Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ministerstvo obrany objednalo deset dronů Osprey-H pro potřeby pyrotechniků z Vojenské policie.
Zakázku za 29,3 milionu korun získala bez soutěže malá pražská firma Summit advanced systems, jejímž majitelem je izraelsko-český podnikatel s dvojím občanstvím Doron Schulz. Smlouva byla uzavřena už na konci loňského roku, není však zanesena ve veřejném registru a Seznam Zprávy na ni narazily až nyní.
Že nebyla připuštěna žádná konkurenční nabídka a zakázka byla zadána v rámci takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění, obhajuje resort obrany tím, že dron Osprey-H z produkce americké firmy Easy Aerial je „unikátním výrobkem“.
Jako jediný prý splňoval požadovaná kritéria, přičemž firma Dorona Schulze je v Česku jeho výhradním dodavatelem. „Požadavek na konkrétní typ bezpilotního prostředku byl jedinou možnou alternativou v rámci aktuální nabídky trhu,“ uvedla mluvčí ministerstva Simona Cigánková.
Proti deklarované jedinečnosti dronu se však ohradili někteří čeští výrobci. Za pozornost pak stojí, že ve firmě, která drony Vojenské policii dodá, byl přes pět let jednatelem někdejší český velvyslanec v Izraeli a nynější vlivný poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Ten ale odmítá, že by s uzavřenou zakázkou měl cokoliv společného. Jak uvedl, pro firmu Summit advanced systems nepracuje už přes dva roky a o její současné činnosti prý nemá podrobnější informace.
„O této zakázce nic nevím, od chvíle, co jsem nastoupil 1. dubna 2022 do služeb státu, nejsem a ani nemohu být zapojen do žádné činnosti kromě pedagogické,“ reagoval na otázky Seznam Zpráv Pojar.
Podobného člověka jsem nepotkal
Přestože Tomáš Pojar o zakázce nemá povědomí, je si jistý tím, že firma Summit advanced systems a její majitel nabízí služby na velmi vysoké úrovni.
„(Doron Schulz) působí v oblasti vývoje a provozování bezpilotních prostředků přes čtvrt století, od doby své služby v izraelské armádě, a má za sebou projekty v celé řadě zemí na několika kontinentech,“ uvedl Pojar.„Osobně jsem nikdy nepotkal žádného Čecha s více zkušenostmi v tomto odvětví,“ prohlásil na adresu majitele Dorona Schulze s tím, že ale aktuálně s ním v kontaktu není.
Tomáš Pojar byl jednatelem Schulzovy firmy v letech 2016 až 2022, souběžně s tím byl i prorektorem soukromé vysoké školy CEVRO Institut.
Zmíněná firma se sídlem v Business Parku Košíře byla založena v roce 2012, když byl ještě Pojar velvyslancem v Izraeli. Původně se věnovala vývoji monitorovacích balonů, jak vyplývá z jediného, více jak deset let starého článku v časopise Ekonom.
Podle oficiálních statistik nemá do dnešních dnů více jak pět zaměstnanců a v jejích hospodářských výsledcích z posledních let převažují ztráty. Na zmíněné zakázce pro české vojsko má spolupracovat s dalšími čtyřmi subdodavatelskými firmami, dvěma americkými a dvěma izraelskými.
Unikátní, nebo tuctový?
V čem konkrétně spočívá jedinečnost dronů Osprey-H , které mají pyrotechnikům z Vojenské policie sloužit k vzdušnému průzkumu a pozorování objektů?
Ministerstvo kostrbatým jazykem vyzdvihuje, že podle něj má tento konkrétní bezpilotní prostředek schopnost předávat online informace o situaci v „zájmovém prostoru“.
Proč si vojáci vybrali jediný dron?
Vojenská policie coby uživatel požadovala unikátní výrobek, který bude svou technologií schopen předat online důležité informace týkající se aktuální situace zájmového prostoru, a tím bude operativně informačním prostředkem k přijetí nezbytných opatření v rámci zajištění bezpečnosti při plnění služebních úkolů Vojenské policie, přičemž je zároveň dlouhodobě implementovaný a operačně nasazený v řadě států včetně USA. Jedná se o robustní bezpilotní prostředek schopný plnit požadované úkoly v noci, za nepříznivých povětrnostních podmínek, disponuje schopností automatického letu po definované trajektorii a výšce, možností bezpečného přerušení letu automaticky nebo na příkaz pilota. Tento prostředek splňuje i kritéria na bezpečnost informací z hlediska přenosu dat a jejich předávání třetím stranám. Výrobce zaručuje rovněž rozsáhlou servisní podporu a dlouhodobou dostupnost náhradních dílů.
Vyjádření Simony Cigánkové, mluvčí Ministerstva obrany
Kromě resortu obrany se v této věci redakce obrátila i na pražské vedení firmy Summit advanced systems. To však ani po urgenci nereagovalo, přestože asistentka původně slíbila, že se e-mailem s otázkami redakce budou zabývat.
O zadání této armádní zakázky do minulých dnů nevěděli ani čeští podnikatelé, kteří působí ve stejné branži.
Ladislav Semetkovský, šéf české firmy Primoco UAV, která dodává své drony na ukrajinské bojiště, v první reakci uvedl, že o této zakázce pro Vojenskou policii „slyší prvně“.
Po prostudování základních informací, dostupných na profilu zadavatele, odmítl tezi, že by v této oblasti neexistovala srovnatelná konkurence. „Ve světě je tisíc shodných prostředků, včetně českých výrobců,“ prohlásil Semetkovský a pozastavil se nad údajnou netransparentností celého zadávacího řízení.