Hlavní obsah

Horská služba: Výstup na Sněžku je nebezpečný, cesty jsou zledovatělé

Foto: Profimedia.cz

Sněžka.

Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku dnes zastavil silný vítr, dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu. Horní úsek nebyl v provozu kvůli větru i v pondělí a o víkendu.

Článek

Na Sněžce a v okolí platí výstraha před zledovatělým terénem. Bez protiskluzového vybavení je výstup na nejvyšší horu Česka téměř nemožný, varovala dnes na webu Horská služba (HS) Krkonoše. V Krkonoších také platí výstraha před pády větví a stromů pod tíhou sněhu a v lavinových lokalitách je první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.

„Výstup na Sněžku je nebezpečný. Všechny výstupové cesty jsou pokryty směsí zmrzlého sněhu a ledu. Bez kvalitních nesmeků nebo maček je výstup takřka nemožný,“ uvedla HS.

„Předpokládáme, že horní úsek nepojede celý den,“ řekl dnes ČTK vedoucí provozu Lanové dráhy Sněžka Jiří Špetla. Aktuální informace o provozu lanovky jsou na webu. Lanovka na Sněžku jezdí v závislosti na počasí od 8:00 do 18:00.

Podle měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu Sněžky dnes dopoledne dosahoval vítr v nárazech rychlosti přes 100 km/h. Teplota se pohybovala okolo minus 1,6 stupně Celsia, ale pocitová teplota vlivem větru kolem 11 stupňů pod nulou.

Sněžka s výškou 1603 metrů ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a klima na ní je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Často neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno okolo nuly, silná mlha, vítr dosahoval rychlosti přes 35 km/h a leželo tam okolo půl metru vlhkého sněhu.

Na hřebenech Krkonoš je podle ranního hlášení HS 50 až 80 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích. Teploty se pohybují ve 1400 metrech nad mořem okolo nuly, sněhová pokrývka je vlhká, s klesající nadmořskou výškou až mokrá.

„Mohou se vyskytnout laviny malých až středních rozměrů z mokrého sněhu. Denní teploty se budou pohybovat v 1400 metrů nad mořem okolo nuly. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve strmém extrémním terénu,“ uvedl Robert Dlouhý z HS.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, sjezdové tratě či přístupové cesty.

Meteorologové dnes pro Krkonoše předpovídají oblačno, převážně s deštěm, nad 1200 metrů nad mořem i srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty budou v Krkonoších tři až šest stupňů nad nulou, nad 1000 metrů nad mořem od minus dvou do plus dvou stupňů. Vítr má postupně slábnout.

Doporučované