Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tým českých středoškolských studentů s názvem Lasar uspěl ve finále soutěže NASA v Houstonu. Jako jediný získal dvě ze tří možných ocenění. Na síti X to oznámil vedoucí týmu Jan Spratek.
„Až teď jsem pochopil, že ta fascinace naším týmem nebyla od Američanů jen zdvořilostní fráze, ale že o nás v zákulisí a před samotným finále opravdu mluvil celý organizační tým a samotní porotci z NASA,“ uvedl.
Lidi, já chápu že v ČR ještě spíte, ale já se vám s něčím svěřím už teď a třeba vám tím vykouzlím lepší ráno.
— Jan Spratek (@spratek_jan) April 27, 2024
TA NAŠE DĚCKA TO TADY PROSTĚ OVLÁDLA!
Jako jediný tým vyhrál dvě ceny ze tří možných!
Až teď jsem pochopil, že ta fascinace naším týmem nebyla od Američanů jen... pic.twitter.com/JFKU9qfeHu
Tým pěti českých středoškoláků ve věku od šestnácti do devatenácti let přišel s principem, který by umožnil obnovit spojení se satelity. Koncept stojí na laseru, který zasáhne solární panel družice a přetíží tak její přepěťovou ochranu.
„V důsledku toho satelit, aby se chránil, odpojí solární panely. Po čase se vybije a při tom vybití nastává jedinečný okamžik, kdy můžeme zaslat rebootovací signál, opravit chybu v software a nekomunikující satelit uvést znovu do provozu,“ popsal webu ČT24 člen týmu Simon Klinga.
Soutěž Conrad Challenge, pořádaná Houstonovým vesmírným centrem, podporuje studenty ve věku od 13 do 18 let k navrhování inovací, které změní svět. Probíhá v několika fázích a účastní se jí týmy dvou až pěti studentů z celého světa. Vítězné týmy získávají stipendia, patenty a další pomoc k doladění svých vynálezů.
Oprava: V článku bylo chybně uvedeno, že se tým skládá ze čtyř studentů. Správná informace je, že v týmu je pět studentů a jeden mentor. Za chybu se omlouváme.