Článek
Jedna z nejziskovějších firem z holdingu Agrofert - přerovská firma Precheza - dostala tento týden od České inspekce životního prostředí nový trest za téměř deset let starý ekologický incident, při němž byly v ovzduší naměřeny mnohonásobně zvýšené koncentrace oxidu siřičitého.
To, že bylo o pokutě nově rozhodnuto, potvrdila Seznam Zprávám mluvčí České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká. „Rozhodnutí bylo doručeno právnímu zástupci společnosti a nyní běží lhůta, kdy se společnost může odvolat. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí ještě není pravomocné, nemůžeme v současné chvíli sdělovat podrobnosti,“ napsala redakci Loužecká.
Zdroj obeznámený s detaily rozhodnutí však Seznam Zprávám řekl, že Precheza má zaplatit pokutu 500 tisíc korun.
Chemička, která vyrábí titanovou bělobu a spadá do svěřenského fondu bývalého premiéra a poslance ANO Andreje Babiše, se ještě může proti trestu odvolat. Pak by kauzu řešilo Ministerstvo životního prostředí.
Holding Agrofert se k pokutě pro svoji továrnu vyjadřovat nechtěl. „I v tomto případě platí, že naše jednotlivé procesní kroky nekomentujeme,“ uvedl mluvčí Agrofert Pavel Heřmanský.
V případu, kterým se úřady i soudy zabývají opakovaně, byly podle inspekce v noci z 28. na 29. října 2014 ohroženy desítky tisíc obyvatel města.
Stanice Českého hydrometeorologického ústavu tehdy zjistila, že byl v centru Přerova v noci překročen hodinový limit oxidu siřičitého šestatřicetkrát, desetiminutový limit dokonce šestačtyřicetkrát.
Stalo se to v době, kdy Precheza obnovovala po předchozí technologické odstávce výrobu kyseliny sírové.
Jak se měnila pokuta pro firmu Precheza
- V únoru 2016 udělila Česká inspekce životního prostředí firmě Precheza pokutu ve výši sedmi milionů korun.
- O rok později – v únoru 2017 – pak Ministerstvo životního prostředí v éře ministra Richarda Brabce (ANO) trest změnilo. Precheza podle rozhodnutí měla zaplatit 500 tisíc.
- Firma z holdingu Agrofert však s pokutou nesouhlasila. Podala žalobu. Městský soud v Praze ji však v červnu 2020 zamítl.
- Precheza následně podala kasační stížnost. Nejvyšší správní soud v prosinci 2022 zrušil nejen rozsudek soudu, ale i rozhodnutí ministerstva. Zdůvodnil to tím, že rozhodnutí ministerstva nebylo srozumitelné.
Incident se odehrál v noci, a většina obyvatel města tedy spala, avšak přesto se havárie, kterou úřady řeší, neobešla zcela bez následků. Pomoc v nemocnici museli vyhledat dva policisté, kteří se při noční službě vzduchu nasyceného SO2 nadýchali. Podle diagnózy uvedené v dokumentech jim uniklé látky způsobily popálení a poleptání hrtanu.