Článek
Za neoprávněné utajení žádostí o abolice z éry Miloše Zemana musí prezidentská kancelář zaplatit 30 000 korun. Pokutu Hradu potvrdil ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jiří Lang. O konečném rozhodnutí ve středu informovaly server Aktuálně.cz a Česká televize (ČT). Současné vedení Hradu pochybení uznalo a rozhodnutí respektuje.
NBÚ se případem zabýval jako přestupkem a za neoprávněné utajení dvou žádostí o abolice uložil prezidentské kanceláři pokutu 30 000 korun. Prezidentská kancelář podle náměstka ředitele úřadu Jaromíra Kadlece zanesla žádosti o abolici do druhého nejpřísnějšího režimu utajení nelegálně, uvádí Aktuálně.cz. Hrad proti rozhodnutí podal rozklad, který ale šéf úřadu Lang na začátku února zamítl.
„Kancelář prezidenta republiky respektuje a chápe rozhodnutí NBÚ a pochybení uznala. Navíc už předtím učinila všechny kroky, aby nemohlo docházet k podobným incidentům,“ řekl ČT ředitel odboru komunikace Hradu Vít Kolář. Odvolání zdůvodnil především snahou postupovat s péčí řádného hospodáře s ohledem na vyměřenou pokutu. Hradu hrozila sankce až 300 000 korun.
Abolicí chtěl Zeman vstoupit do tří kauz, uvedlo Aktuálně.cz. Snažil se zastavit stíhání vedoucího KPR Vratislava Mynáře obviněného z dotačního podvodu. Ve druhém případě se prověřovalo podezření, zda se někdo ze spolupracovníků hlavy státu neoprávněně neseznámil se zprávou BIS o zapojení ruské vojenské rozvědky do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích před deseti lety.
V poslední kauze Hrad údajně nelegálně získal od bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby (BIS) Martina Sedláře informace o možném odposlouchávání prezidentových klíčových kolegů, uvedlo Aktuálně.cz. Případ podle něj prověřuje inspekce BIS.
Loni v dubnu řekl exprezident Zeman Mladé frontě Dnes, že žádal před koncem ve funkci vládu o abolici dvakrát. Obě žádosti se podle něj týkaly jeho tehdejšího kancléře Vratislava Mynáře. V minulosti Zeman popíral, že by o abolice usiloval.