Hlavní obsah

Babiš chtěl vyšachovat soudkyni z kauzy Čapí hnízdo. Neuspěl

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Poslanec ANO Andrej Babiš si stěžoval u Nejvyššího soudu na soudkyni Evu Brázdilovou. Nelíbilo se mu, jak formulovala žádost o vydání spoluobžalované europoslankyně Jany Nagyové. Se stížností ovšem neuspěl.

Článek

Bývalý premiér a poslanec ANO Andrej Babiš neuspěl u Nejvyššího soudu se svojí stížností, se kterou se snažil vyloučit z jednání o odvolání v kauze Čapí hnízdo soudkyni Evu Brázdilovou.

Babiš se snažil předsedkyni senátu pražského vrchního soudu dostat ze svého procesu, v němž čelí obžalobě, kvůli žádosti, kterou tato soudkyně vypracovala a ve které požádala Evropský parlament o zbavení imunity spoluobžalované europoslankyně za ANO Jany Nagyové.

Předseda ANO tvrdil, že Brázdilová tento dokument naformulovala tak, že je podle něho vnitřně přesvědčena o jeho protiprávním jednání v kauze Čapí hnízdo. „V textu žádosti je de facto konstatována moje vina,“ uvedl Babiš ve své stížnosti, se kterou se na Nejvyšší soud obrátil. Vytkl jí také to, že soudkyně v ní nikde nezmínila, že byl již dvakrát zproštěn obžaloby.

Jenže nejdříve Brázdilová konstatovala, že není v tomto případě podjatá a není tak podle ní důvod, aby byla z projednání odvolání v kauze Čapí hnízdo vyloučena. A zastal se jí také Nejvyšší soud, na který se Babiš, jak bylo zmíněno, obrátil.

„Jestliže obžalovaný Andrej Babiš vyjadřuje svoje obavy o způsobilost odvolacího soudu rozhodnout v jeho trestní věci nestranně, respektive obává se předpojatosti předsedkyně senátu Evy Brázdilové, a to s ohledem na znění textu žádosti vrchního soudu o zbavení imunity spoluobžalované Jany Nagyové, pak se s takovouto argumentací nelze podle Nejvyššího soudu ztotožnit,“ uvedl soudce Tomáš Durdík.

O tom, zda bude Jana Nagyová v tomto případě vydána, se však zatím nerozhodlo. Konečné rozhodnutí by mělo padnout během zasedání Evropského parlamentu v únoru nebo v březnu.

Poté se bude moci vrchní soud zabývat odvoláním, které státní zástupce Jaroslav Šaroch podal. Trvá v něm na tom, že Farma Čapí hnízdo byla účelově vyvedena z holdingu Agrofert, a to proto, aby získala dotaci ve výši téměř 50 milionů korun na stavbu středočeského multifunkčního areálu.

Uvádí v něm také, že se dosud nevyřešilo ani to, zda Farma Čapí hnízdo nepůsobila na stejném trhu jako další firmy patřící Agrofertu.

Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo v datech

  • V březnu 2016 Andrej Babiš, který byl tehdy ministrem financí, uvedl, že majiteli akcií společnosti Farma Čapí hnízdo byli dvě jeho děti a bratr jeho současné manželky Moniky Martin Herodes.
  • V srpnu 2017 obdržela Poslanecká sněmovna první žádost o vydání Andreje Babiše a i tehdejšího poslance ANO Jaroslava Faltýnka. 6. září 2017 hlasovala pro jejich vydání, na začátku října 2017 si převzali usnesení o zahájení trestního stíhání. Původně bylo obviněno celkem 11 lidí.
  • V lednu 2018 vydala Poslanecká sněmovna Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání podruhé. Ve sněmovních volbách na podzim 2017 získali totiž oba poslanci nový mandát a s ním i imunitu a trestní stíhání muselo být přerušeno.

Šaroch tak nejen požaduje, aby odvolací instance případ vrátila zpět městskému soudu, ale zároveň navrhuje, aby vrchní soud zavázal svým právním názorem soudce Jana Šotta, který u Městského soudu v Praze kauzu řeší.

Soudce Šott v písemném rozsudku na 159 stranách vysvětluje, proč se nepodařilo vinu Babišovi a Nagyové prokázat. A to přesto, že vznesl k postupu při zrodu firmy Farma Čapí hnízdo, při získávání dotace a kolem napojení na Agrofert řadu pochybností. Podle Šotta by například Farma Čapí hnízdo bez pomoci Agrofertu nikdy nezískala úvěr a nemohla by fungovat.

Doporučované