Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Podle předpovědi meteorologů vystoupají v Česku teploty v pátek odpoledne až na 18 stupňů Celsia. Už v noci na sobotu ale zase výrazně klesnou, dokonce pod bod mrazu.
„Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková výše, která je teď momentálně nad Severním mořem, a ta bude příčinou toho, že po její přední straně v pátek přes Polsko a v sobotu přes Českou republiku bude postupovat významná studená fronta,“ popisuje příčiny extrémních výkyvů teplot meteorolog ČHMÚ Rudolf Kovařík. Studená fronta postupně přejde přes Rakousko do jižní Evropy.
Meteoroložka Dagmar Honsová doplnila, že důvodem příchodu studeného vzduchu je rozpad polárního víru, který nás v průběhu zimního období ovlivňuje. Polární vír vzniká nad pólem, když přestává svítit slunce. Studený vzduch se v něm uzamkne a až na konci zimního období, kdy nad pólem začínají teploty opět růst, se začne vír rozpadat. Studený vzduch se uvolní a rozlije se po většině kontinentu.
Výrazné ochlazení budou provázet také přeháňky deště nebo sněhu. Podle Rudolfa Kovaříka napadne sníh nejprve v horských oblastech v tisíci metrech, kde mohou klesnout teploty až do minus deseti. Sněhové přeháňky ale také zpozorujeme v nejnižších polohách, a to v podobě lehké pokrývky na trávě nebo kapotě aut. „Půda je prohřátější a sníh tam nemá šanci dlouho ležet,“ dodává Kovařík.
Aprílové počasí je už po desetiletí typické znatelnými výkyvy teplot. Honsová popsala, že výrazné ochlazení pochází ze šedesátých až devadesátých let, kdy se jednalo o běžný jev. Teplotní rozdíly mohou během 24 hodin dosáhnout pěti až 13 stupňů.
Fatální dopad na vegetaci
Prudké poklesy teploty ale představují rizika pro vegetaci. Podle klimatologa Pavla Zahradníčka utrpěla příroda největší škody minulý rok, kdy většina ovocných stromů zmrzla. „Je to standardní dubnové počasí, vesměs se nám to takhle docela často opakuje. Zásadní rozdíl teď je, že v minulosti tyhle mrazy také přišly, ale vegetace nebyla v květnu nastartovaná.“ Proti škodám se dá předcházet, nicméně podle Zahradníčka je to ekonomicky a finančně nákladné.
Klimatický trend v extrémních výkyvech se dá očekávat také do budoucna. Honsová varuje, že v následujících letech může teplota klesat z 25 °C na -5 °C. Meteorologové predikují, že poslední záchvěv zimních teplot přijde letos v dubnu ještě dvakrát.