Hlavní obsah

Co se stalo při mši, kvůli které byl odvolán Marek Orko Vácha

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Marek Orko Vácha.

aktualizováno •

Odvolání kněze Marka Orka Váchy souvisí s lednovou bohoslužbou v prostorech Břevnovského kláštera, která byla součástí akce „Hospodin v hospodě“. Podle arcibiskupství se při ní porušily církevní předpisy. Váchu nenapadá jaké.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pražský arcibiskup Jan Graubner odvolal z funkce vikáře akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora Marka Orka Váchu. Ve funkci působil 18 let. Farnost o tom informovala v pátek na webu a uvedla, že neznají důvody jeho odvolání.

„Otec Vácha je knězem brněnské diecéze. V Praze má pouze částečný úvazek. Během vystoupení sloužil bohoslužbu proti předpisům katolické církve, což vyvolalo mezi věřícími bouři nevole, na což musel arcibiskup reagovat,“ uvedl mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz pro server Christnet. Pořad Hospodin v hospodě odvysílala televizi Noe 29. ledna.

Mše se konala v Sýpce Břevnovského kláštera. Sloužil ji právě Marek Vácha. Akci organizovala herečka Sarah Haváčová. Událost byla na facebooku popsána jako zhruba šedesátiminutová ekumenická bohoslužba. Organizátorka na sociální síti uvedla, že jde o „propojování svatého a světského světa“ či „párty v hospodě pro věřící i nevěřící“. Cílem bylo podle webu TV Noe oslovit i ty, kteří by se do kostela třeba neodvážili.

Stížnosti věřících

Arcibiskupství uvedlo, že v souvislosti s dotčenou bohoslužbou obdrželo několik stížností od věřících. Příkladem je dopis ženy z Orlickoústecka, který ocitoval ředitel televize Noe Leoš Ryška na začátku února ve svém pořadu. Stěžovatelka k akci v Břevnovském klášteře napsala: „Víte vůbec, co je Mše svatá? Kdo je obětí a komu je tato oběť podávána? Myslíte si, že můžete beztrestně ponižovat Nejvyššího Krále?“ Pisatelka dále podotkla, že „oltář“, na kterém se prováděla Nejsvětější oběť, nebyl přikrytý ubrusem a nebyl připravený pro posvátný obřad.

Za problematické také považuje místo mše. „V hospodě, kde lidé seděli u talířů se zbytky jídla, nedopitého piva a vína nebo šálku kávy je výsměchem,“ dodala. Připomeňme, že se mše konala v prostoru bývalé klášterní sýpky břevnovského církevního areálu, který dnes slouží pro potřeby infocentra, nikoli přímo v hospodě, a že akce byla pojata cíleně netradičně pro věřící i nevěřící. Organizátorka dříve k akci na facebooku avizovala, že „pít pivo či jiné tekutiny bude možno v průběhu celého večera“.

Pisatelka stížnosti zároveň uvedla, že evangelium četl bývalý politik a laicizovaný kněz Daniel Herman, což je proti pravidlům. „Vždyť evangelium smí číst při Mši svaté pouze kněz,“ napsala.

Dopis zaslala pražskému arcibiskupovi Janu Graubnerovi s prosbou o zjednání nápravy i biskupu brněnskému. A jak už bylo řečeno, stížnost zazněla také v kontaktním pořadu pro diváky TV Noe Noemova pošta, kde ji přečetl ředitel televize Leoš Ryška.

TV Noe: „Nechtěli jsme zneuctít Krista“

„V žádném případě jsme nechtěli zneuctít Krista, byla to mše svatá, která byla sloužena za úmysl jedné mladé dívky, která zemřela,“ vysvětlil Ryška. Také podotkl, že se tamní společenství už několikrát při podobné akci - kdy byla sloužena mše mimo chrámový prostor - sešlo.

Podle jeho slov se před natáčením snažil, aby bylo při mši důstojné prostředí. Na adresu Marka Orka Váchy uvedl, že měl všechno připravené. „Obětní stůl byl patřičně ozdoben květinou, svící a korporál, na kterém sloužil, obsahoval ostatky svatých. Myslím, že liturgie byla také v pořádku, ale chápu, že to někoho mohlo pohoršit, a je mi to upřímně líto,“ doplnil.

„To, že jsme neuhlídali, že na některém stole zůstala nějaká sklenice od piva, bylo dané tím, že na poslední chvíli přišlo tolik lidí, že nebylo vůbec možné se dostat dopředu k oltáři,“ zdůvodnil a připomněl, že se mše konala především pro lidi, kteří nejsou zvyklí chodit do kostela. Další mši projektu „Hospodin v hospodě“ už však televize přenášet podle jeho slov nebude.

Vácha rozhodnutí nerozumí

Lednové bohoslužby se zúčastnil například opat Břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek, moderátor ČT Jakub Železný, humanitní vědkyně Martina Novotná, zakladatelka Mary’s Meals v ČR Lucy Nečesalová či ekonom Tomáš Sedláček.

„Přiznám se, že jsem byl překvapený obrovským množstvím lidí, kteří tam byli,“ sdělil Seznam Zprávám Jakub Železný. Na mši četl z Bible, což byla podle jeho slov velká čest. Atmosféru na místě označil za radostnou a velmi široce pojatou pospolitost. „Lidé byli nadšeni z toho, že se něco takového koná v tak netypickém místě,“ okomentoval.

„Pravidla katolické církve o tom, kde se smí konat bohoslužba, neznám, ale podle toho, co vím o křesťanské liturgii, mi nepřišlo, že by Otec Vácha nějak pochybil. Právě naopak,“ sdělil Železný. „Mám pocit, že akademická farnost vždycky byla určitým prostorem církevní otevřenosti s ekumenickým přesahem. Myslím si, že to tam Otec Vácha naprosto naplnil,“ dodal.

Marek Orko Vácha ve vyjádření pro Seznam Zprávy popsal, že mše mimo kostel během své kariéry sloužil mnohokrát. „Nejsem sám, kdo tak činí. První mše svatá, tzv. poslední večeře, nebyla v kostele. Prvních tři sta let našich dějin jsme kostely neměli,“ upozornil kněz a poděkoval organizátorům za dobrou přípravu mše.

Rozhodnutí arcibiskupa Vácha prý nerozumí. „Nikdo z arcibiskupství se mnou nemluvil, nepsal mi ani jinak nekontaktoval. Že důvodem ukončení mého působení v Akademické farnosti byla mše svatá na Břevnově, vím oklikou od Prokopa Vodrážky z Deníku N,“ vysvětlil.

Tvrdí, že ho nenapadá jediné pravidlo, které při mši mohlo být porušeno. „Myslím, že vím, co je eucharistická úcta a co je úcta ke mši svaté,“ napsal Vácha.

Celé vyjádření Marka Orko Váchy

Přiznávám, že jsem ve svém skoro třicetiletém kněžském životě nesčetněkrát sloužil mši svatou mimo kostel. Sloužil jsem mši svatou na Antarktidě, na naší stanici i venku mezi ledovci. Na Nový rok jsem sloužil mši svatou pro chilskou stanici. Sloužil jsem mši svatou, když jsem byl sám v Torres del Paine i na osamělém putování v Argentině, v Andách i v Ohňové zemi. Sloužil jsem mši svatou pro kamarády v bolívijských horách, i na ostrově Chiloe. Na našich táborech pro vysokoškoláky jsem těch třicet táborů sloužil mši svatou každý den, zpravidla na různých místech okolních kopců, ráno i uprostřed noci. Za covidu, když byly kostely zavřeny,  jsem měl pro skupinu farníků obřady Velkého pátku a Bílé soboty na různých místech národního parku Podyjí.  O některých těchto mších svatých jsem psal otevřeně ve svých knihách.

K žádnému pochybení nedošlo ani podle organizátorky akce Sarah Haváčové. „Nicméně nejsem znalkyní kanonického práva,“ podotkla pro Seznam Zprávy.

V akci Hospodin v hospodě hodlá pokračovat. „Při nejbližší události nepůjde o mši, avšak o biblickou bohoslužbu slova s rozšířeným působením rabína, tudíž bude mít rozměr i židovsko-křesťanský,“ upřesnila.

„Odvolání kněze Váchy je autoritativní“

Na akci měl promluvu i ekonom Tomáš Sedláček. Ve vyjádření pro Seznam Zprávy označil odvolání kněze Váchy za nehorázné. „Odvolání Váchy jde proti duchu křesťanství. Je to nehorázné a autoritativní, včetně způsobu odvolání. Češi si tohle nesmí nechat líbit. Akce se jmenovala Hospodin v hospodě. Už z názvu tak bylo patrné, že se bude jednat o Hospodina v hospodě,“ okomentoval stížnosti na chod mše.

„Nedokážu si představit, že by z toho Ježíš neměl radost a že by v této argumentační při stál na straně arcibiskupství,“ dodal.

K situaci se vyjádřil i na síti LinkedIn. „Byl jsem tam, mluvil jsem tam, ani ve snu mě nenapadlo, že by tento Bohulibý večer někomu mohl vadit. Koukám, že mám chabou fantazii,“ popsal. Na konto akce uvedl, že to byl skvělý počin. „Přišlo tolik lidí, že jsme se nevešli. A bylo to Duchaplné a Boží,“ napsal. V závěru uvedl, že se v neděli od čtyř hodin odpoledne zúčastní demonstrace před arcibiskupstvím.

Akci si návštěvníci užili

Na tom, že ze strany kněze Váchy nedošlo k pochybení, se shoduje i spoluorganizátor akce Ondřej Chrástecký. „Akce vznikla na základě silných pozitivních ohlasů z předchozích událostí, a z velké touhy vytvořit prostor, kde se mohou setkávat věřící i nevěřící lidé,“ popsal pro Seznam Zprávy.

Podle jeho slov panovala na mši otevřená a krásná atmosféra. „Každý, s kým jsem po akci mluvil, si ji moc chválil, a mnoho lidí se ptalo, kdy bude další. Mluvil jsem s mnohými lidmi a nepotkal nikoho, komu by přišlo něco jakkoli špatně nebo nepatřičně - naopak můj dojem byl takový, že lidé vnímají akci jako něco, co je v dnešním světě moc potřeba,“ okomentoval lednovou událost.

Podle Chrásteckého vedl Marek Orko Vácha akci naprosto „profesionálně a svědomitě“. „Myslím si, že pro církev a pro lidi v ní i mimo ni dělá obrovský a důležitý kus práce, přestože ta cesta nemusí být lehká,“ uvedl. Jeho odvolání přikládá spoluorganizátor nedorozumění mezi vyššími církevními představiteli, kteří o akci nemají přesné povědomí.

„Pokud vím, nedošlo ani k žádným porušením církevních předpisů. Doufám, že celé odvolání bude jen krátký incident a brzy se stáhne, a že ve výsledku přispěje ke zdravé a pozitivní diskuzi uvnitř církve a motivuje další skvělé kněze, aby vyšli do světa podobným způsobem,“ sdělil redakci.

„Je to nedorozumění,“ říká Herman

K situaci se Seznam Zprávám vyjádřil také bývalý politik a laicizovaný kněz Daniel Herman, který na akci vedl první kázání. Odvolání kněze Marka Orka Váchy pokládá za nedorozumění. Podle svých slov nezaznamenal nic, co by mohlo vést k úvahám, že Vácha během bohoslužby porušil předpisy katolické církve.

„Akce se konala v areálu Břevnovského kláštera v klášterní sýpce a byla koncipovaná tak, aby se jí mohli zúčastnit i lidé, kterým není klasický chrámový liturgický prostor tak blízký,“ uvedl Herman pro Seznam Zprávy.

V prostoru, kde se bohoslužba konala, jsou dvě místnosti. „V jedné proběhla bohoslužba a ve druhé je výčep, kde měli návštěvníci možnost si něco objednat,“ popsal.

„Pokud z televizního přenosu nebylo zřejmé, že si někdo z přítomných něco objednal v tom druhém prostoru a měl dojem, že se to odehrává pohromadě během bohoslužby, mohlo z toho vzniknout nedorozumění,“ okomentoval.

K výtkám zmíněné ženy z Orlickoústecka odpověděl: „Čtení z Písma svatého je možné svěřit osobám, které ani žádné pověření neměli či nemají,“ uvedl a dodal, že byl čtením evangelia dříve pověřen.

Skaut Orlí oko

Vácha se jako molekulární biolog specializuje na evoluční biologii, lékařskou a environmentální etiku. Od roku 2007 do loňska byl přednostou Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Před třemi lety byl členem odborného týmu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) pro řešení pandemie covidu-19. Je členem poroty u Ceny Františka Kriegla udělované Nadací Charty 77, za zásluhy o svobodu a demokracii byl Vácha mezi 14 laureáty Ceny města Brna za rok 2022. Jméno Orko je skautskou přezdívkou, která zkracuje pojmenování Orlí oko.

Římskokatolická akademická farnost působí v Praze při kostele Nejsvětějšího Salvátora od roku 1990. Primárně slouží pastoraci studentů, učitelů a zaměstnanců pražských vysokých škol.

Doplnili jsme vyjádření Marka Orko Váchy, Daniela Hermana a Sarah Haváčové.

Doporučované