Hlavní obsah

Beru 20 tisíc, soudí se o výživné zakladatel Knihy Dobrovský. Bance přiznal víc

Foto: cesky-goodwill.cz, Seznam Zprávy

Petr Dobrovský, spoluzakladatel a jednatel Knihy Dobrovský.

S rodinou založil jedno z největších knihkupectví a nakladatelství u nás. Firma má miliardový obrat. U soudu o výživné ale Petr Dobrovský roky tvrdí, že bere jen 20 tisíc korun. Když ovšem ručil za úvěr, uvedl bance, že má víc.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

S otcem, matkou a sestrou založil v 90. letech minulého století knihkupectví a později i nakladatelství Knihy Dobrovský. Jak Petr Dobrovský často zmiňuje, firma vyrostla z prodeje „od stolku s knihami“. Teď má 44 prodejen po celé republice a více než miliardový obrat. Petr Dobrovský, který je jednatelem společnosti, ale u soudu o výživné na své dva syny už roky tvrdí, že bere jen 20 tisíc korun.

„Ano, tak to je,“ řekl Dobrovský například při výslechu u soudu v roce 2019 a za tím, že to je jeho jediný příjem, si stojí dodnes. Jak vyplývá z údajů, které soudu předložil, jeho čistá mzda se od roku 2012 v podstatě nezměnila. I přestože firma Dobrovský mezitím rostla.

Nyní řeší spor o výživné odvolací Krajský soud v Praze. Proti prvoinstančnímu rozhodnutí se odvolaly obě strany. U soudu se minulý týden ale řešilo i to, že se Petr Dobrovský v minulosti přiznal k „účelovému navýšení“ svého platu, aby mohl ručit svému nevlastnímu synovi za úvěr.

„Podle mě by bylo namístě podat podnět ke státnímu zastupitelství, zda nebyl spáchán trestný čin úvěrového podvodu,“ upozornila minulý týden u soudu právní zástupkyně mladšího syna Alena Žežulková.

Čísla jen pro bankéře

Oč přesně jde? V roce 2016 Petr Dobrovský ručil synovi své druhé manželky za hypoteční úvěr ve výši 10,4 milionu korun. Podle materiálů, které si soud vyžádal, dal Oberbank přehled svých příjmů za tři měsíce na přelomu roku 2015 a 2016. Tam uvedl, že bral od 43 tisíc do 92 tisíc korun čistého. Před soudem, který řeší výživné, ale přiznal za stejné období průměrný příjem necelých 19 tisíc korun.

Soud tuto nesrovnalost zjistil v roce 2019. Když se na to soudkyně Petra Dobrovského zeptala, odpověděl: „Tyto částky byly účelově navýšené pro schválení úvěru Oberbank s tím, že Oberbank to nechtěla ověřovat, nechtěla to dokladovat.“ Na dotaz, zda to považuje za čestné, řekl, že to „možná čestné není“.

Reportérka Seznam Zpráv se snažila Petra Dobrovského na okolnosti úvěru a na celý příběh sporu o výživné zeptat. „Neobtěžujte mě,“ řekl pouze a odešel. Následně se do věci vložila jeho současná manželka Petra Dobrovská, která ho k soudu doprovázela. „Nemáme zájem se s tiskem bavit. K čemu to potřebujete?“ ptala se.

Petr Dobrovský měl se svou první ženou dva syny. Teď je jim 25 a 22 let. Oba studují vysokou školu, a proto má vůči nim stále vyživovací povinnost. Jiné děti nemá. Před čtrnácti lety chlapcům náhle zemřela matka. Tehdy byli rodiče už rozvedení. Soudy děti nakonec svěřily do péče rodičům matky a chlapci se od té doby s otcem prakticky nevídají.

Dobrovský se od roku 2021 snaží u soudu zpochybnit otcovství u mladšího syna. Soud mu ale nevyhověl.

Petr Dobrovský na syny platil od roku 2007 výživné ve výši sedm a pět tisíc korun. Před dvěma lety se ale podařilo rodině chlapců prokázat, že jeho životní úroveň je vyšší, než to vypadá při pohledu na jeho výplatní pásku.

Luxusní dovolené, drahá auta a nová vila

Na základě toho mu Okresní soud pro Prahu–⁠západ výživné zpětně od roku 2012 navýšil. Každému ze synů má doplatit více než 800 tisíc korun a nyní jim má posílat měsíčně 17 a 19 tisíc. Soudkyně Dita Křížová v rozsudku z dubna 2021 píše, že na základě „rozsáhlého dokazování“ se rozhodla, že při stanovení výše výživného nebude vycházet z jeho příjmů, nýbrž právě z jeho životní úrovně, neboť ta platu neodpovídá.

„Toto neodpovídá jeho životní úrovni, jak bydlení, užívaného služební vozidla, dovolených,“ domnívá se soudkyně. Ostatně podle fotografií z Facebooku Petry Dobrovské byla rodina v roce 2017 na několika luxusních dovolených –⁠ v Dubaji, na Floridě a v Thajsku. Fotografie pak ale následně smazala.

Při výsleších u soudu zaznělo, že Petr Dobrovský má k dispozici služební mercedes, jeho žena, která je ve společnosti jednatelkou a zastávala i manažerskou pozici, jezdí ve firemním jaguáru, a její syn, který je obchodním ředitelem, má k dispozici BMW.

„My luxusně pracujeme, máme tyto vozy,“ uvedla k tomu při výslechu před soudem Dobrovská. Při otázce, zda byli loni na dovolené, si nemohla vzpomenout. Prý proto, že se necítí psychicky dobře, protože musí být u soudu, „přestože nic neprovedla“.

Manželé spolu žijí v nově postavené vile v obci Lázně Toušeň. Téměř veškerý majetek Petr Dobrovský přepsal na svou ženu. Tvrdí, že drahé dovolené platila ona, protože má ušetřené peníze, které jí zbyly po rozvodu. On sám nemá ani vlastní účet v bance. Výplata mu chodí na účet manželky.

Se svými syny se navíc soudí o peníze za polovinu domu, který postavili s první ženou a kde nyní bydlí jeho děti.

Jak na výši výživného hledí Ústavní soud

Z nálezu Ústavního soudu z roku 2010 o výši výživného:

„Při rozhodování o výživném je vždy nutné přihlédnout nejen k fakticky dosahovaným příjmům rodiče, ale i k celkové hodnotě jeho movitého a nemovitého majetku a způsobu života, resp. k životní úrovni. (…) Při rozhodování soudu podle ustanovení § 96 odst. 1 zákona o rodině je soud povinen obstarat a posoudit všechny relevantní podklady pro správné určení výše výživného pro dítě. Jak dokládá řada příkladů z praxe obecných soudů, zvláštní pozornost je nutno věnovat případům, kdy povinné osoby a jejich zaměstnavatelé evidenčně vedou a vykazují mzdu jednotlivých pracovníků jen ve výši mzdy minimální či nepatrně ji převyšující. Tehdy je třeba pečlivě zkoumat, zda vykazovaná mzda odpovídá skutečnosti a zda odpovídá výdělkovým možnostem povinného.“

Petr Dobrovský, který je spoluzakladatel firmy, je jejím jednatelem a figuruje jako jednatel i v dalších společnostech, bere se svým čistým příjmem ve výši 20 tisíc zhruba stejně jako řadoví knihkupci zaměstnaní v prodejnách Knihy Dobrovský. Společnost na svých stránkách inzeruje nástupní plat 25–⁠30 tisíc hrubého.

A proč jsou příjmy spoluzakladatele knižního giganta tak nízké? „Já jsem se léčil se syndromem vyhoření,“ uvedl v roce 2019 u soudu s tím, že k lékaři dodnes dvakrát měsíčně dochází. „Tato nemoc mi zasahuje do mého pracovního života zásadním způsobem. Lékař mi nařizuje pracovat maximálně šest až osm hodin denně,“ tvrdil Dobrovský.

„Záměrně zkresluje příjmy“

Soudkyně prvoinstančního soudu Křížová mu ale neuvěřila. I proto, že jeho otec –⁠ současný stoprocentní majitel společnosti – Pavel Dobrovský u soudu řekl, že firmu fakticky řídí jeho syn. On sám ji prý nikdy nevedl. „Já do toho vložil kapitál, ale byl to můj syn, kdo vždy společnosti vedl,“ řekl u soudu Pavel Dobrovský.

Soudkyně proto dospěla k závěru, že Dobrovský neříká pravdu, když tvrdí, že jeho příjem je jen o pár tisíc vyšší než minimální mzda. „Soud má za to, že příjmy otce jsou pro účely řízení o výživném záměrně zkreslovány tak, aby nemohlo být rozhodnuto o zvýšení výživného,“ napsala Dita Křížová do rozsudku před dvěma lety a výživné zvýšila.

Petr Dobrovský i synové se proti rozhodnutí odvolali. Oni chtějí, aby jim otec platil 70 a 90 tisíc korun, on odmítá platit zvýšené výživné.

Odvolací soud jednání minulé úterý odročil na září. V soudní síni se ten den stal i menší incident. A to když právní zástupkyně jednoho z chlapců mluvila o tom, jaké příjmy a platby lze vyčíst z účtu manželky Petry Dobrovské. Rodina se totiž stále snaží dokazovat, že životní úroveň otce je vysoká.

Petra Dobrovská začala jednání narušovat. Vykřikla, jak to, že se tam o jejích financích a majetku takto mluví. Předsedkyně soudního senátu ji musela několikrát napomenout, aby mlčela, a pohrozila, že ji jinak nechá vyvést justiční stráží ze soudní síně. „Umím chodit sama,“ namítla na to Dobrovská a po zbytek líčení už mlčela.

Podobných sporů přibývá

Spory, kde rodič přiznává podezřele nízký plat, ale přitom dává na sociální sítě fotografie z drahých dovolených a jeho životní úroveň je vyšší, než jak to vypadá dle jeho příjmů, nejsou vůbec výjimečné. Říká to děkan Právnické fakulty Západočeské univerzity Stanislav Balík. Podobné případy řešil v minulosti, když byl ústavním soudcem, a řeší je i teď se svými klienty jako advokát.

„Mám bohužel pocit, že těchto věcí přibývá. Ať už se jedná o případy, kde figurují nezletilé děti, nebo i ty dospělé,“ domnívá se Stanislav Balík. Podle něj v takových případech má soud aktivně pátrat, jaká je skutečná životní úroveň dotyčného rodiče. „Někdy to dokážou odhalit, ale samozřejmě je to vždy složité,“ vysvětluje Balík.

A jak se to pak řeší? Zákon na takovou situaci pamatuje. Soudy mohou přistoupit k tomu, že stanoví výživné dle takzvané výdělkové fikce. Znamená to, že výživné se vypočítává z pětadvacetinásobku životního minima jednotlivce. Tak postupoval prvoinstanční soud i v případu Petra Dobrovského, když rozhodl o zpětném navýšení výživného.

Podobné bitvy probíhají za dveřmi soudních síní a veřejnost se o nich jen málokdy dozví. Média v posledních letech psala například o rozvodu Aleše Zavorala - zakladatele online obchodu Alza.cz, který je jedním z nejbohatších Čechů. O tom, že jeho exmanželka vysoudila statisícové výživné, informoval server Info.cz.

I bývalá moderátorka Mirka Čejková u soudu uspěla. Na svém exmanželovi golfistovi Alexi Čejkovi vysoudila 270tisícové výživné na jejich dva syny.

Psalo se i o rozvodu druhého nejbohatšího Čecha - miliardáře Radovana Vítka. Ten při rozvodu naopak požadavek bývalé ženy, která po něm chtěla více než tři miliardy korun, ustál. A to díky tomu, že veškerý majetek přepsal na svoji matku.

Doporučované