Hlavní obsah

Je libo Gottwalda? Za 189 tisíc. Zkrachovalá huť rozprodává díla z kanceláří

Foto: Tomáš Klézl, Seznam Zprávy

Předprodejní výstava v hotelu Kovák.

Bývala jedním z největších podniků v Česku. Teď končí a ve velkém se tak zbavuje svého majetku –⁠⁠⁠⁠ včetně uměleckých děl. Majetek huti Liberty odhaluje předprodejní výstava. K mání jsou obrazy známých umělců i busty prezidentů.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Umění, které dýchá historií huti. Desítky let tyto obrazy zdobily zdi kanceláří a zasedaček a teď se mnohé z nich poprvé dostanou na veřejnost – a možná i k vám domů,“ zve huť Liberty na svých stránkách na speciální výstavu, na kterou se mohou lidé od poloviny dubna podívat v ostravském hotelu Kovák.

Jde o takzvanou předprodejní výstavu. Podnik, který od roku 2019 patří firmě Liberty Steel Group, je už přes rok z velké části mimo provoz. Huť z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty loni skončila v konkurzu, počet zaměstnanců se z šesti tisíc snížil na 2300.

A nyní se podnik, který je sám na prodej, zbavuje i svého majetku. Včetně více než dvou stovek uměleckých děl. Celkově si jich huť cení na 1,6 milionu korun. Zhruba polovina z obrazů, plastik, soch či gobelínů donedávna visela v zasedacích místnostech či kancelářích, další se schovávaly v depozitáři.

K mání jsou tak i dávno zapomenuté pozůstatky z hlubin socialismu. Třeba busta komunistického prezidenta Klementa Gottwalda z dílny sochaře Vincence Makovského. Jde o nejdražší položku celého katalogu, vyvolávací cena je 189 500 korun.

Zhruba na čtyřikrát menší částku je oceněná busta Gottwaldova nástupce Antonína Zápotockého. A na pouhých 1200 korunách začíná aukce k velké plastice, která ve stylu socialistického realismu zobrazuje zapálení vysoké pece.

Většina obrazů zachycuje samotnou huť, její výstavbu nebo její zaměstnance při práci. Vyvolávací cena se pohybuje od dvou stovek korun za drobné kresby až po několik desítek tisíc korun za rozměrné obrazy umělců, jako byli Bohumír Krystyn nebo Vilém Wünsche.

+9

Nabídka je ale široká –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ k prodeji jsou i abstraktní díla či obrazy s přírodními motivy. Nejdražším malířským dílem výstavy je obraz kytice Vincence Beneše z roku 1957 s vyvolávací cenou 58 100 korun. Raritou je pak parní lokomotiva, která dříve v huti sloužila k převozu materiálu a dnes stojí před jednou z budov jako památník. Podnik si jí cení na nejméně 27 tisíc korun.

Výstava bude otevřená každý všední den do 7. května. Poté budou díla k prodeji skrze elektronické výběrové řízení.

Celkově je kromě uměleckých děl na prodej zhruba 600 parcel, 350 budov a staveb a 3140 strojů a zařízení. Položky jsou „vystavena“ na internetových stránkách huti a v insolvenčním rejstříku. „Do prodeje jde pouze vybraný nepotřebný majetek (non-core), zatímco klíčový (core) majetek potřebný pro provoz fungujícího závodu zůstává nedotčen,“ uvedl Michal Štefl, mediální zástupce insolvenčního správce.

Doporučované