Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nejen ve Velké Británii vyvolala začátkem prosince velké pozdvižení zpráva, že britským vyšetřovatelům z National Crime Agency (NCA) se podařilo rozkrýt ruskojazyčnou zločineckou skupinu, která prala špinavé peníze v objemu mnoha miliard dolarů. A to i ruským tajným službám a ruským elitám, které potřebují obcházet sankce.
Jedním z klíčových lidí struktury využívající ve velkém kryptoměny je podle britských detektivů z NCA dvaašedesátiletý byznysmen lotyšského původu s britským pasem Andrejs Bradens (jeho původní jméno je Andrejs Carenoks).
Seznam Zprávy zjistily, že Bradens měl donedávna podnikatelské aktivity v Česku. Ještě do listopadu minulého roku byl jednatelem české firmy Dimer Group se sídlem na Václavském náměstí, která podniká v energetice.
Její současní šéfové nicméně odmítají, že by tato společnost měla cokoliv společného s organizovaným zločinem. Mimo jiné uvedli, že „Andrejs Bradens již není jejím zaměstnancem ani neměl vliv na činnost společnosti“.
„Naše společnost nikdy neporušila právní předpisy ani jiná platná pravidla České republiky ani sankce uvalené Spojenými státy nebo jinými západními zeměmi. Nikdy nebyla zapojena do jakékoli trestné činnosti, včetně praní špinavých peněz či jiných trestných činů,“ reagovala firma z oficiální e-mailové adresy na dotazy Seznam Zpráv.
Žádný konkrétní člověk se ale pod toto prohlášení nepodepsal, přitom za firmu aktuálně jedná jistý Igor Shramov s bydlištěm v Průhonicích.
Ochrana ukrajinských hydroelektráren
Andrejs Bradens je někdejší kanoista, na sociální síti LinkedIn o sobě uvádí, že v roce 1979 získal bronz na mistrovství Evropy a v roce 1984 se stal mistrem Sovětského svazu. Britská agentura jeho a další desítky lidí odhalila v rámci „Operace Destabilise“, v níž byly identifikovány dvě sítě – Smart a TGR – a zatčeno 84 osob.
V rámci popsaných nelegálních sítí figuroval Bradens v několika firmách ze skupiny TGR. Kvůli nezákonným aktivitám jej na svůj sankční seznam 4. prosince přidalo americké ministerstvo financí.
Ačkoliv britské a americké úřady Lotyše Bradense obviňují, že dělal pro Rusy, jemu se loni paradoxně podařilo získat velmi významnou státní zakázku na Ukrajině. Týká se zabezpečení ukrajinským hydroelektráren před útoky ruské armády.
Jak poukázal britský ekonomický list Financial Times, konkrétně šlo o kontrakt Bradensovy turecké firmy Altar Lojistik VE Ticaret Anonim Şirketi za 23,4 milionu dolarů, která jej loni obdržela od ukrajinského státního podniku Ukrhydroenergo na ochranu největší tamní hydroelektrárny na řece Dněpr v Záporoží.
Sama ukrajinská firma už vydala tiskové prohlášení, v němž „upřesňuje“, že šlo jen o dodávku kabelových produktů a Bradens i jeho turecká firma nebyli ještě v době uzavření kontraktu na žádném sankčním seznamu.
Dimer Group
- Firma pod tímto názvem v Česku podniká od roku 2021, sídlí v Praze.
- Jde o dceřinou společnost londýnské firmy MediaLED, jako konečný vlastník je v databázi uveden podnikatel ukrajinského původu s britským pasem Maxim Skachko.
- Od 30. prosince 2022 do 3. listopadu 2023 byl jednatelem Andrejs Bradens, jehož britské úřady v minulých dnech označily za jednu z hlav ruskojazyčné skupiny, která ve velkém prala špinavé peníze.
- Pražská firma o sobě uvádí, že podniká v oblasti energetiky. Na svém webu také mimo jiné píše, že se specializuje na výrobu kovových výrobků a povrchovou úpravu kovů.
- V českém registru smluv, kam se zapisují všechny veřejné zakázky, žádný záznam nemá.
Také česká firma Dimer Group o sobě na dotaz Seznam Zpráv uvedla, že podniká v oblasti energetiky.
„Zaměřuje se na modernizaci energetické infrastruktury a zlepšování spolehlivosti elektrických sítí. Poskytujeme služby zahrnující dodávky a instalaci zařízení pro energetiku s důrazem na přizpůsobení se měnícím se potřebám klientů,“ popsalo vedení české firmy svou činnost v e-mailu.
Když ale chtěla redakce detaily ohledně okruhu zákazníků – zda jsou z Česka, nebo ze zahraničí –, Dimer Group žádné neposkytla.
Třeba česká státní firma ČEPS, která se stará o domácí elektroenergetickou přenosovou soustavu, uvedla, že s Dimer Group nikdy nespolupracovala. „Uvedená společnost není a nebyla dodavatelem ČEPS,“ reagovala mluvčí společnosti Hana Klímová. I mluvčí elektrárenské firmy ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že na žádný společný projekt s touto firmou „nenarazil“.
Další kontrakt na Ukrajině
Českou firmu Dimer Group nyní oficiálně vlastní britská společnost MediaLED se sídlem v centru Londýna. Jejím ředitelem a konečným majitelem je člověk původem z Ukrajiny s britským pasem Maxim Skachko.
A zde se celý český „boční příběh“ obloukem vrací k hlavní větvi a k ukrajinským hydroelektrárnám. Jak už totiž v červnu upozornila ukrajinská nevládní organizace NON-STOP, také tato britská firma MediaLED získala velmi významnou zakázku na zabezpečení hydroelektrárny na řece Dněpr. V tomto případě jde o kompletní rozvaděč pro výstavbu integrované podzemní ochranné stavby za 470 milionů hřiven.
Nepřiznanou blízkost Bradensovy turecké firmy a české firmy Dimer Group lze usuzovat i z toho, že obě mají podobně řešené webové stránky a obě se na těchto svých webech chlubí mezinárodním certifikátem kvality ISO vydaným v téměř totožném termínu stejnou certifikační firmou z Brna.
Mimochodem, tento certifikát získaly těsně před startem tendru na Ukrajině. A právě v té době také Andrejs Bradens opustil post jednatele Dimer Group.
Seznam Zprávy se dotazovaly současných šéfů pražské Dimer Group, zda má jejich firma nějakou spojitost s dodávkami pro ukrajinskou hydroenergetiku. Vedení české společnosti na to nijak nereagovalo.