Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Během noci se do Česka začalo od jihozápadu dostávat velké množství saharského prachu, upozorňuje na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Například snímky z webkamery ze Vsetína ukazují viditelně „zamlženou“ oblohu.
Prach podle ČHMÚ způsobil nejspíš také větší tvorbu vysoké oblačnosti, se kterou žádný z modelů nepočítal. Nejvyšší oblačnost způsobená prachem je především v závětří Alp.
Meteorologové očekávají, že takto velké množství prachu pravděpodobně výrazně ovlivní i sobotní maximální teploty.
Satelitní záběry saharského prachu nad Evropou
Švýcarská meteorologická služba zveřejnila satelitní záběry, na kterých je dobře vidět proud saharského prachu do Středomoří a do Alp. Tam, kde není v cestě vysoká oblačnost, se vzduch plný prachu objevuje v odstínech růžové.
Von Nordafrika wird gerade ordentlich #Saharastaub in Richtung Mittelmeer und Alpenraum transportiert. Dieser kann mit Satellitenbildern von @eumetsat sichtbar gemacht werden. Da, wo keine hohen Wolken im Weg sind, zeigt sich die mit Staub beladene Luft in pinktönen. pic.twitter.com/KgHVI4xPVE
— MeteoSchweiz (@meteoschweiz) March 29, 2024
Na jihozápadě Čech se prach podle ústavu vyskytuje ještě níže a ovlivňuje dokonce i přízemní koncentrace prachu.
V sobotu odpoledne ČHMÚ zveřejnil, že v noci a v brzkých ranních hodinách došlo také k výraznému nárůstu koncentrací prachových částic PM10, nejvíce v Jihočeském kraji, kde byla překročena prahová hodnota pro vyhlášení smogové situace. Varování však vyhlášeno nebylo, protože koncentrace brzy zase klesla.
Podle ČHMÚ však není vyloučeno, že v dalších hodinách i dnech nebude koncentrace PM10 částic v některých lokalitách stoupat. Náchylnějším osobám, jako jsou děti, starší osoby, osoby s chronickými potížemi dýchací nebo kardiovaskulární soustavy, těhotné či akutně nemocní, doporučuje ústav situaci sledovat a v případě zhoršení přijmout bezpečnostní opatření.
„To zahrnuje například vyhnutí se výraznější fyzické aktivitě ve venkovním prostředí,“ dodal ústav na X.com.
Naposledy se velký oblak prachu ze Sahary přehnal přes Evropu koncem ledna. Oblaky saharského prachu mohou však vznikat kdykoliv během roku. Od konce jara až po začátek podzimu unáší Saharská vzduchová vrstva (SAL) prach vysoko v atmosféře směrem na západ přes Atlantský oceán, čímž může potlačit vznik a intenzitu tropických cyklonů, vysvětluje NASA.
Naproti tomu prach, který se v zimě a na jaře objevuje na kontinentální pevnině, zůstává podle NASA spíše v nižších výškách a je unášen severovýchodními pasáty.
Aktualizace 14:55: Doplnili jsme další komentář ČHMÚ ke znečištění vzduchu a mapku.