Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bývalá asistentka ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky od něj v minulém roce dostala mimořádné odměny ve výši 857 tisíc korun, tedy více než 70 tisíc korun měsíčně. Napsal to server iRozhlas.cz.
Bývalá zaměstnankyně přitom není IT specialistka, špičková odbornice v jiném oboru nebo právnička a neřešila ani nic výjimečného, jak vyplývá z písemného odůvodnění. Úřednice, jejíž identitu Radiožurnál zná, se k výši odměn vyjádřit nechtěla.
Druhý nejvíce odměňovaný zaměstnanec z odboru ředitele magistrátu dostal v roce 2023 celkem 410 tisíc korun, nejméně odměněný pouze 10 tisíc korun. V průměru dostal každý z nich necelých 160 tisíc korun.
Vyšší odměny nemají ani ředitelé odborů
Odměny vedoucích oddělení se pohybovaly v rozmezí od 90 tisíc do 495 tisíc korun, zdaleka tak nedosáhly odměn Kubelkovy asistentky. Nedosáhnou na ně ani ředitelé odborů, nejlépe placení a zpravidla také nejštědřeji odměňovaní zaměstnanci magistrátu. Ze 33 ředitelů měli za dvanáct měsíců – od září 2022 do srpna 2023 – jen dva vyšší odměny než asistentka ředitele magistrátu za stejné období. Jeden z nich dostal na mimořádných odměnách 937 500 a druhý 860 000 korun.
Asistentka s nejvyššími odměnami pracovala v odboru ředitele magistrátu nejdříve na pozici asistenty ředitele v „oddělení organizační a sekretariátu ředitele magistrátu“, poté několik měsíců jako specialistka zahraničních vztahů v oddělení zahraničních vztahů.
„Vždy, když uděluji svým podřízeným zaměstnancům mimořádné odměny, postupuji v souladu s právními předpisy a zohledňuji veškeré relevantní skutečnosti, zejména jakých pracovních výsledků daný zaměstnanec dosahuje,“ uvedl obecně Kubelka.
Radiožurnál si vyžádal zdůvodnění mimořádných odměn pro tuto zaměstnankyni po jednotlivých měsících. Vysvětlení jsou různá, například je to ‚zaškolení kolegyně v nové agendě‘, ‚aktivní a plnohodnotné zapojení do nové role a převzetí zodpovědnosti za nově svěřené úkoly‘ nebo ‚aktivní spolupráce při přípravě plánu mezinárodních veletrhů na příští rok, včetně přehledu rozpočtu a možných forem účasti HMP pro politické představitele HMP‘.
Podle vedoucích pracovníků z magistrátu jsou odměny běžně používané jako neformální, ale do jisté míry pevná součást platu. Díky tomu je možné na pracovišti udržet kvalifikované zaměstnance i při dodržení tabulkových platů. Odměny pro asistentku ředitele Kubelky se ale této praxi zcela vymykají.
Řadoví úředníci – na pozicích srovnatelných s místem asistentky ředitele – pobírají hrubý plat v osmé až deváté platové třídě, což odpovídá 35 až 40 tisícům korun. K tomu zpravidla dostávají mimořádné odměny okolo 30 až 40 tisíc korun. Ovšem čtyřikrát do roka, nikoliv každý měsíc. K platu si tak přilepší v průměru o 10 až 12 tisíc korun měsíčně.
Pro zaměstnankyni i městský byt
Bývalá zaměstnankyně zároveň podle zjištění Radiožurnálu získala k nájmu městský byt o dispozici 2 + 1 a rozloze 86,57 metrů čtverečních v Provaznické ulici. Podle zaměstnanců údajně není obvyklé přidělit takový byt mladé, bezdětné zaměstnankyni.
Požádat o pronájem městského bytu může ale kdokoliv. Město upřednostňuje pět skupin žadatelů: seniory, osoby se zdravotním postižením, osoby v sociální tísni, mladé rodiny a vybrané profese, což podle webových stránek Prahy mají být učitelé, hasiči, zdravotní pracovníci, policisté a sociální pracovníci. Městský byt mohou získat i zaměstnanci magistrátu, na návrh ředitele schvaluje přidělení každého bytu Rada hlavního města.
„V případě vámi zmíněné zaměstnankyně se postupovalo zcela dle daných pravidel a proces byl zcela standardní. O pronájmu daného služebního bytu řádně rozhodla Rada hlavního města,“ uvedl pro Radiožurnál Kubelka.
Byt se nachází v nejvyšším patře v domě bez výtahu, proto je podle ředitele magistrátu nevhodný pro osoby s dětmi nebo se sníženou schopností pohybu. „Pro úplnost uvádím, že se počet všech bytů ve vlastnictví HMP na území Prahy 1 a Prahy 2 pohybuje okolo 300 a nejedná se tedy o výjimečné přidělení bytu,“ dodal Kubelka.