Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Že v barokní zemědělské usedlosti v pražské Troji sídlila advokátní kancelář, připomíná už jen zažloutlý zvonek u dveří. Stačí letmý pohled oknem a je jasné, že tady už právníci nepůsobí. Místnosti jsou vystěhované a podle inzerátu na webu čekají na nové nájemníky.
Advokátní firma Kubištová & Co. fakticky zkrachovala, soud na ni před několika týdny vyhlásil konkurz.
Jeho důvod je v advokacii zcela nevídaný: Kancelář, která se zaměřovala především na vymáhání pohledávek, zničily astronomické dluhy.
Seznam Zprávy zmapovaly, že firma advokátů Jany Kubištové a Jaroslava Jankrleho aktuálně dluží přes půl miliardy korun. Kvůli takovým pohledávkám končí v insolvenci například výrobní firmy. Ne však advokáti.
Navíc není zřejmé, co se stalo. Jestli advokáti přišli o peníze v nějakém jiném byznysu, nebo nepřiměřeně utráceli - například za luxusní auta, jejichž flotila tvoří jeden z mála dohledatelných majetků společnosti.
„Zatím žádné vysvětlení nemáme, nikdo nám ho ještě neposkytl,“ říká soudem ustanovený insolvenční správce Jan Langmeier na otázku, co se s penězi stalo. „A máte pravdu, výše dluhu s ohledem na předmět činnosti zmíněné advokátní kanceláře je opravdu ohromující,“ přitakává Langmeier.
Přestali splácet úvěry
Jak ukazují dokumenty zveřejněné v insolvenčním rejstříku, první věřitelé se začali obracet na soud už loni na jaře. Chtěli, aby soud vyhlásil nad advokátní kanceláří Kubištová & Co. úpadek. To znamená, aby předal řízení společnosti do rukou insolvenčního správce - a ten aby začal rozprodávat zbývající majetek kanceláře.
Soudní rozhodnutí o konkurzu padlo začátkem letošního října. Česká advokátní komora zároveň kanceláři pozastavila činnost.
Podle přihlášených pohledávek má kancelář Kubištová & Co. dluhy především u bank a spořitelních družstev, od nichž si před lety nabrala úvěry, někdy až ve výši desítek milionů, a později je přestala splácet.
Seznam Zprávy hledaly vysvětlení také u advokátů z Troje. Spolumajitel kanceláře Jaroslav Jankrle však odpověděl na volání reportéra před týdnem pouze stručnou esemeskou: „Budu ve středu.“ Následujících sedm dnů pak už mobil nezvedal, neodpověděl ani na zprávy se žádostmi o vyjádření.
S jeho společnicí advokátkou Kubištovou se Seznam Zprávám nepodařilo spojit.
Jako luxusní autobazar
Advokátní kancelář, jak opět lze vyčíst z insolvenčního rejstříku, soudu už dříve předložila soupis svých závazků. Nejenže dluží za splátky velkých úvěrů, ale v položkách je možné najít i dluhy ve výši několika tisíc v pneuservisu, za správu počítačů nebo za rozhlasové poplatky.
Zároveň advokátní firma uvádí v přehledu majetku kromě počítačů, kancelářského nábytku či posilovacího stroje také patnáct automobilů. Často ne ledajakých: Je mezi nimi závodní Alfa Romeo 156, Porsche 911 - kabriolet, jedno ferrari a jedno luxusní bentley. Plus tři mercedesy (bez upřesnění modelu), Porsche Cayenne, BMW třídy X6, dvě Hondy Accord, Volkswagen Multivan, dvě octavie a čtyřkolka, u níž rovněž chybí bližší označení.
Advokátní kancelář Kubištová & Co. se podle dostupných informací zabývala hlavně vymáháním pohledávek. Ve vyjádření pro soud společník Jaroslav Jankrle uvedl, že firmu srazila koronavirová epidemie, kdy jí podle něho náhle ubyly zakázky.
„(Dlužník) byl nucen v průběhu onemocnění covid-19 navíc v plné výši či částečně hradit mzdy svých zaměstnanců, přestože jeho podnikání bylo opakovaně fakticky znemožněno tím, že zaměstnancům byla nařízena karanténa, a došlo tak k opakovanému uzavření advokátní kanceláře,“ napsal soudu Jankrle.
Jenže banky a další věřitelé naopak tvrdí, že advokátní kancelář přestala úvěry splácet ještě před koronavirem.
O tom, proč advokáti spadli do konkurzu a jak mohli utratit tolik peněz, většinou věřitelské společnosti nechtějí mluvit. Zvyklost zachovaly i v tomto případě.
„V tuto chvíli Ney spořitelní družstvo nebude poskytovat další informace,“ říká šéf právního oddělení firmy Milan Houžvička.
„Omlouvám se, ale toto nemůžeme s ohledem na bankovní tajemství jakkoli komentovat,“ reaguje podobně mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.
Jaký majetek advokátní kanceláře bude možné rozprodat, zatím neví ani insolvenční správce Langmeier. „Nyní analyzujeme celou situaci, zjišťujeme majetkovou podstatu a přezkoumáváme pohledávky přihlášených věřitelů. Na celkové hodnocení je tedy ještě příliš brzy,“ vysvětluje správce.
Zisk šel majitelům
Podle účetních závěrek uložených v obchodním rejstříku advokátní kancelář Kubištová & Co. od svého vzniku vydělávala. V součtu měla do roku 2018 čistý zisk bezmála půl miliardy korun. Zisky společníci zpravidla hned převáděli k sobě.
Navzdory ziskům však kancelář dlouhodobě vykazovala vysoké závazky vůči bankám.
Kancelář Kubištová & Co. začala v roce 2005, tehdy pod názvem Chase Pullman, pracovat pro Český Telecom. Lukrativní zakázku získala v době, kdy byl většinovým vlastníkem této telekomunikační společnosti stát. Když pak rok nato získala v Českém Telecomu podíl státu španělská Telefónica, advokátní kancelář z Troje dále spolupracovala se společností s novým názvem O2 při vymáhání peněz od neplatičů.
Nyní přišla kancelář před insolvenční soud s argumentem, že operátor jí dluží asi 280 milionů. A že nebýt toho, nemusela by být v tak těžké situaci. Podle kanceláře tato pohledávka vyplývá z dlouhodobé smlouvy, podle níž měli mít advokáti odměny z vymožených peněz od neplatičů.
Podle operátora jde však o výmysl: Advokátní kancelář si podle O2 - zjednodušeně - napočítala hypotetické zisky, které by jí přineslo úspěšné vymáhání po celou dobu trvání smlouvy. Jenže O2 kanceláři nedává novou práci už od roku 2014.
„Advokátní kancelář si sama a neznámo jak vytvoří astronomické dluhy a pak se snaží zahojit na klientovi, kterému vyúčtuje odměnu, aniž se dostavil úspěch,“ uvedl Michal Krejčík, ředitel sporové agendy O2.
Je možné, že právě změny byznysu s vymáháním pohledávek k úpadku kanceláře přispěly.
V roce 2014 se výrazně snížily odměny advokátů například z exekucí. Od letoška se zastavují exekuce do částek 1500 korun - tam, kde je jasné, že se z dlužníka stejně nic nevymůže. A od Nového roku navíc skončí i další dlouhodobě bezvýsledné exekuce. Advokáti tak za ně nedostanou žádnou odměnu.