Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Veterináři potvrdili katarální horečku ovcí v dalších deseti chovech, v Česku je aktuálně 25 ohnisek nákazy. Na farmách s novými ohnisky se celkem nachází přes 350 zvířat. Informace dnes poskytla ČTK Státní veterinární správa (SVS). Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti aktualizovaná celostátní opatření.
Šest chovů, ve kterých veterináři v posledních dnech potvrdili onemocnění, je na území Ústeckého kraje, tři v Libereckém kraji a jeden chov se nachází v kraji Karlovarském. Nákazu potvrdili inspektoři v chovu se zhruba 50 kusy skotu v Hoře Svaté Kateřiny na Mostecku, dále ve dvou hospodářstvích s celkem asi 30 kusy skotu v Dolních Habarticích na Děčínsku. Ve stejném okrese, konkrétně na farmě devíti ovcí v Srbské Kamenici, se nachází čtvrté z nových ohnisek.
Nejnovější dvě ohniska v Ústeckém kraji jsou v Meziříčí na Chomutovsku, katarální horečku potvrdilo vyšetření také na farmě ve Frýdlantu v Libereckém kraji, chovatel tam má asi 50 zvířat. Výskyt onemocnění potvrdili veterináři i na farmě s více než 30 ovcemi a krávami v Lučanech nad Nisou v Libereckém kraji, u chovatele z Oldřichova v Hájích na Liberecku, a poslední ohnisko se nachází v obci Velký Luh na Chebsku v Karlovarském kraji.
Státní veterinární správa minulý týden v reakci na vývoj nákazy rozšířila ochranné pásmo kolem ohnisek katarální horečky ovcí o 15 tisíc kilometrů čtverečních, aktuálně zabírá více než 33 tisíc kilometrů čtverečních. Nová ohniska ale zatím výměru ani aktuálně platná mimořádná opatření neovlivnila.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) začátkem září sdělil, že není nutné zvířata plošně utrácet. Ministerstvo nicméně chystá kompenzace, a to například za zvířata, která uhynula nebo musela být utracena, případně uhradí i vakcinace. V Česku se katarální horečka ovcí vyskytla po 15 letech. Postihuje také kozy a skot, na člověka přenosná není.