Hlavní obsah

Blažek s náměstkem spravovali firmy v dluzích. Majetek skončil u známých

Foto: Seznam Zprávy, Profimedia.cz

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a Radomír Daňhel (ODS) jsou dlouholetí přátelé a obchodní partneři. Byznys spolu dělali už na přelomu tisíciletí.

Náměstek ministra spravedlnosti Radomír Daňhel se podílel na machinacích s majetky zadlužených firem. Skončily u něj i pozemky spravované nynějším ministrem Pavlem Blažkem. Oba nyní vedou resort, který má na správce dohlížet.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Insolvenční správci se v Česku ze zákona starají o miliardové majetky zkrachovalých firem. Když se v posledních letech ve Sněmovně, v koalici nebo s advokátní komorou jednalo o nastavení mantinelů pro ně, za garanta - Ministerstvo spravedlnosti - to opakovaně řešil náměstek ministra spravedlnosti - Radomír Daňhel (ODS). Jde o dlouholetého přítele, spolustraníka a obchodního partnera ministra Pavla Blažka (rovněž ODS), který ho na ministerstvo povolal.

Pátrání Seznam Zpráv nyní odhaluje, jak se v minulosti jako soukromníci starali o majetky padlých firem právě Blažek s Daňhelem.

Z pověření soudu měli prodat pozemky či domy krachujících společností co nejdráže, aby pak zaplatili maximum dluhů věřitelům. Reportéři ale zjistili, že v některých případech nemovitosti skončily u firem se zastřenými majiteli, které ale spravovali spolupracovníci politiků.

Sám Daňhel dokonce dnes ovládá firmu, jíž 36 tisíc metrů čtverečních pozemků prodal jako konkurzní správce Blažek.

Jde o půdu v jihomoravských Želešicích a Svinošicích. Pozemky pocházejí ze zkrachovalé jihočeské firmy Komplet. Blažek jako její konkurzní správce měl za pomoci co nejdražšího prodeje majetku za úkol splatit co nejvíce dluhů Kompletu.

Blažek dané pozemky prodal v roce 2001 za 262 tisíc firmě Breas, u níž dnes Daňhela obchodní rejstřík uvádí jako jediného majitele a kterou právě Daňhel před lety zakládal.

Ještě dva měsíce před uzavřením transakce byl navíc jediným akcionářem firmy Breas nikoliv Daňhel, ale sám Blažek, který firmu předtím od Daňhela získal.

Foto: Seznam Zprávy

Správce konkurzní podstaty Pavel Blažek prodává pozemky zkrachovalé firmy společnosti Breas – nyní vlastněné Daňhelem.

Hrozilo tak, že půdu by fakticky prodával sám sobě. Ministr spravedlnosti, který dnes má mimo jiné poslední slovo při odebírání oprávnění insolvenčním správcům, ale takový střet zájmů popírá. Argumentuje, že v době podpisu smlouvy v nakupující firmě Breas nijak nefiguroval.

„Ke společnosti Breas jsem v té době neměl žádný vztah,“ odmítl Blažek podezření, že jako soudem jmenovaný správce neusiloval o co nejlepší zhodnocení svěřeného majetku.

Letití přátelé Blažek a Daňhel

Foto: Ministerstvo spravedlnosti, Seznam Zprávy

Pavel Blažek (druhý zleva) se svým náměstkem a přítelem Radomírem Daňhelem (druhý zprava) na jednání Ministerstva spravedlnosti.

  • Blažka s Daňhelem pojí dlouholeté přátelské i byznysové vazby. Jsou to spolužáci z gymnázia.
  • Blažka i jeho ženu Alenu, která působí jako exekutorka, Daňhelova daňová firma Deup už na přelomu tisíciletí ve svých listinách prezentovala jako spolupracovníky. Společnost navíc sídlila na stejné brněnské adrese jako Blažkova advokátní kancelář.
  • Už v roce 2001 manželé Blažkovi a Daňhelovi společně koupili rohový dům v Brně-Zábrdovicích a zaplatili za něj 7,5 milionu korun.
  • Blažek také firmě Deup jako ministerský poradce podle dřívějších zpráv zajistil vypracování posudku v kauze Diag Human, za který tehdy dostala firma 5,25 milionu korun.

Těsně před prodejem půdy se Blažek akcií Breasu zbavil - jako nový majitel byl v dobové listině v obchodním rejstříku uveden Radovan Novotný, pozdější vlivný tajemník radnice Brno-střed z éry vlády ODS, který dostal v roce 2011 čtyři roky vězení za korupci.

Novotný ovšem nyní odmítá, že by od Blažka akcie kdy převzal. „Já jsem to nevlastnil,“ řekl reportérům Novotný, který explicitně vyloučil i to, že by jako jediný akcionář Breas kupoval zmíněné pozemky ze zkrachovalé firmy. Blažek na doplňující dotaz, komu tedy akcie jako předchozí majitel firmy Breas převedl, neodpověděl.

Foto: Seznam Zprávy

Listina z obchodního rejstříku uvádí, že od Pavla Blažka veškeré akcie Breas převzal Radovan Novotný. Ten to ale pro Seznam Zprávy odmítl.

Konkurz firmy Komplet nakonec skončil pro věřitele nepříznivě. Soud proces zrušil, majetek firmy nestačil ani k zaplacení nákladů konkurzu. Blažkovi ovšem za vedení případu vyplatil více než 300 tisíc odměny.

A k firmě Breas, která díky němu získala pozemky, se v roce 2017 opět oficiálně přihlásil Daňhel. „Pokud je mi známo, společnost Breas nabyla nemovitosti společnosti Komplet před desítkami let se souhlasem a za podmínek stanovených soudem a věřiteli společnosti Komplet,“ řekl reportérům náměstek ministra spravedlnosti.

„Jakékoli domluvy v této věci s panem Daňhelem jednoznačně vylučuji,“ dodal nynější ministr spravedlnosti.

V průběhu let se ale v orgánech společnosti Breas střídali Blažkovi spolupracovníci z brněnské ODS - například současná primátorka Brna Markéta Vaňková nebo místostarosta radnice Brno-střed Roman Kotěra. Spojuje je korupční kauza Byty, v nichž jde o možné manipulace politiků s majetky města Brna. Ministr spravedlnosti Blažek čelil opakovanému podezření, že se do policejního vyšetřování kolem jemu blízkých členů ODS pokouší zasahovat.

Prominenti ODS z kauzy Byty

  • Mezi lety 2010 a 2012 obchodní rejstřík jako majitele společnosti Breas uváděl Kamila a Romana Kotěrovy, bratry šéfa brněnské ODS Roberta Kerndla, kteří dle předchozího pátrání Seznam Zpráv také získali původně městské nemovitosti. V kauze Byty u nich NCOZ dělala domovní prohlídky. Roman Kotěra je dnes za ODS místostarostou na radnici Brno-střed. Kerndl je dlouhodobě blízkým spolupracovníkem Blažka, začínal jako jeho advokátní koncipient.

Bytový dům pro firmu s vazbami na ODS

V druhém případě, který reportéři vypátrali, sehrála Breas jinou roli. Daňhel si ji v roce 2008 jako insolvenční správce najal, aby vydražila bytový dům z majetku zkrachovalé Pojišťovny Morava.

A Breas stavbu za 14 milionů korun přiklepla firmě Overtime. Ta sice v té době měla majitele skrytého za anonymními akciemi, ale opět má sérii pojítek na Blažka.

Foto: Adéla Jelínková, Seznam Zprávy

Budova po zkrachovalé Pojišťovně Morava, která skončila ve firmě s vazbami na příbuzné a známé členů ODS.

Overtime tehdy sídlila v domě, který spoluvlastnil Blažek s šéfem brněnské ODS Robertem Kerndlem, svým dalším přítelem a někdejším advokátním koncipientem. A dle obchodního rejstříku Overtime řídil Daňhelův dlouholetý obchodní partner Ivan Groh a Kamil Kotěra - nevlastní bratr Blažkova přítele a náměstka brněnské primátorky Roberta Kerndla. Kotěra ani Groh na dotaz Seznam Zpráv, pro koho firmu spravovali, nereagovali.

Blažek s Daňhelem ale trvají na tom, že oni dva to nebyli. „Za vydražitele jsem nevystupoval a ani jsem tohoto nezastupoval,“ popřel Daňhel střet zájmů a dodal, že jako insolvenční správce vydražil nemovitost za vyšší cenu, než byla ta vyvolávací.

A odmítavě reaguje i ministr Blažek: „Ke společnosti Overtime nemám žádný vztah a ani jsem za tuto nejednal.“

Seriál o insolvenčním byznysu

Seznam Zprávy přinášejí investigaci vazeb kolem ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a jeho náměstka Radomíra Daňhela (ODS).

Overtime ovšem původně vlastnila stejná britská schránková firma jako společnost Slide, k jejímuž spoluvlastnictví se později přihlásil právě Blažek. Ale až dlouho poté, co ve Slide podle předchozího pátrání reportérů v roce 2004 skončil původně městský dům zprivatizovaný za vlády Blažkovy ODS.

Zmíněná britská schránka založila také Lékárnu u Rubínu, jejíž mnohamilionový sponzoring ODS musel v roce 2016 šéf jihomoravské buňky strany Blažek vysvětlovat. Firma totiž peníze ODS poslala krátce před tím, než sama zkrachovala.

Dnes je jako majitel Overtime uvedený realitní makléř Jiří Sedlák. Ten na dotazy, komu firma patřila v minulosti, nechtěl odpovídat. „Toto vůbec nebudu řešit s vámi,“ uvedl a položil telefon. Overtime jednotlivé byty vydraženého domu postupně rozprodala.

Přehled vztahů mezi firmami Breas, Overtime a členy brněnské ODS najdete v grafice níže:

Areál pro firmu likvidátora Daňhela

Do samotné firmy Breas ale doputoval i další majetek ze zadlužené firmy, kterou spravoval nynější náměstek Daňhel. Ten do roku 2013 působil také jako likvidátor mikulovské společnosti F.K.V. Interal, kterou v té době ovládl dosavadní senátor za ODS a někdejší starosta Mikulova Rostislav Koštial, předchozí jednatel.

Konkurzní soud se v usnesení z roku 2002 podivoval, že likvidátor Daňhel pokračoval v činnosti firmy a utrácel další nemalé peníze, i když měl především řešit nároky věřitelů.

Foto: Seznam Zprávy

Z usnesení Krajského soudu v Brně, kterým firmu likvidovanou Daňhelem poslal v roce 2002 do konkurzu.

Firma následně spadla do konkurzu s mnohamilionovými dluhy – například vůči finančnímu úřadu. V dražbě vyhlášené konkurzním správcem pak v roce 2004 získala za 4,6 milionu zemědělský areál společnosti v Mikulově opět nynější Daňhelova firma Breas.

Co přesně se v krachující firmě F.K.V. Interal dělo, její někdejší majitel a Daňhelův nynější kolega z ODS Koštial komentovat nechtěl. „To byl podnikatelský subjekt, který s politikou neměl nic společného, takže k tomu nemám co říct,“ řekl reportérům politik ODS.

Asistenta v horní komoře Koštialovi až do jeho říjnového vypršení mandátu dělal podnikatel Petr Marcinčák. I jemu Daňhel dopomohl k majetku krachující firmy. Jak totiž v dalším textu investigativní série Seznam Zprávy rozkrývají, Daňhel se v jiném případě s Marcinčákem dle soudu podílel na zkrácení věřitelů v kauze nákupů pohonných hmot za desítky milionů, za které nikdy nedostal prodávající zaplaceno.

I v těchto případech ale cokoliv problematického náměstek ministra spravedlnosti odmítá. „Nemovitosti společnosti F.K.V. Interal byly prodány ve veřejné dražbě nejvýhodnější nabídce za vyšší než vyvolávací cenu, což bylo ve prospěch věřitelů,“ řekl Daňhel.

V roce 2021 Breas zastoupený opětovně Daňhelem bývalý areál F.K.V. Interal prodal za téměř 11 milionů korun.

Doporučované