Hlavní obsah

ČR chce vstoupit do řízení EK proti Maďarsku kvůli zákonu na ochranu suverenity

Foto: European Union

Maďarský premiér Viktor Orbán na unijním summitu.

Evropská komise se rozhodla Maďarsko zažalovat loni v říjnu, protože se domnívá, že zákon na ochranu národní suverenity porušuje právo EU. Podle vládní strany Fidesz je nezbytný k ochraně před zahraničními politickými zásahy.

Článek

Česko na konci ledna poslalo Soudnímu dvoru Evropské unie žádost o vstup do řízení Evropské komise (EK) proti Maďarsku jako vedlejší účastník kvůli zákonu na ochranu národní suverenity. Na dotaz ČTK to v úterý uvedlo Ministerstvo zahraničí. EK se rozhodla Maďarsko zažalovat loni v říjnu, protože se domnívá, že zákon porušuje právo EU. Maďarský parlament schválil předlohu předloni v prosinci, podle vládní strany Fidesz je nezbytný k ochraně před zahraničními politickými zásahy.

Zákon mimo jiné zakazuje zahraniční financování stran ucházejících se o hlasy ve volbách a zavádí v této souvislosti až tříleté tresty vězení. Norma také počítá se vznikem úřadu pro obranu svrchovanosti, který má odhalovat a řešit možná rizika zahraničního vlivu na politiku. Podle oponentů je to další součást dlouhodobého plánu, který má nedemokraticky potlačit opozici.

Mluvčí českého Ministerstva zahraničí Daniel Drake ČTK potvrdil, že Česko 30. ledna zaslalo Soudnímu dvoru EU žádost o vstup do řízení jako vedlejší účastník na podporu EK. „Máme indikace, že intervenci vážně zvažuje či již dokončuje interní procedury pro vstup do řízení dalších dvanáct členských států EU,“ dodal.

Loni v únoru poslala EK Maďarsku formální výzvu a uvedla, že následně může zahájit řízení pro porušení práva. V květnu se takzvaný infringement posunul do další fáze, kdy byla Budapešti zaslána další výzva s tím, že má „rozptýlit obavy“ spojené s výše zmiňovaných předpisem. Protože se tak nestalo, přistoupila Komise k podání žaloby. U unijního soudu může následně celý proces skončit vyměřením pokuty pro Maďarsko.

Stížnosti se týkají dodržování několika základních práv zakotvených v Listině základních práv EU, ať už jde o právo na respektování soukromého a rodinného života, svobodu projevu a informací, svobodu sdružování, právo na profesní mlčenlivost, jakož i presumpci neviny. Komise se rovněž domnívá, že zákon porušuje několik základních svobod vnitřního trhu, směrnici o elektronickém obchodu, směrnici o službách i právní předpisy EU o ochraně údajů.

Maďarská vláda vede s EK řadu sporů o reformy, jimiž se podle Komise i některých členských států EU pokouší omezovat demokracii v zemi. Premiér Viktor Orbán tvrdí, že chrání Maďarsko před nežádoucím vlivem liberálních hodnot prosazovaných Bruselem.

Doporučované