Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dlouhých 13 let působila Eva Filipi jako česká velvyslankyně v Sýrii. V časech občanské války tam zůstala jako jediná západní ambasadorka. Nyní svou těžko proniknutelnou misi končí. A to s podobně dvojznačným finále: od diktátora Bašára Asada dostala a převzala syrské státní vyznamenání.
„Asadovská“ tisková agentura SANA o ceremonii s gustem informovala. „Prezident Bašár Asad udělil velvyslankyni České republiky v Damašku Evě Filipi vysoké syrské vyznamenání za zásluhy o rozvoj česko-syrských vztahů a ocenil její nasazení při výkonu svých pracovních povinností,“ napsala v úterý Syrská arabská tisková agentura, kterou ovládá místní ministerstvo informací.
Vyznamenání převzala z rukou Asadova ministra zahraničí Faycála Miqada. Je to metál na rozloučenou. Jak Seznam Zprávám potvrdilo Ministerstvo zahraničních věcí, Filipi tráví v Damašku ve velvyslanecké funkci poslední dny. „Paní velvyslankyni Filipi končí vyslání 31. října,“ sdělil redakci mluvčí úřadu Daniel Drake.
Úzké vazby s Asadem jsou diplomaticky citlivá věc – nejen kvůli situaci uvnitř Sýrie, ale i s ohledem na vazby Damašku na Moskvu a Írán. A to v kontextu pokračující ruské agrese na Ukrajině, kterou Asad podpořil. Diktátor svou pozici v čele Sýrie ustál právě i díky pomoci ze strany ruského vůdce Vladimira Putina a vojenské pomoci Moskvy. A aktuálně i v kontextu české vládní podpory Izraeli. Hamás, který začal válku s Izraelem brutálními teroristickými útoky začátkem října, patří do syrsko-iránské sféry vlivu na Blízkém východě.
Převzetí vyznamenání česká diplomacie vysvětluje formalitou aktu. „Šlo o standardní závěrečné protokolární přijetí na syrském MZV. Dramaturgie a podrobnosti akce jsou plně v režii hostitelské země,“ řekl Seznam Zprávám Drake.
Konec speciálních vztahů
Působení Filipi v Sýrii je jedním z klíčových a také nejtajuplnějších projektů české diplomacie. Během války v Sýrii zemi opustila naprostá většina západních diplomatů – v provozu tam i v nejtěžších časech zůstala jediná ambasáda země EU: ta česká.
V říši Bašára Asada po dobu konfliktu zastupuje i Spojené státy, které svůj úřad v zemi z bezpečnostních důvodů zavřely v roce 2012.
Více o diplomatické misi Evy Filipi v Damašku
I když se pozice asadovské Sýrie na mezinárodní scéně podle všeho právě stabilizuje, Česko naopak zvažuje, že vazby s Damaškem rozvolní. Nástupce či spíše nástupkyně velvyslankyně Filipi by už nemusela mít nejvyšší diplomatickou šarži.
Jak bude vypadat budoucí zastoupení Česka v Sýrii, nechtěl Drake komentovat. Černínský palác ale už v minulosti připustil, že speciální vazbu na Asada plánuje utnout.
„Pojede tam člověk, který bude v ranku velvyslance, a uvidíme, jak naložíme s jeho akreditací. Tam si necháváme otevřený prostor,“ řekl v létě Seznam Zprávám klíčový stratég Ministerstva zahraničních věcí Martin Povejšil.
Dále uvedl, že nový český zástupce v Damašku projde na české straně celým ústavním procesem, který se pojí se jmenováním velvyslanců – tedy od schválení vládou až po podpis prezidenta. „Jak to bude dál, rozhodneme v pravý čas, zejména s ohledem na postavení Sýrie v mezinárodním společenství,“ dodal. Zastupování USA v zemi by mělo podle jeho vyjádření pokračovat.