Článek
Přetahovaná o insolvenční byznys na Ministerstvu spravedlnosti má ještě jednu, dosud neznámou, vedlejší linku: spor se rozhořel přímo mezi insolvenčními experty ministerstva a ministrem Pavlem Blažkem.
Rozbuškou přitom byla nevinně vypadající žádost o informace.
Poté, co nynější náměstek Pavla Blažka Antonín Stanislav (oba ODS) musel v roce 2016 poprvé opustit Ministerstvo spravedlnosti kvůli závažným podezřením ohledně manipulací zkoušek insolvenčních správců, udělali jeho nástupci protikorupční opatření. Otázky ke zkouškám insolvenčních správců vyčlenili a ani samotní úředníci ministerstva se k nim nyní nedostanou a nemohou je vyzradit.
Loni v prosinci ale dorazila na ministerstvo zmiňovaná žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Tu může podat každý občan, aby se domohl neveřejných dat o činnosti státní správy. V tomto případě se žadatel domáhal právě testovacích otázek ke zkouškám, které jsou branou do povolání, v němž insolvenční správci zodpovídají i za stovky milionů ze zkrachovalých firem.
Podřízení Pavla Blažka žádost zamítli s tím, že by vyhověním průběh zkoušek insolvenčních správců závažně narušili. Místo celé problematiky by uchazečům podle nich stačilo naučit se mechanicky jen odpovědi na otázky, podobně jako v autoškole. Žadatel se ale odvolal a sám ministr Blažek udělal ojedinělý krok. Rozhodnutí svých expertů nepotvrdil ani jim věc nevrátil zpět. Na konci srpna sám vydal takzvaný informační příkaz, kterým svým podřízeným nakázal do 15 dnů střežené otázky z testů poskytnout.
Úředníci tak ale doteď neučinili (protože sami otázky nemají k dispozici), a ministerstvo tak na základě informačního příkazu Blažka spadlo hned do dvojnásobné exekuce.
„Soudní exekutor rozhodl o pokutě ve výši 100 tisíc korun. Nebude-li vynucovaná povinnost splněna, může soudní exekutor opakovaně ukládat další pokuty,“ napsala v jednom z exekučních příkazů, který mají Seznam Zprávy k dispozici, pražská exekutorka Jana Kalistová na začátku listopadu Ministerstvu spravedlnosti. V exekuci je tak rezort, který zároveň na exekutory dohlíží.
Sám Blažek do vydání textu na dotazy Seznam Zpráv nereagoval, ač si je přečetl. A neodpověděl ani jeho politický náměstek za ODS Stanislav, který má agendu na starosti. Ministerstvo si ovšem vyvěsilo na web prohlášení, ve kterém tvrdí, že rozhodnutí ministrovi doporučila rozkladová komise složená z renomovaných právníků. Tedy poradní orgán Blažka.
Senior z Brna v exekucích
Seznam Zprávy pátraly po tom, kdo se sofistikovanou právní argumentací pokouší ke zkouškovým otázkám dostat. Jde o sedmašedesátiletého Radomíra Nováka z Brna, který nemá k insolvenčnímu oboru žádný dohledatelný vztah a je sám v exekuci. Příslušný rejstřík na Nováka eviduje už od roku 2011 dluh, který se vyšplhal na více než dva miliony korun.
Reportéři se muže bez právního vzdělání pokoušeli zastihnout, aby se ho zeptali, proč se pokouší domoci právě zadání zkoušek insolvenčních správců. Oficiální bydliště má ovšem na úřední adrese brněnského magistrátu a s ministerstvem komunikuje datovou schránkou. Na poslední dohledatelné jiné adrese sousedi reportérům řekli, že tam Novák už minimálně dva roky nebydlí.
Reportérům se nakonec podařilo zjistit, že si Novák najal bohumínského advokáta Milana Kvasnicu, aby pro něj otázky vymohl. Ten odmítl o něm cokoliv bližšího prozradit.
„Záleží mu na transparentnosti zkoušek“
„Každopádně jde o člověka, který sám rozhodně nemá zájem insolvenčního správce dělat, ani pro to nemá potřebnou kvalifikaci. Jde tedy čistě o obecný zájem na transparentnosti zkoušek insolvenčních správců, které, nutno říct, v současné době působí spíše dojmem snahy ministerstva, aby náhodou nebyli úspěšní účastníci,“ tvrdí Michal Krajčírovič, koncipient Novákova advokáta.
Ministr spravedlnosti dal Novákovi za pravdu v době, kdy se zároveň jeho náměstek Stanislav pokouší zbavit ředitele insolvenčního odboru Jana Benýška. Což vyústilo v to, že úředník Benýšek podal na Stanislava protikorupční oznámení podle nového zákona na ochranu oznamovatelů. Varoval v něm, že agendu insolvencí fakticky ovládne náměstek, za jehož předchozí éry docházelo k manipulacím zkoušek.
V obdobném případě, kdy se jiný žadatel pokoušel dostat k textovým otázkám zkoušky zvláštní odborné způsobilosti, to Ministerstvo vnitra zamítlo. A nedávno to potvrdil Městský soud v Praze.
Soud: Nevydat testy je v pořádku
„Je v souladu se zabezpečením řádného průběhu zkoušky, pokud uchazeč dopředu nezná konkrétní znění testu, ale musí prokázat komplexní přípravu z celé zkoušené matérie,“ shrnula předsedkyně soudního senátu Karla Cháberová.
Blažek ale v případě Nováka a Ministerstva spravedlnosti na rozhodnutí soudu nečekal. A to navzdory varování ministerských expertů, kteří argumentovali právě oslabením vypovídací hodnoty zkoušek.
Ministr ale sám rozhodl o vydání otázek. „Organizační komplikace s realizací zkoušek insolvenčních správců nemohou být samy o sobě důvodem pro omezení práva žadatele na informace. Je přitom zřejmé, že poskytnutí požadované již využité sady testových otázek není způsobilé znemožnit pořádání zkoušek insolvenčních správců férovým způsobem,“ napsal Blažek v rozhodnutí, které mají reportéři SZ k dispozici.
A právníci seniora Nováka mu přitakávají.
„Jde pouze o dílčí část celé zkoušky, o cca 2000 otázek, ze kterých se generuje samotný test. Jejich zveřejnění tedy rozhodně nelze vnímat tak, že by se stačilo naučit pár otázek a zkouška by ztratila smysl,“ myslí si Krajčírovič. Počínání ministerských úředníků navíc vnímá jako obstrukce, protože informace doteď neposkytli.
Ti mu totiž odpověděli, že nejspíše budou muset otázky vykopírovat ze zkušebních spisů uchazečů, kteří zkoušky už složili. Což odhadují na stovky hodin práce, které bude nutné zaplatit.