Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ruský podnikatel Sergej Majzus, jemuž – nyní jeho rodině – patří v Česku rozsáhlé majetky, musel opustit Českou republiku. Došlo k tomu poté, co neuspěl se žalobami proti rozhodnutí úřadů, které se týká jeho pobytu v České republice.
Majzusovi nejprve Ministerstvo vnitra loni zamítlo povolení k přechodnému pobytu, proti čemuž se Rus bránil žalobami. Když byly v Česku zamítnuty, obrátil se ještě na Evropský soud pro lidská práva. Ale ani ten mu nevyhověl.
„Po vyčerpání veškerých tuzemských právních prostředků jsme podali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Tuto stížnost jsme podávali dvakrát, ve dvou řízeních. V obou případech byla bez věcného projednání odmítnuta,“ potvrdil pro Seznam Zprávy advokát Jan Vych, který Majzuse zastupuje.
Naposledy ruský podnikatel podal v Česku žalobu poté, co Ministerstvo vnitra odmítlo jeho žádost a rozhodlo, dokdy má odcestovat. Majzus tvrdí, že toto rozhodnutí souviselo s tím, že je Rus. „Jsem si jist, že pro Čechy je velmi důležité vědět, jak se jejich vláda vypořádala s bohatým Rusem jen proto, že je Rus,“ napsal Seznam Zprávám.
Avšak že by byla jeho žádost zamítnuta právě kvůli národnosti, označil za nepodloženou spekulaci soudce Tomáš Kocourek, který o žalobě rozhodoval. Důvodem, proč Majzus se žalobami u soudů opakovaně neuspěl, byly podle soudce utajované informace, že Rus dlouhodobě rozvíjí kontakty mezi členy organizovaného kriminálního prostředí.
„Sergej Majzus se vlastním jednáním může dopouštět závažné a významně společensky nebezpečné trestné činnosti. Dále se jedná o kontroverzní podnikatelskou činnost spojenou s potenciální hospodářskou kriminalitou, která představuje nebezpečí veřejnému pořádku a celospolečenským zájmům,“ napsal soudce Kocourek v rozhodnutí s tím, že vycházel ze záznamu sepsaného Ministerstvem vnitra v prosinci 2022.
S tím, že detailnější popis Majzusových vztahů nemůže uvést vzhledem k tomu, že je to v režimu utajovaných skutečností.
Kdo je Sergej Majzus? Nejen zámecký pán
Ruský 49letý podnikatel žil v Česku s manželkou a dětmi více než 13 let. Zbohatl na obchodování s cizími měnami přes internet. Stal se známým především tím, že v minulosti získal do majetku hned tři zámky (Chotoviny, Nemyšl a Horní Maršov). První dva jsou dnes zapsány na jeho rodinu, třetí, který v roce 2018 rukou žhářů vyhořel, podle katastru nemovitostí vlastní firma podnikatele Tomáše Otruby. Rodině Majzuse patří i rodinné domy a další rozsáhlé majetky. Majzus je také jednatelem několika dalších firem.
Majzus rozhodnutí soudu odmítá. Uvedl, že po dobu, co 13 let žil v Česku, nebyl nikdy z ničeho obviněn.
„Když je požádám, aby jmenovali alespoň jednoho zástupce organizovaného zločinu, se kterým jsem v kontaktu, říkají, že to je tajemství. Když je požádám, aby jmenovali, která z mých společností se zabývá pochybným obchodem, řeknou mi, že je to také tajemství,“ napsal Majzus.
Jak bylo zmíněno, podnikatel musel z Česka odcestovat. Kam se uchýlil a kde působí, říct nechtěl. „Kde teď žiji, na tom nezáleží,“ uvedl Majzus s tím, že je soukromá osoba. Doplnil, že rozhodnutí ministerstva i soudů mělo vliv na jeho osobní život. „Ztratil jsem rodinu, majetek a podnikání,“ dodal Majzus.
Na sociální síti Facebook například uvedl, že v létě byl s rodinou v italských Benátkách. A podle rozhodnutí soudu má trvalé bydliště na Slovensku.
Právě Slovensko přitom v podobných případech používá svá vlastní měřítka. Ukázalo se to už u proruského politika a podnikatele původem z Ukrajiny Arťoma Marčevského, hlavní postavy kauzy kolem webu Voice of Europe. Česká vláda jej kvůli jeho aktivitám ve prospěch Kremlu zařadila na národní sankční seznam, ale Marčevskij se přesunul na Slovensko, kde získal dočasnou ochranu.
Sergeji Majzusovi, jak Seznam Zprávy zjistily v katastru nemovitostí, nyní v Česku žádné nemovitosti nepatří, ve vlastnictví jeho rodiny jsou však například zámky Chotoviny a Nemyšl.
A třeba starosta Chotovin Zdeněk Turek uvedl, že ruského podnikatele v obci už dlouho neviděl. „Nemám ani informace, že by ho někdo z mého okolí u nás viděl,“ řekl Seznam Zprávám Turek.
Nejde jen o zámky
Rodina Sergeje Majzuse pak dále vlastní dva rodinné domy nedaleko Prahy, byt v pražských Hlubočepích, ateliér v Dejvicích a další rozsáhlé pozemky v jižních Čechách a na jihu Moravy. Další nemovitosti pak patří firmám, v nichž je Sergej Majzus jednatelem.
Navíc na firmu Mayzus Aviation Company jsou pak v leteckém rejstříku zaregistrovány dva vrtulníky Eurocopter. První s typovým označením EC 120 už od roku 2008, druhý byl zaregistrován teprve v dubnu 2022. Oba stroje nyní provozuje Česká vrtulníková škola a poskytovatel leteckých prací Helitom.
Nicméně i u tohoto majetku Majzus svůj vliv odstínil. Od června 2022 je totiž zmíněná firma Mayzus Aviation Company ve vlastnictví pražské advokátní kanceláře Vych & Partners. Firma není jen majitelem dvou vrtulníků, dle leteckého rejstříku sama provozuje malý letoun Cirrus SR 22.