Hlavní obsah

BIS ho nasadila na kauzu Vrbětice. Teď ho podezírají, že je ruský agent

Foto: SZ

Policista gruzínského původu Levan Gurgenidze tvrdí, že měl pomoci odhalit ve Vrběticích české stopy. Od BIS byl dokonce za svůj podíl na vyšetřování vyznamenán.

Dosud neznámý detail v kauze Vrbětice. Na odhalení pachatelů se podle svého tvrzení podílel také expolicista NCOZ Levan Gurgenidze, jehož nyní české úřady podezírají ze spolupráce s ruskými tajnými službami.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Zhruba tři měsíce předtím, než bylo zveřejněno odhalení, kdo stojí za smrtí dvou lidí a výbuchy muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014, nasadily Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS) do vyšetřování policistu s dobrou ruštinou.

Šlo o operaci, v níž se mělo především rozkrýt, zda a jak se na útoku ve Vrběticích podíleli vedle agentů ruské GRU i čeští občané. Seznam Zprávám ji nyní popsal přímo nasazený policista gruzínského původu Levan Gurgenidze.

Promluvil poté, co ho české úřady začaly vyšetřovat kvůli úniku citlivých informací a hlavně podezírat ze spolupráce s ruskou tajnou službou. Redakce podstatnou část jeho informací v tři měsíce trvajícím pátrání ověřila.

Teď už bývalý elitní detektiv z odboru zahraničních zločineckých struktur NCOZ Levan Gurgenidze čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a z neoprávněného přístupu k počítačovému systému policie. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ho podezírá, že vynášel informace do prostředí ruských oligarchů a gruzínských podnikatelů.

Jak vyplývá z dokumentu, který mají Seznam Zprávy k dispozici, inspekce ale také informovala Národní policii Ukrajiny o tom, že se Levan Gurgenidze plánuje dostat do hlavního odboru rozvědky ministerstva obrany Ukrajiny a vyhnout se tak trestu v České republice. A také že Gurgenidzeho možná řídí ruské speciální služby.

Pokud by to byla pravda, znamenalo by to, že česká kontrarozvědka a česká policie použily při vyšetřování jedné z nejdůležitějších špionážních kauz posledních let ruského agenta. A že jej dokonce za tuto práci pro český stát vyznamenaly – Gurgenidze má totiž doma za akci Vrbětice medaili.

BIS případ odmítá komentovat s tím, že jej vyšetřuje „jiná bezpečnostní složka“. Odmítá, že by informace o možné spolupráci Gurgenidzeho s Rusy pocházela od ní. „Tato informace zcela jistě nepochází od BIS,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha.

Přes toto tvrzení však lidé z BIS, konkrétně šéf protiruského odboru, navštívili Gurgenidzeho v pátek 20. září a oznámili mu, že je agent ruské tajné služby a ta ho chce teď zlikvidovat.

Celý život proti Rusku

Třiapadesátiletý Levan Gurgenidze bojoval v Gruzii ve válce proti Ruské federaci a má za to dvě vyznamenání „Hrdina válečného konfliktu“.

„Celý život zastávám protiruský postoj a bojoval jsem s Ruskem ve válce. Představa, že pomáhám Rusku, mě uráží,“ napsal proto v dokumentu, který má název „Návrh na vyjádření obviněného“ a který Levan Gurgenidze předal GIBS předtím, než učinil oficiální výpověď.

I v tomto dokumentu je operace související s kauzou Vrbětice zmíněna. Bývalý elitní detektiv NCOZ, který se specializoval na rozkrývání kriminálních struktur ze zemí bývalého Sovětského svazu, chce tímto i dalšími příběhy dokázat, že Rusko považoval a považuje za nepřítele.

Provokační akce v kauze Vrbětice

Reportérovi Seznam Zpráv Gurgenidze exkluzivně popsal operaci BIS a NCOZ, jíž se účastnil, ještě detailněji. „BIS mě v Praze půl roku cvičila. Cílem bylo udělat ze mě příslušníka ruské tajné služby FSB,“ tvrdí bývalý kapitán protimafiánské jednotky.

Plán byl podle Gurgenidzeho následující. Měl za úkol v Ostravě kontaktovat majitele zbrojařské firmy Imex Group Petra Bernatíka mladšího. Právě ve vrbětických skladech této společnosti munice v roce 2014 explodovala.

Policie měla totiž podezření, že ruským agentům Anatoliji Čepigovi a Alexandru Miškinovi, kteří mají výbuchy podle vyšetřovatelů na svědomí, musel pomáhat někdo z Imex Group. To ostatně policisté z NCOZ napsali i do usnesení, kterým vrbětickou tragédii, při které zemřeli dva lidé a škoda se vyšplhala k jedné miliardě korun, letos na jaře uzavřeli. „Policejní orgán považuje za prokázané, že výbuchy by nemohly být naplánovány a provedeny bez součinnosti pracovníků společnosti Imex Group,“ píše se v dokumentu. Neupřesňují ovšem, koho tím přesně myslí.

Petr Bernatík s novináři nemluví. Na jaře ale přes svého advokáta Radka Ondruše jakoukoli spolupráci s agenty jednoznačně popřel.

Levan Gurgenidze popsal, že jako plukovník ruské zpravodajské služby Bernatíka oslovil na přelomu ledna a února roku 2021. Přinesl mu vodku dovezenou z Ukrajiny, a jak říká, měl mu oživit jeho „historickou paměť“. A pokud by se vzpíral, mohl použít i násilí. „K fyzickému kontaktu z mé strany došlo. Chytil jsem ho pod krkem,“ uvedl Gurgenidze a dodal: „Měl jsem ho přesvědčit, že se nemusí bát, že Rusové z FSB za ním stojí.“

Gurgenidze říká, že Bernatíkovi též předal mobilní telefon s estonskou SIM kartou a nainstalovanou komunikační aplikací Telegram, přes kterou spolu měli zůstat v kontaktu. „Řekl jsem mu, že každé úterý od deseti do dvanácti dopoledne budu mít zapnutý telefon a budeme v kontaktu, kdyby něco potřeboval, kdyby se něco dělo,“ vysvětlil Gurgenidze.

Jeho slova potvrdil Seznam Zprávám i policistův bývalý kolega, který byl součástí vyšetřovacího týmu v kauze Vrbětice. Redakce zná jeho jméno i postavení, které u policie v době vyšetřování měl, ale kvůli jeho bezpečnosti jeho identitu chrání.

Právní zástupce Petra Bernatíka Radek Ondruš příběh o tom, že jeho klienta kontaktoval údajný agent FSB, nepopřel. Víc se k tomu ale nevyjádřil. „Nechce to komentovat,“ vyřídil reportérovi Seznam Zpráv vzkaz od Bernatíka.

Medaile za Vrbětice

Cílem akce podle Gurgenidzeho bylo zjistit, zda majitel Imex Group Petr Bernatík ví o ruské stopě v celém případu. Policejní vyšetřování totiž ukázalo, že Bernatíkův zaměstnanec Nikolaj Šapošnikov s manželkou Elenou byli před výbuchy ve skladech v dlouhodobém kontaktu s generálem GRU Andrejem Averjanovem. Právě ten měl podle policie diverzní akci na území Česka řídit.

Policie podle Gurgenidzeho po jejich schůzce odposlouchávala Bernatíkovi telefon a nasadila i prostorové odposlechy. „V prostorovém odposlechu ten den ve večerních hodinách proběhla komunikace mezi Bernatíkem a Šapošnikovem ohledně toho mého kontaktu. Šapošnikov říkal, že zjistí, jestli ho kontaktovali ‚naši lidi‘, nebo kdo to byl,“ tvrdí Gurgenidze.

Ovšem upozorňuje, že to ví jen zprostředkovaně a že sám nahrávku neslyšel. Jeho slova Seznam Zprávám však opět potvrdil detektiv, který na kauze Vrbětice pracoval a s odposlechem se přímo seznámil.

Petra Bernatíka pak v únoru 2021 policie na 48 hodin zadržela, ale z ničeho ho neobvinila. Bylo to krátce poté, co se podle Gurgenidzeho jejich schůzka uskutečnila.

Foto: Z archivu Levana Gurgenidzeho., Seznam Zprávy

Gurgenidzeho medaile za Vrbětice (přední strana).

Foto: Z archivu Levana Gurgenidzeho, Seznam Zprávy

Medaile za Vrbětice (rubová strana).

Levan Gurgenidze dostal za práci na případu Vrbětice medaili. Její fotografii Seznam Zprávám poskytl. Je na ní po straně uvedeno „Národ o svou svobodu musí bojovat“ a uprostřed je nápis „Vrbětice“.

Stíhaný expolicista tvrdí, že vyznamenání získal právě za zmíněnou operaci a že mu jej předával přímo ředitel BIS Michal Koudelka.

„Na základě doporučení jeho nadřízených obdržel společně s dalšími kolegy medaili za výbornou spolupráci,“ uvedl k tomu bez větších detailů mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha.

Doporučované