Hlavní obsah

„Já takové špičkové lidi potřebuji.“ Fiala si nechá poradce ze záložny

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Premiér Petr Fiala uvedl, že pochybili pracovníci kampeličky, nikoliv jeho poradci.

Premiér Petr Fiala se poprvé šířeji vyjádřil ke konci Podnikatelské družstevní záložny: ČNB naposledy kritizovala milionové transakce jeho dvou poradců. On sám ale žádný problém nevidí a hodlá s nimi spolupracovat dál.

Článek

Petr Fiala, jeho dva poradci i další prominentní členové ODS byli v minulosti mezi zhruba sto padesátkou členů kampeličky, které nyní Česká národní banka po kontrole vzala licenci. Zdůvodnila to tím, že finanční ústav dlouhodobě porušoval základní povinnosti, mimo jiné i nedodržoval pravidla proti praní špinavých peněz.

ČNB v kontrolní zprávě, kterou Seznam Zprávy dříve získaly, nasvítila právě také transakce dvou premiérových poradců. A to Ivana Netuky, lékaře pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), který šéfovi vlády radí se zdravotnictvím, a také lobbisty a PR experta Miloše Růžičky, který před lety do záložny Fialu jako podílníka přivedl.

Kontrola ČNB upozorňuje, že oba muži prostřednictvím záložny obchodovali se směnkami, aniž to mělo zjevný ekonomický důvod. ČNB tyto transakce označila za „podezřelé“ a „rizikové“. Navíc podotýká, že zkoumané transakce se často používají k zakrytí pravého původu peněz.

Fiala ale na straně svých spolupracovníků žádné pochybení nevidí. „Došlo k pochybení zaměstnanců kampeličky. To se určitě musí vyšetřit. Z té zprávy neplyne žádné podivné jednání mých externích spolupracovníků,“ prohlásil v nedělních Otázkách Václava Moravce premiér.

Dokud někdo nedokáže nelegálnosti, poradci zůstanou

Dlužní úpisy nakupoval Netuka od firem propojených s Kamilem Bahbouhem, jehož i kontroloři označili za klíčovou osobu s rozhodujícím vlivem na chod záložny (jak jsme popsali v dřívějším textu, měl jako jediný klíče od trezoru).

„Profesor Ivan Netuka je jedním z našich mimořádně mezinárodně respektovaných lékařů,“ řekl Fiala s tím, že je to špičkový odborník na zdravotnictví. „A v tom mi radí a já si myslím, že to je správně,“ uvedl premiér. „Já takové špičkové lidi kolem sebe potřebuji,“ dodal s tím, že Netuka i Růžička zůstanou jeho poradci, pokud někdo neprokáže, že se dopustili něčeho nelegálního.

Členem kampeličky byl i premiér

Už před rokem musel vysvětlovat svoje vztahy s kampeličkou sám Fiala. Ten byl jejím členem mezi lety 2015 a 2020 a měl v ústavu uložených 950 tisíc, což neuvedl ve svých majetkových přiznáních.

Později se hájil, že tak diverzifikoval úspory. Za pět let na zhodnocení získal 256 korun a dvacet haléřů. Fiala nyní tvrdí, že proti němu kauzu zneužívá opozice z řad hnutí ANO. Je si ale jistý, že ho to před volbami nepoškodí.

„Nebude mě to ohrožovat. Já jsem se k tomu postavil čelem. Udělal jsem jedinou chybu, že jsem to v přiznání o střetu zájmů zapomněl uvést. Napravil jsem to okamžitě,“ řekl s tím, že se také omluvil veřejnosti a poskytl 50 tisíc na dobročinné účely.

Fiala dále zdůraznil, že kritická zpráva ČNB nezasahuje období, v němž měl v kampeličce sám peníze. Tuto dobu kontroloři nezkoumali. Kampeličku ale za porušení předpisů ČNB pokutovala už v roce 2020.

Záložna „staré ODS“

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Vývěsní štít PDZ v centru Prahy.

Poprvé informovaly Seznam Zprávy o Podnikatelské družstevní (PDZ) záložně už na konci roku 2023. Tehdy šlo o zmizení peněz, za něž chtěla Ukrajina nakoupit zbraně pro válku s Ruskem.

Následně jsme zjistili, že premiér Petr Fiala (ODS) byl podílníkem kampeličky. Mezi lety 2015 a 2020 v ní měl uložen necelý milion korun. V majetkových přiznáních to ale nezmínil.

Další pátrání ukázalo, že v PDZ měli vedle Fialy podíly mnozí lidé s výrazným otiskem v řadách občanských demokratů, především pak z takzvané „staré ODS“. Patří sem například exposlanec Petr Tluchoř či exministr Luděk Rubáš.

V problematické záložně se angažoval i bývalý vlivný představitel středočeské ODS Roman Boček, někdejší ministerský náměstek z resortu dopravy a zemědělství.

Stejně tak bývalý činovník ODS a vysoký státní úředník Radim Zika.

Seznam Zprávy rovněž zrekonstruovaly, jak Podnikatelskou družstevní záložnu pro svůj byznys využil někdejší činovník ODS a náměstek ministra zemědělství Ivo Vrzal.

S lidmi ze záložny na převodu rodinného majetku do Rakouska úzce spolupracoval i dlouholetý šéf největší domácí stavební firmy Eurovia Martin Borovka.

Investigativní sekce SZ také zmapovala, jak se lidé napojení na vedení PDZ dostali do státní firmy České dráhy.

Doporučované