Článek
Černému kašli letos podlehlo v Česku dosud 12 lidí, většinou to byli senioři. Nakažených v posledních týdnech podle dnes zveřejněných dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá pomaleji než v předchozích měsících, od konce září lékaři nahlásili 2333 nových případů. Od začátku roku onemocnělo více než 34 tisíc lidí, což je podle zdravotnických statistik na území dnešní ČR nejvíc od konce 50. let 20. století, kdy se proti černému kašli neboli pertusi začalo očkovat v tehdejším Československu.
„Při onemocnění černým kašlem u seniorů obvykle dochází k dekompenzaci stávajícího chronického onemocnění, což zhoršuje průběh pertuse. Lidé s chronickým onemocněním a senioři jsou obecně křehčí a náchylnější k infekcím, i vzhledem k oslabení jejich imunitního systému,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Častější je u nich podle ní i souběh více infekcí, které mohou způsobit rovněž smrtelné komplikace.
„Rozhodně by měli zvážit očkování nebo by jim jejich ošetřující lékař měl doporučit očkování proti vybraným onemocněním, hovoříme o vakcínách proti chřipce, covidu-19, pneumokokům a pertusi,“ doplnila. Důležité je podle ní zejména tam, kde lidé využívají služeb například domovů seniorů či jiných hromadných pečovatelských a pobytových služeb.
Nemoc je kromě seniorů nebo dalších osob s jinak oslabeným imunitním systémem nebezpečná také pro malé děti, které nemají dokončené očkování. Lékaři černý kašel letos diagnostikovali u 615 dětí do jednoho roku. Dvě méně než roční děti jsou také mezi evidovanými úmrtími. U obou miminek úmrtí souviselo s tím, že měla více infekcí najednou, a to včetně streptokokové.
Příznaky černého kašle jsou na začátku podobné běžnému nachlazení, objevuje se rýma, zvýšená teplota nebo bolest v krku. Po zhruba dvou týdnech se objevují záchvaty dusivého kašle, častěji se objevují v noci. U malých dětí může nastat i zástava dechu. Nemoc se léčí antibiotiky.
Očkování proti černému kašli je součástí takzvané hexavakcíny, povinného očkování v devíti týdnech a čtyřech a 11 až 12 měsících. Děti se znovu přeočkovávají v deseti či 11 letech. V současné době je nejvíc nemocných mezi 15 a 19 lety, kdy se po změně složení vakcíny ukázala její účinnost jako kratší. Odborníci doporučují alespoň jedno přeočkování v dospělosti, lidé si ho ale musí zaplatit sami, případně zpětně o příspěvek požádat svou zdravotní pojišťovnu.