obhájce podezřelého

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ministryně obrany Jana Černochová.

aktualizováno •

Vyšetřování kauzy, v níž je český instruktor podezřelý, že v Keni postřelil při výcviku keňského vojáka, se zatím nikam neposunulo. Advokáti však chtějí přivést do případu ministryni obrany.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) bude patrně muset k policejnímu výslechu kvůli případu, kdy je český vojenský instruktor v podezření, že postřelil při výcviku v Keni tamního vojáka.

Předvolat ministryni navrhl státnímu zastupitelství advokát Radek Ondruš, který instruktora z prostějovské 601. skupiny speciálních sil zastupuje. Jak vyplývá z jeho vyjádření, je to kvůli podezření, že ministryně protiprávně úkolovala vojenské policisty.

Obhájce Ondruš podle svých slov státnímu zástupci také navrhl, aby bylo prošetřeno, zda nedošlo k úniku utajovaných informací.

Z dostupných informací vyplývá, že to byla právě Černochová, kdo se na mimořádném jednání k tomuto incidentu v sobotu 26. října v budově ministerstva zasadil o to, že do Keni budou letecky vysláni příslušníci Vojenské policie. Sama ministryně nedávno před členy sněmovního výboru pro obranu doslova uvedla, že tam „policie vyrazila na základě mojí intervence“.

„Ona (ministryně) má postavení politického činitele nebo správního úřadu, ale nemá jak úkolovat Vojenskou policii. Jediné, co může udělat, je, že tu věc postoupí orgánům činným v trestním řízení, pokud se o tom dozví, ale nemá žádnou zákonnou pravomoc dávat policistům jakékoliv úkoly. Poslední případy, kdy ministr obrany takto úkoloval, byla padesátá léta,“ prohlásil advokát Ondruš.

Seznam Zprávy žádaly ministryni o vyjádření, ta to však odmítla. „Paní ministryně se nebude k této záležitosti vyjadřovat,“ reagoval mluvčí ministerstva Karel Čapek.

Teprve po publikaci textu ministerstvo považovalo za nutné zdůraznit, že šéfka resortu zatím žádnou obsílku, co se týče možného výslechu, neobdržela. „Odmítáme, že by se paní ministryně dopustila jakéhokoliv protiprávního jednání. Zároveň konstatuji, že paní ministryně žádné předvolání k výslechu nedostala,“ uvedla ředitelka odboru komunikace Michaela Zacharová.

Praha - Uherské Hradiště - Praha

Jak už Seznam Zprávy informovaly, incident se v keňském výcvikovém prostoru stal v úterý 22. října a ministryně se o něm dle vlastních slov dozvěděla až tentýž týden v pátek večer, s více jak třídenním zpožděním. Právě tahle časová prodleva byla jedním z důvodů jejího konfliktu (dalšího v řadě) s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou.

Před poslanci armádě kromě toho vyčetla, že informace o události nebyla okamžitě „standardně“ předána Vojenské policii, ale vojáci na místě zřídili vlastní komisi, která okolnosti případu začala zkoumat a sbírat svědectví o střelbě.

Kolem dosavadního vyšetřování je řada nejasností. Výše zmíněný advokát Ondruš uvádí, že Vojenská policie dodnes zraněného keňského vojáka, který měl utrpět průstřel břicha, nevyslechla. Údajně chybí i jeho lékařská zpráva. Tomu, že se vyšetřování zatím nemá o co opřít, nasvědčuje skutečnost, že podezřelý český instruktor sice na výslechu byl, ale odmítl vypovídat.

Jak zjistily Seznam Zprávy, případ si už dvakrát „přehodili“ dozorující státní zástupci. V počátku na vyšetření dozíralo Obvodní státní zastupitelství na Praze 6 (sídlo Ministerstva obrany), od něj si kauzu převzalo Okresní státní zastupitelství v Uherském Hradišti (bydliště podezřelého vojáka), načež se případ v minulých dnech opět vrátil do Prahy. Důvody nikdo nevysvětlil.

„Mohu potvrdit, že věc je (nyní) v dozoru Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6,“ uvedl na dotaz redakce obvodní státní zástupce na Praze 6 Richard Petrásek. Další informace poskytnout odmítl, a to prý s ohledem na „neveřejnost současné fáze trestního řízení“.

Informace nechce dát z ruky i Vojenská policie. Podle mluvčí Kateřiny Mlýnkové si právo na jejich poskytování vyhradil právě žalobce Petrásek.

Na čumendě v Africe?

Seznam Zprávy přitom chtěly také vědět, zda byli vojenští policisté vysláni do Keni na základě mezinárodní spolupráce justičních orgánů (v rámci dohody o právní pomoci).

Pokud by takový mandát v Keni neměli, nemají podle obhájce Ondruše tamní úkony provedené policisty žádnou právní váhu. „Pokud to v Keni neměli udělené jako právní pomoc, tak tam byli jen na výletě, na čumendě, pro trestní řízení je to nepoužitelné,“ nechal se slyšet obhájce podezřelého českého instruktora.

Obvodní státní zástupce z Prahy 6 Richard Petrásek ani k této záležitosti odpověď neposkytl. Redakce se ve stejné věci obrátila na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Z reakce mluvčího Petra Malého vyplývá, že skrze ně prozatím nikdo keňské úřady o mezinárodní spolupráci nepožádal.

A z dalšího vyplývá, že žádná taková žádost do Keni z Česka odejít nemohla, i kdyby podnět vzešel od nižší instance, protože i v tomto případě by musela jít přes NSZ.

„Rozhodnutí, zda je na místě o tento druh spolupráce požádat, je vždy v kompetenci dozorového státního zastupitelství, s tím, že případná žádost by však musela být z České republiky zaslána (do Keni) cestou ústředního orgánu, v přípravném řízení tedy cestou NSZ,“ poznamenal mluvčí Malý.

Pozn.: Do textu jsme doplnili vyjádření ředitelky odboru komunikace Ministerstva obrany Michaely Zacharové.

Doporučované