Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Miroslav Křížek, bývalý vysoký státní manažer a politik ODS, dostal definitivní trest za podvod. Nejvyšší soud zamítl jeho dovolání proti pokutě 1,2 milionu. Křížek, bývalý ředitel vládní agentury CzechInvest, musí také nahradit škodu.
Křížek podle obžaloby zmanipuloval výběrové řízení na personální audit. A zakázku za víc než dva miliony zadal svému známému.
Dokument navíc nebyl dlouho k nalezení - policisté měli pochybnosti, že vůbec nevznikl. Nakonec se ukázalo, že materiál existuje, byť nekvalitní a plný chyb.
„Od počátku jednal zcela úmyslně, a to s cílem neoprávněného vylákání částky 2 160 000 Kč z majetku poškozené agentury,“ rozhodl senát Nejvyššího soudu vedený Věrou Kůrkovou, který verdikt zveřejnil na webu soudu.
Trest po 13 letech
Zajímavé je, že finální výrok o vině padl po dlouhých 13 letech od spáchání trestného činu a po 10 letech od zahájení soudního procesu. Soudy si totiž kauzu v minulosti mnohokrát „pinkaly“ v rámci odvolání.
Křížek se snažil nejvyšší soudce přesvědčit, že jeho provinění není nijak závažné - nanejvýš že jen nebyl důsledný při kontrole kvality auditu. „Možná měl nechat přezkoumat jeho kvalitu někým dalším, signály o nějakých nedostatcích tohoto výstupu však neměl a pro jeho potřeby byl audit vyhovující,“ tlumočili nejvyšší soudci Křížkovy výhrady k obžalobě.
Podle soudu šlo ale Křížkovi i autorovi auditu Zdeňku Hurskému jen o vytáhnutí státních peněz z CzechInvestu. Hurský má podle rozsudku také uhradit pokutu 1,2 milionu.
Podnikatel Hurský, který si teprve den před oslovením pořídil živnostenský list, ve své nabídce soutěže na audit tvrdil, že dílo odevzdá už do čtyř týdnů, čemuž nedokázaly konkurovat ani nadnárodní auditorské společnosti. Rovněž si vymyslel bohaté zkušenosti z oboru.
Znalecký ústav, jenž audit později po potřeby soudů zkoumal, ocenil dílo maximálně na 150 tisíc. Zatímco Křížek za něj z rozpočtu CzechInvestu zaplatil Hurskému 2,16 milionu.
Policisté hledali úplatky
Pro detektivy byl Křížkův případ s auditem vlastně jen vedlejší větví kauzy, v níž tušili mnohem závažnější problém. Původně se začali zabývat podezření na nesrovnalosti kolem zakázky na správu cenné databáze volných průmyslových zón v Česku.
Do tendru podalo přihlášku jen několik firem bez zkušeností, mimo jiné prodejce ojetých rypadel. Vyhrála opět firma vlastněná Hurským, autorem personálního auditu.
Policisté také pracovali se svědectvím viceprezidenta sklářské skupiny ACG Pavla Šedlbauera, který v Hospodářských novinách prohlásil, že od člověka napojeného na Křížka dostal nabídku na získání stamilionové evropské dotace. Ovšem za osmiprocentní úplatek. Tvrdé důkazy o korupci se však policistům nepodařilo získat.