Článek
Černý kašel je v Česku opět na vzestupu. Ohniska onemocnění se objevují zejména u neočkovaných dětí, včetně těch ve školním věku. Za letošní rok bylo nahlášeno zatím 127 případů a ve srovnání s loňským rokem tak jde o dvojnásobek. Vyplývá to ze zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
Nejrizikovější je podle odborníků nákaza pro malé děti, které ještě nemají dokončené očkování. To je v Česku ovšem povinné a potřebné pro přijetí do mateřské školy.
„Onemocnění se šíří respirační cestou, kdy zdrojem jsou zejména kontakty kojenců. Zpravidla jde o rodinné případy, to znamená, že ta nákaza přichází buď od rodičů nebo od sourozenců, kteří se mohou nakazit někde ve škole,“ říká pro Seznam Zprávy epidemiolog Roman Prymula. U dětí pak hrozí rozvoj závažných komplikací, zejména zápal plic. Nebezpečný je i zvýšený tlak v plicích s následným rizikem srdečního selhání.
V době pandemie koronaviru se nemoci přenášené kapénkami, včetně černého kašle, šířily podstatně méně. Ohniska černého kašle se ale v České republice objevovala v minulosti opakovaně.
V posledních deseti letech se nejvíce případů objevilo v roce 2014, kdy jich SZÚ zaznamenal více než 2500. Po několikaletém poklesu pak vyšplhal počet případů na více než 1300 v roce 2019. V porovnání s tímto rokem je letošní nárůst případů zatím na desetině tohoto počtu, odborníci ale čekají, že se na podzim onemocnění bude šířit rychleji.
Šíření černého kašle v pandemii koronaviru
Zatímco celý svět řeší koronavirus, případů většiny dalších infekčních nemocí ubylo. Třeba salmonelózy nebo žloutenky typu C. Důvod? Lidé se méně potkávali a více chránili. Řada nakažených ale k lékaři raději vůbec nešla.
„Nárůst souvisí nepochybně se sezónou respiračních onemocnění. Je ale třeba říci, že sice v posledních letech spatřujeme nárůst, který v podstatě zdvojnásobuje téměř čísla v předchozím roce, ale v letech před covidem tady byla situace podstatně horší,“ okomentoval Prymula.
Dřívější nárůsty nemocnosti se vždy projevily na zvýšené nemocnosti u nejmenších dětí včetně jejich hospitalizací. Ohrožuje je i nemocí vzniklý zvýšený tlak v plicích s následným rizikem srdečního selhání. Pro ochranu dětí mladších roku, které nemají dokončené očkování, odborníci doporučují očkovat těhotné ve třetím trimestru, napsala agentura ČTK.
Nedůvěra v očkování
Prvními příznaky onemocnění může být rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot i bolesti v krku. Typickým příznakem je nicméně záchvatovitý, obvykle suchý kašel, který může trvat několik dní, popisuje SZÚ. Kašel se zhoršuje v noci a běžná léčba na něj nezabírá. Příznaky neléčeného onemocnění pak mohou trvat tři měsíce i déle.
Podle Prymuly se klasické příznaky podobají nicméně řadě dalších respiračních onemocnění a s výjimkou typicky záchvatovitého kašle se příliš odlišit nedají. Na riziko černého kašle by měl člověk nahlížet vždy, pokud jeho kašel trvá déle než týden.
Rostou počty případů černého kašle. Jde o bakteriální, vysoce nakažlivou infekci, která je nejrizikovější pro neočkované nebo neúplně očkované malé děti. Hrozí jim rozvoj závažných komplikací, zejména zápalů plic a přijít může i srdeční selhání.https://t.co/gfKR7Y3Dsf
— Státní zdravotní ústav (@szupraha) October 20, 2023
Prevencí onemocnění je očkování, ať již očkování dětí, které patří mezi povinné, ale i vakcinace dospívajících a dospělých. Očkování proti černému kašli je součástí takzvané hexavakcíny, kterou se očkují malé děti. Imunita po očkování postupně klesá, znovu se děti přeočkovávají v deseti nebo jedenácti letech. Vhodné je podle odborníků i další přeočkování v dospělosti.
„Jsme proočkováni v té oblasti vlastně černého kašle a kombinací vakcín s černým kašlem někde na úrovni 97 procent. A teď samozřejmě ta čísla klesla a potřebujeme se zase dostat zpátky někam k 95 procentům, abychom byli schopni černý kašel kontrolovat,“ říká k tomu Prymula.
Pokles v proočkování tkví podle Prymuly v nedůvěře ve vakcíny, která ještě zesílila v koronavirové pandemii. „Řada lidí nevěřila v nové vakcíny a podobně se to projevilo i v proočkovanosti vůči dalším chorobám, kde ta proočkovanost klesla asi kolem 10 procent,“ popisuje.
Nárůst řeší i zahraničí
Nárůst případů černého kašle se objevuje i v zahraničí. Například v Dánsku se epidemie tohoto onemocnění objevují pravidelně za tři až pět let. Nizozemsko zaznamenalo nárůst počtu případů u dětí mladších pěti měsíců.
V Německu pak letos zatím evidovali třikrát více případů onemocnění než ke stejnému datu roku 2022 a ve Španělsku dokonce sedmkrát více. Ani podle Prymuly tak není Česko v šíření onemocnění nijak výjimečné.
To potvrzuje i SZÚ. „Máme informace od kolegů ze zahraničí, a hovoří o tom i naše dřívější zkušenosti s výskytem infekce, že vývoj, který aktuálně pozorujeme v postižených zemích Evropy, jako jsou Německo, Dánsko, Španělsko a Nizozemí, se postupně přelévá i do České republiky. Proto se snažíme včas varovat před pravděpodobnou nastupující vlnou pertuse a apelovat co nejvýrazněji na očkování jak dětí, tak přeočkování dospělé populace,“ uzavírá ve zprávě SZÚ Kateřina Fabiánová.