Článek
Chřipka je nakažlivé virové onemocnění, způsobené RNA virem, které každoročně postihuje miliony lidí po celém světě. Ačkoliv se často zaměňuje za běžné nachlazení, může mít mnohem těžší průběh a vést k závažným komplikacím.
Jakým chybám se při léčbě vyhnout a co byste měli vědět? Seznam Zprávy sepsaly odpovědi na nejčastější otázky ohledně chřipkové epidemie.
Chřipková epidemie: Aktuální situace v Česku
Podle dat Státního zdravotního ústavu bylo v letošní chřipkové sezoně do 24. ledna 2025 hlášeno 120 klinicky závažných případů chřipkové infekce, vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče. Celkem 24 lidí infekci podlehlo. Od 1. září 2024 přitom podstoupilo očkování proti chřipce více než 725 tisíc lidí.
Státní zdravotní ústav uvádí vyjádření ředitele Odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví a zástupce hlavní hygieničky ČR Matyáše Fošuma. Ten hodnotí současnou situaci nadále jako celoplošnou epidemii. „Jde o očekávaný vývoj v souladu s předchozími respiračními sezonami. Z hlediska Ministerstva zdravotnictví ale v tuto chvíli není důvod pro celoplošná protiepidemická opatření,“ uvádí Fošum s tím, že případná potřebná protiepidemická opatření jsou v kompetenci jednotlivých krajských hygienických stanic.
A v čem se letošní epidemie liší? „V začátku roku tu byly tři infekce, které se překrývaly. Spolu s chřipkou a covidem-19 to byly ještě mykoplazmové pneumonie a zápaly plic. To se však již pročistilo a nyní dominuje chřipka, což je pro období po Vánocích typické,“ dodává Cyril Mucha ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.
Co je chřipka?
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění dýchacích cest, způsobené viry chřipky typu A, B a C. Typy A a B jsou zodpovědné za sezonní epidemie, zatímco typ C obvykle způsobuje mírnější onemocnění. Chřipka je charakterizována náhlým nástupem horečky, kašlem, bolestmi svalů, únavou a dalšími příznaky.
Jak se chřipka šíří?
Virus chřipky se šíří především kapénkovou cestou, tedy kašláním, kýcháním nebo blízkým kontaktem s infikovaným člověkem. Virus se také může přenášet dotykem kontaminovaných povrchů, dotykem úst, nosu nebo očí. Proto se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat hygienická opatření.
Proč se chřipka šíří tak masově?
Nejčastější příčinou epidemií a pandemií je chřipkový vir typu A. Má schopnost podstoupit výrazné změny ve své struktuře, což mu umožňuje obejít imunitní systém hostitele. Díky těmto změnám se může šířit nejen mezi populací, která si vůči němu ještě nevybudovala imunitu ani imunizace z předchozích infekcí nemusí být účinná.
Naopak chřipkové viry typu B a C vykazují menší variabilitu a jejich antigenové změny jsou méně výrazné. Lidský organismus si vůči nim tedy obvykle vytváří dlouhodobější imunitní odpověď.
Jaké jsou příznaky chřipky?
Příznaky chřipky se obvykle objevují náhle a zahrnují:
- horečku (obvykle 38–40 stupňů),
- suchý kašel,
- bolesti svalů a kloubů,
- bolesti hlavy,
- silnou únavu a slabost,
- zimnici a pocení.
- Rýma, bolest v krku nebo ucpaný nos může infekci provázet, není ale nutnou podmínkou.
- U některých lidí, zejména u dětí, se mohou objevit i zažívací potíže, jako je nevolnost, zvracení nebo průjem.
Jak se chřipka léčí?
Léčba chřipky spočívá především v:
- dostatečném odpočinku,
- dostatečném příjmu tekutin,
- podávání léků na snížení horečky a bolesti (například paracetamol nebo ibuprofen).
A jakým chybám se vyhnout? Nesrážejte zvýšenou teplotu zbytečně – jde o imunitní reakci, pomocí níž se tělo s infekcí vyrovnává. Vyšší tělesnou teplotu je vhodné se snažit snížit až v momentě, kdy překročí 38 stupňů Celsia – tedy když nastává horečka.
Dbejte také na správné dávkování léků – zatímco nižší dávka nemusí mít dostatečnou účinnost, vyšší dávky mohou organismus zbytečně zatěžovat nebo dokonce vést ke zdravotním komplikacím. Rizikovým skupinám doporučuje lékař Cyril Mucha léčbu pomocí antivirotika Tamiflu.
Akutní fáze chřipky obvykle odezní za pět až sedm dní, únava a nedostatek energie ale může přetrvat i několik týdnů po vyléčení.
Zabírají na chřipku antibiotika?
Antibiotika na chřipku nezabírají. Někdy však může onemocnění doprovázet přidružená infekce, na niž lékař antibiotika předepíše. O nasazení antibiotik musí vždy rozhodnout lékař.
Kdo je nejvíce ohrožen komplikacemi chřipky?
Chřipka může být nebezpečná zejména pro seniory ve věku 65 let a více, pro děti do pěti let, těhotné ženy, lidi s chronickými onemocněními (například astma, cukrovka, srdeční choroby) a lidi s oslabeným imunitním systémem.
Komplikace mohou nastat ve formě zápalu plic, bronchitidy, ušní infekce či zánětu nosních dutin. Chřipka může také zhoršit chronická onemocnění a v extrémních případech i způsobit smrt.
Jak lze chřipce předcházet?
Nejúčinnější prevencí je každoroční očkování proti chřipce. Další preventivní opatření zahrnují:
- pravidelné mytí rukou,
- vyhýbání se kontaktu s nemocnými lidmi,
- zakrytí úst a nosu při kašli nebo kýchání,
- vyhýbání se dotyku obličeje,
- zdravý životní styl pro podporu imunity.
- Doporučuje se používat vlhkoměr a udržovat vlhkost vzduchu v interiérech kolem 50 procent, přičemž by neměla klesnout pod 40 procent. Suchý vzduch oslabuje sliznice dýchacích cest, což usnadňuje průnik virů a zvyšuje riziko infekcí horních cest dýchacích.
„Pokud už epidemie vypukne, měli bychom si vzpomenout na covid a dávat si pozor,“ připomíná Cyril Mucha. Vedle běžného dodržování hygienických zásad doporučuje po příchodu domů si umýt obličej a také vyměnit svrchní oblečení, na němž mohou viry přežívat. Pomůže například i kloktání ústní vody, propolisu rozpuštěného ve vodě a podobně.
Kdy je vhodné se nechat očkovat proti chřipce?
Očkování se doporučuje každoročně před začátkem chřipkové sezony, tedy ideálně mezi zářím a prosincem. Imunita se vytváří přibližně dva týdny po očkování, takže přímo během epidemie už na něj může být pozdě.
Může očkování proti chřipce způsobit chřipku?
Ne, očkování proti chřipce nemůže způsobit chřipku. Vakcíny obsahují inaktivované viry nebo jejich části, které nejsou schopny vyvolat infekci. Někteří lidé mohou po očkování pociťovat mírné vedlejší účinky, jako je bolest v místě vpichu, mírná horečka nebo únava.
Pomáhají respirátory omezit šíření chřipky?
Chřipka je kapénková infekce, použití respirátoru na veřejných místech nebo místech s větší koncentrací lidí proto může být účinnou prevencí. Pokud musíte během nemoci mimo domov, buďte ohleduplní a myslete na to, že zejména pro ohrožené skupiny může být chřipka závažným onemocněním s fatálními důsledky. Nakažení lidé mohou ostatní chránit před infekcí tím, že si nasadí roušku.
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
Nachlazení a chřipka mají řadu podobných příznaků, obvykle se ale v určitých věcech liší:
- Chřipka začíná náhle, nachlazení postupně.
- Pro chřipku jsou typické vyšší horečky a intenzivnější příznaky.
- Nachlazení způsobuje častěji rýmu a ucpaný nos.
- Chřipka může způsobit vážnější komplikace.
Jak rozeznat chřipku a covid-19?
Také chřipka a covid-19 mají podobné příznaky, jako jsou horečka, kašel, únava a bolest svalů. Mezi hlavní rozdíly patří:
- Ztráta chuti a čichu – typická pro covid-19, méně častá u chřipky.
- Doba inkubace – chřipka se obvykle projeví do jednoho až čtyř dnů, covid-19 může mít inkubační dobu dva až 14 dnů.
- Závažnost průběhu – covid-19 může způsobit závažnější dýchací potíže a nese s sebou vyšší riziko dlouhodobých komplikací.
- Přenosnost – covid-19 se šíří snadněji a může vést k větším ohniskům nákazy.
- Diagnostiku lze potvrdit pouze testem, proto je při podezření vhodné využít testy a kontaktovat lékaře.
Může se člověk nakazit chřipkou vícekrát za sezonu?
Ano, pokud se jedná o různé kmeny viru. Proto je důležité očkování společně s dalšími preventivními opatřeními popsanými výše.
Co jste o chřipce nevěděli
- Latinské pojmenování chřipky – influenza (odtud také časté anglické označení flu) – původně označovalo víru v nepříznivé astrologické vlivy zvané influentiae coby příčiny nemocí.
- Ve 20. století se světová populace potýkala se třemi významnými pandemiemi chřipky, kterým podlehly miliony lidí. V letech 1918-1920 to byla známá španělská chřipka s údajně až sto miliony obětí, asijská chřipka na konci šedesátých let ukončila život milionu a půl lidí a hongkongská připravila o deset let později o život další milion.
- V ČR souvisí s chřipkou zhruba 2000 úmrtí ročně, každý rok však onemocnění zasáhne zhruba třetinu populace.