Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Paní v modrém kabátu se před osmou ráno vrací z procházky s fenkou na vodítku.
Je to Hana Suková, hlavní postava největšího advokátního skandálu posledních let. Sama přiznala, že klienty připravila o 153 milionů, které si k ní uložili při prodeji či koupi domů nebo bytů. V domnění, že u zkušené, solidně působící advokátky jsou jejich peníze v bezpečí.
Kvůli kauze Hany Sukové budou poslanci tento týden projednávat zpřísnění podmínek takzvané advokátní úschovy. Tedy systému, kdy lidé při realitních obchodech svěřují miliony k advokátům do doby, než katastr zapíše nového vlastníka nemovitosti.
Hana Suková se během tři roky trvajícího stíhání pro zpronevěru vyhýbala novinářům. Reportérovi Seznam Zpráv se ji nyní podařilo najít na sídlišti v pražském Hloubětíně, kam se nedávno přestěhovala do pronajatého bytu.
„Jsem v řiti. Ale totálně. Mám jen důchod a z toho se nedá pořádně vyžít,“ řekla pětasedmdesátiletá bývalá advokátka v úterním ránu před domem.
Tvrdí, že ze 153 milionů jí nezůstala ani koruna.
Nevyděláte – a už to jede
Seznam Zprávy o tomto neobvyklém případu přinášejí dva roky exkluzívní informace. Například o způsobu, jakým Hana Suková peníze zpronevěřovala. Nebo o tom, jaký zdrcující dopad měla kauza na desítky okradených klientů - často šlo o rodiny s dětmi, z nichž některé u Sukové přišly o čtyři, šest nebo i osm milionů.
Osudy podvedených klientů:
Suková říká, že vše začalo přibližně před dvaceti lety, kdy dostala nabídku, aby pustila své dosavadní klienty a zkusila práci konkurzní správkyně. To znamená soudem pověřené osoby, která rozprodá majetek zkrachovalé firmy a spravedlivě podělí věřitele.
Jenže podle Sukové se ukázalo, že ve firmách, jejichž konkurzy jí připadly, byla spousta práce, zato žádný majetek. Protože jí docházely peníze, na něž byla zvyklá jako advokátka, začala si půjčovat.
„Takže jsem se ocitla bez prostředků, obě dcery na studiích. Ono nějakých 150 nebo 200 tisíc měsíčně potřebujete. Nevyděláte to a za tři měsíce už jste skoro na milionu. Pak to začne být fofr,“ vypráví Suková.
Zároveň se tehdy vrátila k advokacii a rozjela spolupráci s realitními kancelářemi, které jí dohazovaly klienty na sepsání smluv. A také právě na složení peněz do úschovy.
Bože můj, až to praskne…
Hana Suková se už krátce po zatčení ke zpronevěrám přiznala. V rozhovoru s reportérem Seznam Zpráv teď ještě přidala detaily.
Půjčovala si prý od několika lidí, kterým nabízela zhodnocení peněz. „Jeden kolega právník dostával 300 tisíc měsíčně. Druhý 250 tisíc,“ počítá Suková.
A aby mohla tyhle fiktivní výnosy vyplatit, sahala do peněz v advokátních úschovách. Každý měsíc takhle z úschov, tedy z peněz klientů, vytáhla 1,7 milionu, které na účty zase dosypávala z nově přijatých úschov.
„A jste na těch číslech. Vždycky jsem si říkala: Bože můj, až tohleto praskne,“ vysvětluje Suková, jak škoda během let dosáhla na víc než 150 milionů.
Nedalo se to zastavit
Tohle klasické letadlo se zřítilo na zem po začátku války na Ukrajině v roce 2022, kdy na čas zamrzl trh s nemovitostmi. Klienti chtěli své peníze, Hana Suková je neměla a nebylo, kde brát - nové realitní obchody nepřicházely.
Jak ukazují protokoly z výslechů, jejichž obsah Seznam Zprávy už dříve popisovaly, obviněná Suková odmítla policistům říct, od koho si půjčovala.
Do protokolu také nadiktovala, že i sama investovala. Avšak opět mlčela o tom, do jakých projektů. Vyšetřovatele i okradené klienty to logicky vede k pochybnostem, jestli Suková něco důležitého netají. Nebo dokonce peníze někde neukrývá či jestli advokátní kancelář nefungovala třeba jako pračka špinavých peněz.
Suková navíc, jak ukázala analýza účtů, vybrala od roku 2017 až do zatčení v září 2022 postupně z úschovních kont celkem přes 160 milionů v hotovosti. Kde peníze skončily, není možné zjistit. Existuje jen verze Sukové, že je používala ke splácení údajných půjček. Ovšem půjček, o nichž - kromě ní - také nikdo nic bližšího neví.
„Kdykoli jsem šla k pokladně, měla jsem stažený žaludek. Bylo mi zle z toho, co dělám. Ale to je ten rozjetý rychlík, který už nemůžete zastavit. Máte klapky na očích a nechcete vidět horor, který se blíží,“ líčí Suková.
Hana Kordová Marvanová, senátorka a advokátka která zastupuje poškozené klienty, tvrzením Sukové nevěří. „Podle mě nemluví pravdu. A neříkala ji ani při výslechu na policii,“ je přesvědčena Kordová Marvanová.
Žádná lítost ani omluva
Novela advokátního zákona, již čeká finální projednání Sněmovnou, mimo jiné zakazuje právě výběry v hotovosti. I to, aby advokát poslal svěřené peníze jinam, než si dohodl s klientem. Zřizuje také fond při České advokátní komoře, ze kterého by bylo možné platit klientům škody.
Advokátní komora před lety u Sukové udělala dvě kontroly, ani jednou nezjistila pochybení, přestože od policie i Finančního analytického úřadu měla informace, že advokátka provádí podezřelé transakce.
Klienti Sukové ale napadají, že kontroloři komory tehdy prováděli prověrku nedbale. Letos proto na komoru podali trestní oznámení.
Okradení lidé si dlouhodobě stěžují, že Suková se nikdy neomluvila, nikdy se nepokusila je kontaktovat a projevit aspoň sebemenší lítost. „Bývala bych jim napsala dopisy. Ale oni vás vezmou do vazby, a tím končíte,“ říká Suková. Jenže už déle než rok je z vazby venku, a stejně se lidem neomluvila.
„Kdyby mi dal někdo z nich do držky, tak se ani nedivím,“ uznává.
Teorie kyvadla
Při výslechu Hana Suková, ohrožená až osmiletým vězením, kriminalistům řekla, že možná škodu dokáže uhradit, protože se angažuje v projektu jakéhosi kyvadla (sama neumí pořádně popsat, v čem je přelomový) na výrobu levné energie a může z něj mít zajímavý výnos. A totéž opakuje i nyní.
Hovoří o nejmenovaném pražském advokátovi s kanceláří na Praze 1, jenž zastupuje investora z Kataru (Suková však neví, o koho se jedná). A také o jakémsi východočeském vynálezci, autorovi nápadu, s nímž je v kontaktu.
„Klidně si půjdu sednout, ale hlavně když ti lidé dostanou své peníze. Pak budu šťastně umírat,“ ujišťuje Suková.
Jak ukázalo policejní šetření, bývalá advokátka nemá žádný majetek, jehož prodejem by mohli lidé část peněz získat zpět.
Opravenou chalupu v Krkonoších však vlastní její dcera a spoluobviněná Pavla Marešová, která v advokátní kanceláři pracovala jako koncipientka. Policie dům na katastru zajistila jako výnos ze zločinu.