Článek
Když se pořad Ve stínu v jedné z březnových epizod zabýval podezřením, že bývalý radní Šluknova a šéf tamních Technických služeb Zdeněk Černý (STAN) převáděl majetek městské společnosti do firmy svého otce a porušil tím zákon, starosta Tomáš Kolonečný (rovněž STAN) to odmítl komentovat.
„Presumpce neviny, presumpce neviny,“ opakoval při natáčení naší reportáže, ačkoliv už podle auditu hospodaření městské firmy z května 2023 bylo zřejmé, že město přišlo ve svých Technických službách o majetek v hodnotě přes milion korun.
Březnovou audioreportáž si můžete poslechnout zde:
Teď, když policie ukončila vyšetřování a státní zástupce její závěr potvrdil, se starosta Kolonečný k případu nechce jakkoli vyjadřovat. „Na základě doporučení právního zástupce vám nebudu na vaše dotazy odpovídat,“ napsal stručnou odpověď.
Kdo zaplatí 1,4 milionu korun?
Policie za vyvedení bagru, jeřábu a nákladního auta z majetku Technických služeb města Šluknov do firmy C+W Trans, která patří otci bývalého jednatele Zdeňka Černého, vyčíslila škodu na 749 300 korun. Suma vychází mimo jiné z částky, kterou městské Technické služby následně platily firmě C+W Trans za zpětný pronájem svých původních strojů.
Další škoda, rovněž ve výši přes 700 tisíc korun, pak podle policie vznikla městu, když Zdeněk Černý na otcovu firmu za pouhou jednu korunu převedl leasingovou smlouvu na nákladní sklápěcí automobil Volvo, přičemž město do té doby na splátkách zaplatilo přes 1,1 milionu.
„V obou zkoumaných případech je zřejmé, že se jedná o trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ potvrdil Seznam Zprávám Petr Motyčka, okresní státní zástupce z Děčína, který se případem zabýval.
Potvrdil také, že ze zjištěných důkazů považují vyšetřovatelé za prokázané, že oba skutky spáchal bývalý radní Šluknova a jednatel Technických služeb Zdeněk Černý, mimochodem v současnosti starosta sousední obce Vilémov.
Černému ale podle závěru policie postih nehrozí. Oba skutky jsou promlčené – jeden se odehrál na konci roku 2018, druhý pak v březnu 2020. Promlčecí lhůta u obou je tři roky.
„Kdyby v obci správně fungoval kontrolní výbor a město na vyvedení majetku a převedení leasingové smlouvy reagovalo včas, mohli podat trestní oznámení v době, kdy to promlčené nebylo,“ dodal státní zástupce Motyčka.

Březnová videoreportáž Ve stínu týkající se majetku Technických služeb Šluknova.Video: Tým Ve stínu, Seznam Zprávy
Co se tedy bude ve městě, kde bývalé vedení (před komunálními volbami v roce 2022) dohlíželo na mizení majetku, dít dál?
Jedna věc je jistá: Šluknov musí vyčíslenou škodu vymáhat.
Bývalý jednatel Technických služeb Zdeněk Černý na otázku Seznam Zpráv, zda je připraven zaplatit přes 1,4 milionu korun, odpověděl: „Já nevím, jestli je tam škoda 1,4 milionu. To říkáte vy. Já v tuhle chvíli k tomu nechci říkat vůbec nic. Zatím jsem to usnesení neviděl.“
Bývalá starostka chyby neviděla
Reagovat nechtěl ani současný starosta Tomáš Kolonečný (viz jeho vyjádření uvedené v úvodu článku), který byl v době převádění majetku členem rady města a z toho titulu byl i členem valné hromady Technických služeb. Té valné hromady, která byla – jak uváděl Zdeněk Černý při natáčení březnové reportáže – o převádění majetku městských služeb do rodinné firmy C+W Trans informována.
„Já jako jednatel, jako statutární orgán, jsem neměl potřebu si nechávat tohle v rámci této sumy schvalovat, ale následně jsem valnou hromadu informoval,“ uvedl tehdy Černý. Teď se k této větě už nechtěl vracet.
Ve valné hromadě Technických služeb byl tehdy z titulu člena vedení města jak nynější starosta (tehdy radní) Tomáš Kolonečný, tak tehdejší starostka a dnes zastupitelka Eva Džumanová (oba STAN).
Z jejího vyjádření při policejním vyšetřování vyplynulo, že valná hromada přijímala od jednatele Technických služeb Černého informace o tom, co se v této městské společnosti děje, bez pochybností.
„Eva Džumanová se nedomnívá, že by v Technických službách proběhly nějaké nestandardní převody nebo prodeje. Pan Černý významné kroky konzultoval s valnou hromadou. Dále uvedla, že pan Černý si sám nechal zpracovávat audity hospodaření. Výsledky předkládal na valné hromadě, nebyly v nich shledány chyby a nedostatky,“ stojí v dokumentu policie o zahájení trestního stíhání Zdeňka Černého z října 2024.
Jeho stíhání bylo kvůli promlčení případu pravomocně zastaveno. Škoda způsobená Šluknovu jeho jednáním ale nezmizela.
Kdo komu kryje záda?
A jak nyní říká místostarosta Šluknova Rudolf Sochor (hnutí Domov), který v bývalé radě města nebyl, škodu musí město získat zpět: „Tu škodu musíme chtít od někoho zaplatit.“
Místostarosta je také osobně přesvědčený, že Zdeněk Černý měl při vyvádění majetku z Technických služeb „krytá záda a že rada města mu to schválila“.

Starosta Tomáš Kolonečný (vlevo) zvolil netradiční způsob odpovídání na otázky – během chůze z radnice na policejní služebnu odpovídal vesměs v holých větách. Jinak a jindy se k případu odmítal vyjádřit.
Město prozatím zvolilo postup, kdy se proti rozhodnutí okresního státního zástupce o odložení případu kvůli jeho promlčení odvolalo ke krajskému žalobci: „Podáme žádost o dohled krajského státního zástupce,“ uvedl místostarosta.
Tímto krokem se bude město bránit verdiktu o promlčení obou skutků: podle právního názoru, o který se vedení Šluknova nyní opírá, oba skutky na sebe navazovaly a de facto jde o jeden trestný čin se škodou vyšší než jeden milion korun, čímž se případ posouvá do jiné právní kvalifikace – a promlčecí doba se prodlužuje na pět let.
Pokud by krajský státní zástupce tento argument přijal, znamenalo by to, že Zdeněk Černý, bývalý kolega některých členů dnešního vedení Šluknova, se nevyhne trestnímu postihu a bude rovnou povinen uhradit vzniklou škodu.
Pokud krajský žalobce návrh nepřijme, město Šluknov se bude muset škody domáhat civilní žalobou. Pak by záleželo, jakou obhajobu Zdeněk Černý zvolí.
V březnové reportáži Ve stínu totiž naznačil, že důvod, proč majetek převáděl do soukromé firmy svého otce, byl de facto politický.
„Ono se to dneska samozřejmě jeví jako obrovská senzace, ale v té době, kdy byl obrovský propad stavebních zakázek ze strany našeho jediného společníka (města Šluknov, pozn. red.), tak jsem musel jednat nějakým způsobem tak, abych tu firmu nedovedl k likvidaci,“ říká na svou obranu Černý.

Část auditu, který na zadání nového vedení Technických služeb města Šluknova v roce 2023 vypracoval advokát Jaroslav Zvolský.
Problémy s nakládání s majetkem Technických služeb Šluknov odhalil audit hospodaření, které si zadalo nové vedení města po volbách v roce 2022. „My jsme jako nová rada okamžitě, do měsíce po jmenování, rozhodli o tom, že chceme vědět, jak tohle bylo,“ říká dnes místostarosta Rudolf Sochor.
Starosta Kolonečný ale při dotazech na audit zdaleka tak rozhodný nebyl: „Opakuji – presumpce neviny. Ať rozhodne soud. Presumpce neviny. Myslím, že ta odpověď zní jednoznačně,“ prohlásil v naší březnové reportáži.
Lidé ve Šluknově žádají referendum
Po zveřejnění reportáže se problémy kolem Technických služeb Šluknova dostaly do další fáze. Vedení města oznámilo občanům, že má v úmyslu ve Šluknově vybudovat překladiště odpadu pro dalších třináct obcí z nejsevernějšího výběžku České republiky, což by v důsledku znamenalo i hustější kamionovou dopravu a mnohem větší cirkulaci odpadků na území města. Tento plán, který vedení Šluknova neumělo opřít o žádnou ekonomickou analýzu toho, co tím město získá, vyvolal ve městě vlnu nesouhlasu.
Případu se věnovala další epizoda Ve stínu, kterou jsme zveřejnili začátkem dubna.
Pod peticí, která plánované překladiště odpadu odmítá, se zatím podepsalo na 780 obyvatel Šluknova (ve městě žije na 5700 obyvatel). „Petice a podpisové archy budou přílohou žádosti na vypsání referenda o tomto překladišti,“ uvedl ve čtvrtek místní podnikatel a iniciátor petice Petr Barcal.
Případ šluknovských Technických služeb a překladiště odpadu sledujeme dál.
Pořad Ve stínu

Investigativa a reportáže z různých míst Česka.
Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách, na Podcasty.cz a v dalších podcastových aplikacích.
Archiv dílů najdete na našich stránkách.
Své náměty, postřehy a připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.