Článek
Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje a rostou i počty hospitalizovaných s covidem. Nemocniční péči vyžaduje přes 1300 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 350 víc. V těžkém stavu je 41 pacientů, minulé úterý jich bylo 24, jak vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.
Více hospitalizovaných s covidem než v posledních dvou dnech bylo naposledy na začátku srpna při letní vlně onemocnění. Počty nově nakažených za jednotlivé dny začaly podobně jako v předchozích letech stoupat opět po prázdninách.
Covid - rady od odborníků
- Covid 2022: Jak se liší od původního, jak ho léčit a proč se nepřestat hýbat i během nemoci? - čtěte ZDE
- Manuál pro nemocné covidem: kdy je třeba test, kdy se léčit sám, kdy jít k lékaři pro antivirotika - čtěte ZDE
Toto pondělí přibylo poprvé od první poloviny dubna přes 4000 případů, testy odhalily 4731 nově nakažených. Lékaři před zesílením epidemie v dalších měsících varují a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.
Incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel k dnešku stouplo na 170, před týdnem bylo 143. Nejvyšší incidence je v Královéhradeckém kraji s 206 případy, naopak nejnižší v Karlovarském kraji se 126 případy.
Long covid pod drobnohledem
Postcovidovému syndromu a jeho vlivům na nespavost nebo psychiku jsme se věnovali v analýze. Například se v ní dozvíte, kolik procent nemocných po akutní infekci bojuje s nespavostí a dalšími poruchami spánku a proč to může být do budoucna problém.
Na testy v úterý přišlo zhruba 14 700 lidí, před týdnem jich bylo asi o 600 méně. Pozitivita v mezitýdenním srovnání stoupla u všech typů testů. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky, se covid prokázal asi u třetiny vzorků. V případě epidemiologických testů, které se dělají kvůli kontaktu s nakaženým, byla pozitivních asi pětina a u preventivních desetina.